סיקור מקיף

חוקרי הטכניון פיתחו שיטה להפקת חשמל באמצעות בלוני הליום מצופים בתאים סולאריים

תכניתם זכתה בפרס החדשנות בתחרות לאנרגיה חלופית שנערכה בארה"ב

קולטי שמש על בלוני הליום מעל שטח מדברי שחשמל אינו מגיע אליו
קולטי שמש על בלוני הליום מעל שטח מדברי שחשמל אינו מגיע אליו

חוקרים מהפקולטות להנדסת אוירונוטיקה וחלל וארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, פיתחו שיטה להפקת חשמל באמצעות בלוני הליום מצופים בתאים סולאריים.

"כדי להפיק חשמל מאור השמש, יש כיום צורך בשטח רחב מאוד של תאים סולאריים – כ-400 דונם לתחנת כוח שתספק חשמל בכמות מסחרית", מסביר ד"ר פיני גורפיל מהפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל. "לכן יש צורך להשתמש בשמים, לא בגובה רב".

ד"ר גורפיל והדוקטורנט יוסי קורי מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים, העוסק באדריכלות בת קיימא, פיתחו שיטה המתבססת על בלוני הליום גדולים שיצופו בתאים הסולאריים ויספקו חשמל. הכבל המוביל את ההליום לבלון, גם יוביל את החשמל אל הקרקע, לאחר שהתאים ימירו את אור השמש לחשמל.

קןלטי שמש על בלוני הליום מעל עיר
קןלטי שמש על בלוני הליום מעל עיר

להערכת חוקרי הטכניון, יהיה צורך בשני בלוני הליום לכל דירה. אם יהיה ייצור המוני של הבלונים מצופי התאים, יוזל בצורה ניכרת המחיר של 700 דולר כיום, לכל מ"ר של תא סולארי.

החוקרים, שרשמו פטנט על שיטתם, מקווים שהיא תוכל להתחרות במקורות אנרגיה קיימים. בתחילה יוכלו הבלונים לספק חשמל לאוניות, לאסדות בלב ים או לבתים בג'ונגלים או במידבריות נידחים, שחשמל לא מגיע אליהם. בהמשך מקווים החוקרים שגם בתי דירות בערים ברחבי העולם יקבלו חשמל מבלוני הליום שיחוברו אליהם.

9 תגובות

 1. קראתי את הבלוג המצורף וכמה קישורים שיצאו ממנו (לא הבלוג של טל).
  אכן רעיון מתוחכם, בלוג של ספקני התחממות מוסווה כבלוג ירוק.
  אכן יש המון בעיות עם האנרגיה הסולארית, למשל הגרידיות של חברת החשמל, ויש צורך בהשקעה מאסיבית בשיפור הטכנולוגיה, אבל מכאן ועד לשלילתה המוחלטת והטענה שהיא מיותרת ושאפשר להשקיע את הכסף במקומות אחרים (אגב זה נכון תמיד), הדרך ארוכה מאוד. אבל אם נקבל את המסקנה ונחכה עד שהטכנולוגיה תהיה מושלמת לא יהיו לחברות אף פעם כספים להשקיע במו"פ כדי להפוך אותה לכזו. אגב מומחי רכב אוהבים לקטול את המכונית ההיברידית. למי אכפת שהילדים שלו ישחו בים ברח' דיזינגוף.

 2. רעיון נהדר וטכנולוגיה ישימה. עכשיו צריכים להפוך את זה למוצר שוק. לדעתי בתים רבים ישדרגו את דודי השמש הישנים במוצר החדש. עכשיו במקום הפלטות קוטות השמש יהיו בלונים שייצרו חשמל שייאגר על גגות הבתים לשימוש שוטף בלילה ובחורף.

 3. זהו בזבוז משווע של גז ההליום היקר! גז הליום הינו משאב מתכלה שהולך ואוזל מהמאגרים של כדור-הארץ. עלינו למצוא דרכים יצירתיות למיחזור!
  הרעיון עצמו נחמד אבל לא יתפוס על היבשה בדיוק מסיבה זו. מדוע לא לשלב אותו על מגדל?

 4. רעיון מעולה וחסכוני כמעט לכל מטרה מעניין מאוד וישים אני מקוה מאוד שאנשים יקחו זאת ברצינות הראויה כי האנרגיה בעולם הולכת וניגמרת וכולם כמעט
  שאננים כאילו אין מחר אז ציבור נכבד להתעורר…
  זה הפיתרון היחיד אולי שיתרום להשרדותנו לזמן רב אני מקוה שיעלו עוד רעיונות מבורכים כאלה ןלממציאים
  חזקו ואימצו וחפשו עוד חידושים למען עתיד האנושות
  ועתידנו בכלל בהערכה רבה יורם מתל אביב

 5. בטכניון מתעסקים בשטויות.

  נו באמת , זה נראה לכם ישים ?

  בערך כמו המנורה של ארליך.

 6. דווקא רעיון מאוד מקורי, במיוחד לאוניות בלב הים. הדבר יכול לחסוך משמעותית את צריכת הדלקים של כלי השייט ובכך להוזיל באופן משמעותי את עלות שינוע הסחורות.

 7. אולי אפשר לוותר על הקבל ובכך למנוע בעיות סיבוכים הנגרמים מחוזק כבל ואורך הכבל וכו'

  הרעיון שלי פשוט לשים בבלון מעין קבל ענק שיאגור את החשמל וברגע מסוים (נניח כאשר הקבל יגיע למצב רוויה מסוים) יש לשחרר הליום ולהנחית את הבלון!!!

  נו מה אתם אומרות אדונות נכבדים?

 8. אכן רעיון מקורי, אך נראה לי שהוא לא יהיה עמיד ברוחות חזקות ובסערות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן