סיקור מקיף

חלבון נוגד-קיפאון של פרעוש השלג יוכל לסייע בשימור איברים

לדברי החוקרים כמויות החלבון הסינתטי הגדולות שהצליחו להפיק תוכלנה לשמש בהמשך למחקר נוסף ויישומים רפואיים וכלכליים אפשריים

פרעוש השלג. מתוך ויקיפדיה
פרעוש השלג. מתוך ויקיפדיה

מדענים מאילינוי ופנסילבניה מדווחים על פיתוח שיטה שתוכל לייצר את חלבון נוגד-הקיפאון שמאפשר למיליארדי פרעושי-שלג קנדיים לשרוד בטמפרטורות החורף הנמוכות כל-כך. החלבונים מסוג זה, שיוצרו לראשונה במעבדה, יוכלו לסייע בהארכת משך האחסון של איברים ורקמות הנתרמים לשם השתלות באדם, טוען למחקר החדש.

במחקר החדש, החוקר סטפן קנט (Kent) ועמיתיו מציינים כי המדענים ניסו מזה שנים רבות לפענח את המבנה המולקולארי ולייצר במעבדה את החלבון המכונה "חלבון נוגד-הקיפאון של פרעוש השלג" (snow flea antifreeze protein, sfAFP). צעדים ראשונים אלו חיוניים לשם קבלת כמויות גדולות של החלבון, אשר קיים באופן טבעי בכמויות מזעריות בלבד בפרעוש השלג. כמויות החלבון הסינתטי הגדולות תוכלנה לשמש בהמשך למחקר נוסף ויישומים רפואיים וכלכליים אפשריים, הם טוענים.

החוקרים הצליחו לייצר חלבון סינתטי זה ולהראות כי הוא בעל פעילות ביולוגית הזהה לחלבון הטבעי. הם ייצרו גם גרסאות שונות של חלבון זה, בכללן צורה שבה המבנה הכימי הוא הופכי לחלוטין או "תמונת ראי" (אננטיומרים, בשפה המדעית) של החלבון הטבעי ושונה מכל חלבון טבעי אחר הקיים על כדור-הארץ.

נראה כי פחות סביר שחלבון "הופכי" זה יעורר נוגדנים מזיקים, אולם הוא אמור להיות עמיד יותר בפני הרס של אנזימי-פירוק טבעיים, שני מאפיינים שהופכים אותו ליעיל יותר מהחלבון הטבעי לשימוש בשימור של איברים ורקמות, מציינים החוקרים.

"ההתקדמות המשמעותית ביותר שלנו הייתה השימוש בשתי צורות הראי של החלבון לשם קביעת המבנה הגבישי הבלתי-ידוע של חלבון ייחודי זה," אומר החוקר הראשי. "שימוש כזה לשם קביעת המבנה הגבישי של חלבונים נעשה לראשונה בהיסטוריה המדעית במחקר זה."

למאמר החוקרים

11 תגובות

 1. מתן,שאלה טובה.
  כל יום יש להתכוונן לרצון העליון,הטוב ביותר,כמו שאתה מצחצח שיניים.
  ככה זה עובד.
  לא נולדת במקרה בשבועות?
  בכ"א זה היה מתן תשובה,למענך.
  ולמרות שאינני יצור דתי למראית עיין,נראה לי שאחרי כל מה שקורה פה,עוד תפגשוני,בלית ברירה ,עם קפוטה ושטריימל,נוצות של אינדיאני,ובלי שיניים כמו קוף..ועוד 1001 תצורות.
  אה..מה היה הנושא?הג"וק ,שנכנס בעם הזה,לכל הרוחות,ומחרפן לנו את הצורה.
  ולמיטב ידיעתי,הכל בבדיקה מסכמת כעת.

 2. לא הייתי סומך על הענין כל כך מהר
  אחרי השתלה כזאת לא נופתע אם יום אחד יוצא לפתע הנוסע השמיני מתוך חזהו של המושתל בדמות פרעוש ענק בעל ניבים.
  או לחילופין הבן אדם מתעורר לו בבוקר והוא פרעוש

 3. קשה להבין בדיוק כייצד החלבון לא קופא אך נראה כי הדבר יוביל למהפכה בכל התחומים החל ממזון שלא נפגע מקרה, מטוסים יותר בטוחים מקיפאון , רחובות ללא שלג, הקפאה והפשרה של יצורים חיים, הובלה נוזלית בתנאים קרים.

  דעו לכם שתגלית כזאת בשילוב המדע הקיים הינה כמטאור גדול באמצע החיים שכן השלכותיה הן רבות.

  אני מקווה שלא תפרוץ לנו כימרה מהעניין והחלבון יפתח אזה משהו בעיתי או קהל ניזונים בעייתיים.

  מוטי

 4. צודק,
  טעות שלי.
  אך זה עושה אותו יעיל כהתמודדות עם מצבי קיצון, למשל מטפסים שנתקעו בסופה, כחלק מקיט עזרה ראשונה. כמו כדורי יוד להתמודדות עם קרינה. גלולות חלבון להתמודדות עם קור…
  באיחולי דמיון פורה.
  משה.

 5. למשה,
  לא..
  כתוב שהחלבון נוגד קיפאון, ולא מה שאתה אמרת: שומר על איברים/תאים בעת קיפאון.

  ואני בספק אם החלבון הזה עובד גם בטמפרטורה של מינוס 44 מעלות צלסיוס

 6. האם יש דרך לשלב חלבון זה באדם חי, ולהקפיא אותו?
  וע"י כך בעצם לשמר אדם. ראה ערך אודיסאה בחלל וכו…

 7. ואוו החפירה שאת פולטת זה משהו מדהים איך את עושה את זה
  אני כמו שאומר הפיתגם
  "רוצה לא יכול"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן