סיקור מקיף

הפסקת עישון – התלות הפסיכולוגית

רבות דובר על השפעת החומרים הממכרים של הטבק על גוף האדם, במאמר זה נסקור את תלות פסיכולוגית המקשה על הפסקת העישון

התמכרות היא לא תופעה פיזית, היא משלבת גם מאפיינים פסיכולוגיים רבים
התמכרות היא לא תופעה פיזית, היא משלבת גם מאפיינים פסיכולוגיים רבים

הקדמה

האינדיאנים היו הראשונים לעשן טבק בטקסים מסורתיים, באירועים מיוחדים ובשמחות. במאה ה-16, כאשר האדם הלבן למד על נפלאות הטבק, המנהג האינדיאני מסורתי מצא את דרכו לאירופה ומשם התפשט לכל העולם. עד מהרה, הסם המעורר המקנה תחושת רוגע ללוחמים האינדיאנים, הפך להתמכרות של המין האנושי. תחילה העישון היה חלקם של בעלי ההשפעה והממון, בהמשך היה לאופנה עממית ולבסוף העישון הפך לחלק בלתי נפרד מהתרבות.

בשנות ה-50 של המאה ה-20 הבחינו בקשר שבין עישון למחלות שונות, העישון גורם לפיתוח מחלות רבות בהן מחלות סרטניות, מחלת ריאות חסימתית כרונית, מחלת לב כלילית ואירועים מוחיים, פגיעה בפוריות, בכושר המיני ומוריד את הכושר הגופני. רק בסוף שנות ה-70 החלה בארה”ב הסברה מסיבית נגד עישון, הסברה שהתפשטה מאוחר יותר לחלקים נוספים בעולם.

כאמור, רק במהלך המאה ה-20 החלו להבין עד כמה הרסנית השפעת העישון. מאז הוכיחו אינספור מחקרים מסביב לעולם כי העישון לא רק מזיק הוא גם מאוד ממכר. ההתמכרות נגרמת מסיבות רבות כשהעיקרית שבהן היא ההתמכרות הפיזית בהשפעת ניקוטין. לניקוטין השפעה ממכרת מאחר והחומר מפעיל קולטנים רדומים במוח. כאשר מופסקת זרימת הניקוטין, הגוף נכנס למצב דחק עז ותופעות שליליות רבות כגון כאבי ראש, עצבנות מאלצות לחזור לעשן על מנת להפסיק תופעות אלה.

תלות פסיכולוגית

התמכרות היא לא תופעה פיזית בלבד אלא בעלת מאפיינים פסיכולוגיים גם כן. מחקרים עדכניים לוקחים בחשבון את המרכיב הפסיכולוגי ברצינות רבה, מאחר והבנת מכלול הגורמים להתמכרות מאפשרת להציע פתרונות יעילים להפסקת עישון. ההתמכרות הפסיכולוגית נוצרת לאורך זמן כאשר הפרט מפתח התניות המקשרות עישון לפעולות רוגע/הנאה.

הדרך הטובה ביותר להסביר אודות ההתניות היא דרך ניסוי הכלבים המפורסם של איוון פבלוב. פלוב ביצע ניסוי לשינוי התנהגות, במהלכו הוא מדד עד כמה הכלבים שלו רעבים והאם ניתן לגרום להם לתחושת שובע מבלי מבלי להאכילם.

כשפבלוב הכניס אוכל לכלוב, כמות הריר בפה של הכלב גדלה, תופעה פיזיולוגית טבעית. בניסיון ליצור התניה, לפני הכנסת האוכל לכלוב צלצל פבלוב בפעמון כמה דקות לפני שהכניס את האוכל לכלוב. עם הזמן, הכלב החל לפתח התניה המקשרת בין צלצול הפעמון לאוכל שעומד לבוא. כמות הריר בפה של הכלב החלה לעלות מיד אחרי הצלצול עוד לפני שהאוכל הוגש בפועל, גם במקרים שהאוכל לא הוגש כלל כמות הריר בפה גדלה עם הישמע צלצול הפעמון. המסקנה היא שהכלב מקשר בין הצלצול בפעמון לאוכל שעומד לבוא, הקישור בא לידי ביטוי בכמות הריר שמופרש בחלל הפה מבלי שהוא באמת רואה את האוכל.

מעשנים יוצרים התניות דומות מבלי לשים לב. הפסקת סיגריות אחרי האוכל, עישון בפאב עם החבר'ה, הסיגריה שאחרי הסקס, כל אלה פעולות שיוצרות התניה בין הנאה לסיגריה (אוכל -> סיגריה ; בילוי עם החברה -> סיגריה ; הנאה מינית -> סיגריה). בדומה לכלבים של פבלוב בהם הצלצול התקשר לתחושת שובע שעומד לבוא, אצל האדם סיגריות תמיד עוקבות לתחושת הנאה.

רבים מאמינים כי הדבר פועל גם בצורה הפוכה, שאם הם יעשנו הסיגריה בעקבותיה תגיעה גם תחושת הנאה. מסתבר שהדבר לא עובד הפוך, כמו שצלצול בפעמון של פבלוב לא יגרום לתחושת שובע ללא האוכל כך הסיגריה בפני עצמה לא תגרום לתחושת הנאה.

יחד עם זאת אנשים רבים בדיכאון או בלחץ מעשנים בניסיון עקר לשחזר את תחושות ההנאה הקשורות אצלם לסיגריות. בלא מודע, נוצר מצב בו אנשים מעשנים כשטוב להם וגם כשרע להם. מעגל קסמים זה יוצר התמכרות פסיכולוגית המקשה על הפרט להפסיק לעשן.

על המעשן להיות מודע לתופעות אלא על מנת להבין טוב יותר את האופן בו פועל הגוף האנושי. ידע מקדים והבנת המנגנונים הפסיכולוגיים יכול להקל על תהליך הפסקת העישון.

7 תגובות

  1. קניתי גם כן את הספר וקראתי אותו… והפסקתי לעשן אני כבר חודשיים לא מעשנת אין כבר את הרצון וה"רעב"לסיגריה אבל נישאר עדיין איזשהי תלות פסיכולוגית שאומרת לך אוליי הפסדת משהו?

  2. זכותם של בעלי האתר לפרסם פרסומות, זוהי מקריות שראית את הפרסומת בתחתית האתר.

  3. קניתי וקראתי את הספר , ספר טוב עם רעיונות טובים , אבל עדיין לא הצלחתי להפטר מהסיגריות מסיבותי …

    בהצלחה למי שכן מצליח , שיחזיק מעמד ויהפוך הרגל ה"לא לעשן" לתמידי

  4. די משעשע לראות פרסומת ל"דרך הקלה" בסוף הכתבה הזו.
    כמי שלא עישן מעולם, הניתוח של הדרך הקלה הרבה יותר מעמיק, למרות שהכותב (אלן קאר) לא היה מדען, אלא רק מעשן כבד שהבין למה הוא לא הצליח אף פעם להפסיק. מומלץ לקרוא את הספר לכל מי שרוצה להבין את אחת המלכודות המתוחכמות שיצרו האדם והטבע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן