סיקור מקיף

מפחיד, אבל לא מסוכן: זוהה סדק קטן באחד מחלונות התצפית של תחנת החלל הבינלאומית

האסטרונאוט הבריטי טים פיק צילם סדק בקוטר של 7 מילימטר בחלון התצפית של תחנת החלל הבינלאומית. סוכנות החלל האירופאית מבהירה שאין סכנה עקב המיגון הרב שכבתי של הזכוכית, אך מזהירה מפני בעיית פסולת החלל שעלולה לגרום לאירועים חמורים יותר.

סדק באחד מחלונות יחידת התצפית "קופולה" של תחנת החלל הבינלאומית, בצילום של האסטרונאוט טים פיק. מקור: סוכנות החלל האירופאית.
סדק באחד מחלונות יחידת התצפית “קופולה” של תחנת החלל הבינלאומית, בצילום של האסטרונאוט טים פיק. מקור: סוכנות החלל האירופאית.

בסרט “כוח משיכה” מ-2013 אירוע קטסטרופלי של פגיעת פסולת חלל במעבורת החלל האמריקאית הוביל לשרשרת בלתי נגמרת של אסונות בחלל. הפעם, למרבה המזל, מדובר רק בסדק קטן.

הסדק צולם על ידי האסטרונאוט הבריטי טים פיק באחד מחלונות של יחידת התצפית “קופולה” שנבנתה על ידי סוכנות החלל האירופאית וחוברה לתחנת החלל הבינלאומית בשנת 2010. הקוטר של הסדק הקטן הוא 7 מילימטר בלבד, וסוכנות החלל האירופאית הבהירה שהוא לא מהווה סכנה לתחנה או לצוות האסטרונאוטים ששוהה בה, עקב המיגון הרב-שכבתי של החלונות ביחידת התצפית.

טים פיק העלה את התמונה לדף הטוויטר שלו וכתב: “אני נשאל לעתים קרובות אם תחנת החלל הבינלאומית נפגעת על ידי פסולת חלל. כן – זה הסדק הקטן באחד מחלונות הקופולה, שמח שזה זיגוג ארבע-שכבתי!”.

יחידת התצפית "קופולה" של תחנת החלל הבינלאומית. מקור: נאס"א.
יחידת התצפית “קופולה” של תחנת החלל הבינלאומית. מקור: נאס”א.

לפי סוכנות החלל האירופאית החלקיק הקטן שאחראי לסדק צריך היה להיות בגודל של כמה אלפיות המילימטר. למרות גודלו הקטנטן של החלקיק, הסוכנות הדגישה את הסכנה הרבה שחלקיקי פסולת חלל יכולים להוות: “בעוד סדק כגון זה הוא אולי מינורי, חלקיקים גדולים יותר עשויים להוות איום רציני. אובייקט בגודל של עד סנטימטר אחד עשוי לנטרל מכשיר או מערכת טיסה קריטית בלוויין. כל דבר מעבר לסנטימטר אחד יכול לחדור דרך המיגונים של יחידות הדיור של התחנה, וכל דבר מעבר ל-10 סנטימטר יכול לרסק לוויין או חללית לחתיכות”.

הסוכנות הבהירה שהיא פועלת בראש ובראשונה למנוע היווצרות של פסולת חלל חדשה, כשיטה היעילה ביותר לטיפול בסוגייה זאת.

אחד האירועים הידועים בנוגע לפסולת חלל היה ניסוי צבאי בשנת 2007 שבו פוצצה סין את אחד מלווייניה באמצעות טיל נגד לוויינים. הפיצוץ גרם להיווצרות של אלפי חלקיקי פסולת חלל והביא לביקורת בינלאומית רבה כלפי סין. מקרה ידוע נוסף ארע בשנת 2009 כאשר שני לוויינים התנגשו בחלל ויצרו חלקיקי פסולת חלל רבים.

ראו עוד בנושא באתר “הידען”:

הדמייה ממוחשבת המציגה את כל חלקיקי פסולת החלל הידועים ומיקומם במסלול סביב כדור הארץ. ניתן לראות שרובם מכונסים במסלול נמוך-ארץ. קבוצה נוספת מרוכזת בחגורה מרוחקת, שהיא המסלול הגאוסטציונרי שמתואם לסיבוב העצמי של כדור הארץ ואידיאלי ללווייני תקשורת. מקור: נאס"א.
הדמייה ממוחשבת המציגה את חלקיקי פסולת החלל הידועים ומיקומם במסלול סביב כדור הארץ. ניתן לראות שרובם מכונסים במסלול נמוך-ארץ. קבוצה נוספת מרוכזת בחגורה מרוחקת, שהיא המסלול הגאוסטציונרי שמתואם לסיבוב העצמי של כדור הארץ ואידיאלי ללווייני תקשורת. מקור: נאס”א.

2 תגובות

  1. נכון יש בפסולת חלל הרבה אדמנטיום וויברניום אורו ועוד קפטן אמריקה ווקאנדה פנתר שחור וולברין איירון מן תור ישמחו לשים יד על המתכות האלה
    גם באמן סופר מן וואנדר וומן והאלק ירצו חלקי חילוף לספיידר מן ואנט מן ולהוק איי אחלה חגיגה מי ששכחתי אז ווקאנדה ווקאנדה ווקאנדה פור אבר

  2. תחנת החלל הבין לאומית היתה שלב ביינים ,לפני התישבות בלווין הטבעי של כדור הארץ(הירח).מחקר רב נעשה בפרויקט היקר ביותר שהאדם בנה.ויש לעבור לדבר האמיתי-הירח.כדאי לעשות זאת בשיתוף פעולה בין לאומי ,כי העלות היא אדירה! אשר לפסולות החלל-מדובר פעמים רבות בחומרים יקרים(שברי לווינים שכוללים מתכות יקרות).מיחזורם יוכל להחזיר חלק מעלות האיסוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן