סיקור מקיף

נחתם שת”פ ישראל-ארה”ב למעקב ומניעת התנגשויות בחלל

בחתימה על ההסכם, מצטרפת ישראל למהלך אמריקני כולל, שלו שותפות מדינות שוחרות חלל, הרואות את עצמן אחראיות להבטחת הפעילות השוטפת, הבטוחה, והבת-קיימא בחלל. בין המדינות שכבר משתפות פעולה עם ארה”ב בנושא זה: בריטניה, דרום-קוריאה, צרפת, קנדה, איטליה, יפן, אוסטרליה, גרמניה וסוכנות החלל האירופית.

פסולת חלל במסלולים נמוכים. איור: נאס"א

נושא פסולת החלל מדאיג את כל המדינות המפעילות לוויינים, ובפרט אלו הבונות אותם בעצמן. ישראל כידוע היא המדינה השמינית בעולם שבנתה לוויינים ושיגרה אותם לחלל, תחילה היו אלה לווייני הצילום הצבאיים אופק ולאחריהם לווייני התקשורת מסדרת עמוס, לווייני צילום אזרחיים (ארוס), ועוד. כל הלוויינים הללו מקיפים את כדור הארץ בטווחי מרחקים צרים (400-800 קילומטרים – מסלול ארץ נמוך, ו-36 אלף קילומטרים מעל קו המשווה – מסלולם של לווייני התקשורת המאפשר להם להסתובב באותה מהירות של כדור הארץ, כך שבפועל הם יהיו תמיד מעל אותה נקודה, כדי שניתן יהיה לכוון אליהם אנטנות צלחת.

בשנים האחרונות עלה הנושא למודעות לאחר שבשנת 2007 יירטו הסינים לוויין שפסק לפעול ובמקום לוויין אחד, מרחפים כעת בחלל אלפי רסיסים שעלולים לפגוע בלוויינים, ואחד מהם אף פגע בשנת 2013 בלוויין רוסי. גם ההתנגשות

מנהלת החלל במפא”ת שבמשרד הביטחון, והפיקוד האסטרטגי של צבא ארה”ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בנושא מעקב אחר עצמים הנעים בחלל (מעשה ידי אדם ושאינם כאלה), במטרה להבטיח פעילות שוטפת ורציפה בחלל, ולמנוע התנגשויות לא רצויות שתוצאתן – החמרת בעיית התפשטות פסולת חלל שמקורה בלוויינים פעילים, שברי לווינים, חלקי שלבים עליונים של משגרים, וגם שברי אסטרואידים ושביטים ממקורות טבעיים.

בחתימה על ההסכם, מצטרפת ישראל למהלך אמריקני כולל, שלו שותפות מדינות שוחרות חלל, הרואות את עצמן אחראיות להבטחת הפעילות השוטפת, הבטוחה, ובת- הקיימא בחלל. בין המדינות שכבר משתפות פעולה עם ארה”ב בנושא זה: בריטניה, דרום- קוריאה, צרפת, קנדה, איטליה, יפן, אוסטרליה, גרמניה וסוכנות החלל האירופית.

שיתוף פעולה זה ישפר את המידע הקיים בכל אחת מהמדינות, באשר לתנועה בחלל, ויעלה את רמת הביטחון בכל הקשור לפעילותם של לוויינים החיוניים לפעולות יומיומיות בתחומי התקשורת, חיזוי, מזג אוויר , ניווט וכד’.

בשנים האחרונות חלה עליה במספר הלוויינים המשוגרים לחלל מדי שנה, כמו גם במספר השחקנים הממשלתיים והפרטיים שבבעלותם לוויינים. כתוצאה מכך הופך, בהדרגה, החלל הקרוב לכדור הארץ לצפוף. על כן יש צורך לעקוב באופן שוטף ויעיל אחר העצמים הנעים בחלל. לשם כך בחרו מדינות אלה לשתף פעולה, ולחלוק במידע אודות תנועת לוויינים ועצמים בחלל, במטרה לספק התראות מדויקות יותר מפני התנגשויות לא רצויות. מידע זה חיוני בעת שיגור לחלל, תמרון של לוויינים, הפרעות אלקטרומגנטיות ועוד.

ראש מנהלת החלל במפא”ת שבמשרד הביטחון, תא”ל (מיל.) אמנון הררי: “הסכם זה ממצב את ישראל בשורה אחת עם המדינות שרואות עצמן שותפות לדאגה ליציבות בעולם, ולביטחון הגלובלי, ויתרום לביטחונה הלאומי של ישראל.”

אדמירל ססיל הייני, מפקד הפיקוד האסטרטגי של צבא ארה”ב ציין בדבריו את הנחישות של הפיקוד האסטרטגי לשיפור תמונת המצב בחלל, ושיפור שיתוף הפעולה ומתן שירותים למדינות, ארגונים וחברות המפעילות לוויינים בחלל. אחרי הכל, אמר, “לכולם אינטרס משותף לפעול באופן אחראי, להגביר שקיפות וליצור בכך חלל בטוח, יציב ובר קיימא לאורך זמן”.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן