סיקור מקיף

סין מכה על חטא -תטפל בבעיית פסולת החלל

זאת לאחר הביקורת הבינלאומית שספגה בעקבות ניסוי בינואר של פגיעה בלוויין במסלול באמצעות טיל * התגובות על ההיבט הסביבתי היו חזקות אף יותר מהתגובות על ההיבט הבטחוני של הניסוי

אבי בליזובסקי

ממשלת סין נוקטת במגוון צעדים כדי להפחית את כמות הפסולת שנשארת בחלל מטילים ומלוויינים סינים, ולפתח כלים עצמיים לבקרה אחר השרידים הללו כדי להעריך את שיעור הפסולת הסינית שכבר נמצאת במסלול. כך אמר מומחה חלל סיני לאתר ספייס.קום.

כידוע סין ספגה ביקורת על הניסוי שערכה ב-11 בינואר השנה, של השמדת לוויין (שכבר חדל לתפקד) באמצעות טיל נגד לוויינים, תחום שאפילו מעצמות החלל הותיקות נמנעות ממנו. מלבד הביקורת על הרחבת הפעילות הצבאית גם כנגד נכסי חלל, הובעה ביקורת על כך שרסיסי הלוויין והטיל יגרמו נזק ללוויינים אחרים החגים במסלול סביב כדור הארץ ואף לתחנת החלל הבינלאומית ,תופעה שזכתה לכינוי פסולת חלל.

המדידות, שכבר הוחל בחלק מהן, כוללים טכניקות שכבר אומצו בידי מעצמות החלל לשנות את מסלולם של לוויינים שסיימו את חייהם גם ממסלול גיאוסטציונרי (המסלול של לווייני התקשורת), ולרוקן את מכלי הדלק של השלבים האחרונים של הטילים המעלים לווינים למסלול וכך למנוע סיכון כי יתפוצצו ויצרו רסיסים.
סין חברה בארגון בינלאומי הקרוי member Inter-Agency Space Debris Coordination Committee (IADC) כבר מאמצע שנות השישים . הארגון נוסד כדי להתמודד עם הבעיה, אך פקידים בכירים בסין הודו כי הם היו איטיים מדי הפיקוח וביישום הצעדים לצמצום פסולת החלל.

התגובה הבינלאומית השלילית לאירוע, דווקא מההיבט הסביבתי שלו הובילה את הסינים לבטל את הפגישה של IADC שנועדה להיערך השנה בחודש אפריל בביג'ינג. הפגישה הועברה ליולי והתקיימה בטולוז, צרפת. הסינים שלחו משלחת מלאה לפגישה שבה התקיים מתח בין המשלחת האמריקנית לסינית באשר לניסוי הטיל האנטי לווייני בינואר.

לי מינג, שעמד בראש המשלחת הסינית לטולוז אמר באוגוסט לספייס.קום כי "סין ביצעה כניסה מאוחרת לחקר פסולת החלל" והוסיף כי "ישנו עדין פער ברור בין סין לשאר המדינות המתקדמות בתחום החלל בכל הקשור לטכנולוגיות פסולת חלל. לדברי לי, מרכז המחקר לתחום פסולת החלל שהוקם במצפה האסטרונומי שעל ההר הסגול בננג'ינג, בחסות האקדמיה הסינית למדעים, וכן מוסדות הקשורים איתו שיעבדו במסגרת תוכנית החומש הסינית ה-11 לשנים 2006-2010, מטפל בארבעה היבטים של פסולת החלל: סריקה וסקירה של פסולת החלל, המנעות מהתנגשויות בפסולת זו שעלולות להגביר את כמותה. הגנה על לוויינים מפני הפסולת, וסילוק הפסולת.

עוד באתר הידען
תוכנית החלל הסינית
ידען לוחמת חלל

6 תגובות

  1. אם מסלקים את הגורם שמושך את הפסולת למסלול סיבובי.
    קרי סלק את כדור הארץ וכל הפסולת תתפזר 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן