סיקור מקיף

שני לווינים התנגשו במסלול

מומחה לפסולת חלל בנאס"א אומר כי מדובר בהתנגשות החללית בין העצמים הגדולים ביותר עד כה, וכי עלולים להגרם נזקים ללווינים רבים הנמצאים במסלול קוטבי

הבזק של לוויין אירידיום המפנה את קולטי השמש לעבר המצלמה ולכן נראה כמו רצועת אור, כפי שצולם מתחנת החלל הבינלאומית. צילום ארכיון דון פטיט, נאס''א
הבזק של לוויין אירידיום המפנה את קולטי השמש לעבר המצלמה ולכן נראה כמו רצועת אור, כפי שצולם מתחנת החלל הבינלאומית. צילום ארכיון דון פטיט, נאס''א

לווין תקשורת מסחרי של חברת אירידיום, המספקת שירותי תקשורת ממסלול נמוך התנגש עם לווין רוסי או עם שברי לווין ביום שלישי, ויצרו ענן של שברים במסלול נמוך סביב כדור הארץ. מקור שצוטט באתר החדשות CBS מסר כי מפקדת החלל של ארה"ב עקבה אחר 280 שברים, רובם מהלווין הרוסי שכבר שוטט בחלל ללא תפקיד לאחר שחדל לפעול. נראה כי תחנת החלל הבינלאומית לא מאוימת בשלב זה בידי השברים, אך לא ברור האם השברים לא מסכנים לווינים אחרים במסלול דומה.

אירידיום מפעילה קונסטלציה של 66 לוויינים, הכוללים גם כמה לווינים רזרביים, המספקים שירותי טלפון לווייני ברחבי העולם. החברה אישרה את דבר ההתנגשות.

מנהל אחד בנאס"א ששמו לא הוזכר, אישר את ההתנגשות ואמר כי "כולם אומרים שהסיכון של התנגשויות נוספות ללווינים של נאס"א הוא מינימלי. במאמר אחר, באתר Spaceflightnow מצוטט ניקולס ג'ונסון, המדען הראשי העוסק בשברי חלל במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון שאישר את ההנגשות "ההתנגשות התרחשה בגובה 790 קילומטרים מעל סיביר ביום שלישי בסביבות 12 בצהרים שעון וושינגטון (19:00 שעון ישראל). לדבריו רשת המכ"מ החללית של נאס"א איתרה מספר גדול של שברים משני העצמים.

לוויני אירידיום מקיפים את כדור הארץ במסלול בנטיה של 86.4 מעלות לקו המשווה בגובה של כ-800 קילומטרים, בעוד תחנת החלל מקיפה את כדור הארץ בגובה של כ-400 קילומטרים במסלו הנוטה ב-51.6 מעלות לקו המשווה. לווינים אזרחיים אחרים פועלים במסלול קוטבי דומה לזה של אירידיום ויתתכן שהם ניצבים בפני סיכון גובר כתוצאה מההתנגשות.

ג'ונסון אומר כי מדובר בהתנגשות חסרת תקדים. "שום דבר מהסוג הזה לא קרה בעבר. היו לנו שלוש התנגשויות קודמות בין מה שאנו מכנים עצמים מקוטלגים, אך הם היו הרבה יותר קטנים מאשר העצמים הללו ותמיד דובר בעצמים בגודל בינוני ורסיסים קטנים. שני הלווינים הללו הם עצמים גדולים יחסית, כך שזו ההתנגשות הגדולה הראשונה בחלל למרבה הצער."

16 תגובות

 1. אכן תיאור מדויק של מה שראיתי בשמיים .
  תחילה חשבתי שזה טיל , הזנב המסלול וכו' .עד כמה שראיתי לא חדר לאטמוספירה אלא מסלול נמוך השאלה מי יודע מה זה היה
  תודה 2

 2. ממש מצחיק:
  אכן – אתה ממש מצחיק (אבל ממש!).
  אתה מוזמן להשאר בדיכאון.

 3. במוצא"ש הייתי עם חברה שלי על החוף, וראינו משהו זוהר עף לאורך כל השמים מצפון לדרום… בהתחלה חשבתי שזה כוכב נופל או משהו כזה… אבל לאחר מכן ראיתי שזה היה ממש ארוך… זה כבר היה דומה לטיל במעוף… ממש חצה את כל השמים מקצה לקצה…
  פס צהוב זוהר טס עם שובל, ממש יפיפה…

 4. וואלה מיכאל ר… אחד השנונים והחדים…
  עם בדיחות והומור כמו שלך – עדיף להשאר בדכאון..

 5. אייל א:
  אני בכלל חשבתי שהוא מערכת הפעלה ולכן איחלתי לו חלונות פז

 6. מיכאל,

  איזה דוס מכנה את עצמו דוס? חלאס לבלוע את השטויות של המשועמם הזה.

 7. במוצ'ש בשעה 2330 עבר מטאור ענק מצפון לדרום צפיתי בו בהרצליה האם היו עוד צופים

 8. אם זה יכול להתרחש במקרה זה גם יכול להתרחש בכוונת מכוון. תחי תעשיית משמידי הלווינים. ערוץ מחקר חדש ומבטיח למפעלי הנשק בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן