סיקור מקיף

החשופית: מין של חילזון ים אנדרוגני משיל את איבר המין שלו לאחר כל הזדווגות אך גם מגדל אותו מחדש

החשופית Chromodoris reticulata הוא בעל איבר מין לשימוש חד פעמי, מתוך סליל החבוי בתוך הגוף, כאשר החלקים שהוצאו החוצה מוכנים לנשירה לאחר כל הזדווגות.

חלזונות ים מקיימים יחסי מין הדדיים (כל אחד הוא גם זכר וגם נקבה). צילום: אייאמי סקיזאווה, אוניברסיטת אוסקה
חשופיות מקיימות יחסי מין הדדיים (כל אחד הוא גם זכר וגם נקבה). צילום: אייאמי סקיזאווה, אוניברסיטת אוסקה

חילזון ים מוזר עשוי לתת משמעות חדשה למונח 'קוויקי'. החשופיות (Chromodoris reticulata) משתמשים באיבר מין מתנתק כדי להגדיל את תדירות קיום יחסי המין. כך עולה ממחקר חדש שעסק במין המכונה חשופית

בעל החיים תואר במאמר שפורסם אתמול (12 בפברואר) בכתב העת Biology Letters של החברה המלכותית הבריטית, הוא הראשון שידוע עליו כי הוא משתמש בפין מתנתק, המתחדש בקלות.

חשופיות הן יצורים דו מיניים בו זמנית, משמעות הדבר היא כי יש להם אברי מין זכריים שהם משתמשים בהם כדי להפרות חשופיות אחרות, וכן איברי מין נקביים. ואולם כיצד הם מקיימים יחסי מין – שאלה זו נותרה בגדר מסתורין.

אייאמי סקיזאווה (Ayami Sekizawa), ביולוג מאוניברסיטת אוסקה ביפן ועמיתיו אספו פרטים של nudibranch Chromodoris reticulata כאשר צללו בקרבת חופי האי אוקינאווה. הם הכניסו 31 זוגות של היצורים הללו ביחד לאקווריומים וצפו בהם מזדווגים.

כאשר החשופיות הללו הזדווגו, הם גוללו חלק מאיבר מין ארוך המגולגל כמו צינור כיבוי אשר בתוך גופם. היצורים חדרו זה לגופו של זה (כאמור שניהם דו מיניים) עם איבר המין הזכרי המכוסה בחוליות המצביעות לאחור – אל תוך הגוף, ולאחר כמה עשרות שניות עד כמה דקות של סקס, הם נפרדים.

החשופיות משילות את איברי המין הזכריים שלהם (או לפחות את החלק הגלוי שלהם), בדומה לדרך שבה השממית משילה את זנבה. לאחר כיום, הם היו מוכנים להזדווג שוב, על ידי חשיפת חלק מאיבר המין שקודם היה חבוי בתוך גופם. לאחר סיום יחסי המין ביום השלישי, החלק הסלילי של איבר המין מייצר תאים חדשים שבסופו של דבר יהפכו שוב להיות איבר מין שלם, מעריכים החוקרים.

מכיוון שיצורי ים אלה חיים לרוב בקבוצות דחוסות כאשר התחרות המינית היא עזה, המדענים מעריכים כי השימוש באיבר מין מתנתק עשוי לתת לחשופיות יתרון בכך שהוא מאפשר להם לקיים יחסי מין בתדירות גדולה יותר, כותבים החוקרים במאמר.

שימוש באיבר מין מתנתק גם מאפשר לחשופיות לגרד החוצה זרע של מתחרים בעוד הם מתמחקים מהקושי של הסרת פין המכוסה בחוליות הנוטות אחורנית מגופם של בני הזוג.

Chromodoris reticulata - במרכז. בתמונות הקטנות - מימין: תהליך ההזדווגות של חילזון הים. משמאל - צילום רנטגן של איבר המין המוחבא בתוך בטנו. צילום: איאמי סקיזאווה, אוניברסיטת אוסקה
Chromodoris reticulata – במרכז. בתמונות הקטנות – מימין: תהליך ההזדווגות של חילזון הים. משמאל – צילום רנטגן של איבר המין המוחבא בתוך בטנו. צילום: איאמי סקיזאווה, אוניברסיטת אוסקה

"Chromodoris reticulata עשוי לפצות את עצמו על העלות קצרת הטווח של מיעוט הזדמנויות ההתרבות הנגרמת בשל אובדן איבר המין עם יתרון התרבותי המושג על ידי הסרת הזרע של המתחרה בסביבה תחרותית מאוד" הם כותבים.

תקציר המחקר

ובינתייים בסודן… לפני כעשור התפשטה במדינה פאניקה מחשש שלחיצת יד עם חולים תגרום לנשירת איבר המין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן