סיקור מקיף

הטבע כבנק חלק ב'

על הכדאיות הכלכלית שבשמירת הטבע – הדגים כמשל

לחלק הראשון של המאמר

"שמורות טבע ימיות שמנוהלות בשיתוף קהילות מקומיות משפיעות על הפחתת העוני" כך קובע מחקר שניקרא "השקעה בבנק הטבע" Nature's Investment Bank שבוצע עבור גוף מארה"ב שניקרא "שמירת טבע". Nature Conservancy, US.

המחקר בארבעה מיזמים, (ארבעה איזורים בהם הכפריים חיים מדייג), הראה כי שיתוף כפריים במיזמי שימור, מפחית את הפגיעה שניגרמת ע"י דייג פראי, וכתוצאה מכך מעלה את הכנסת הדייגים בכפרים.

המחקר נערך בכפרי דייגים ב: פיג'י, אינדונסיה, פיליפינים ואיי-שלמה, ע"י קבוצת חוקרים בראשותו של קרייג לישר Craig Leisher המשמש כיועץ לשמירת טבע. שותפים למימון המחקר היו ממשלות אוסטרליה, אוניברסיטת ווירג'ה / הולנד וכן אירגון שמירת הטבע העולמי.

לדברי לישר כדי להגיע למצב בו תהיה מוכנות לשיתןף פעולה, היה על התושבים לחוש בתכיפות הצורך לשנוי, תחושה שבאה בעקבות ירידה חדה ביבול הדייג, הירידה בכמויות הדגים שנידוגו הביאה לנכונות התושבים לשינוי, שנוי שעיקרו היה הסכמת הדייגים לחדול לדוג באיזורים שהוכרזו כמוגנים.

ע"י הגנה על איזורי רביה של דגים והפסקת הדייג בהם, הוכפלה הכנסת הדייגים לעומת איזורים בהם המשיך הדייג ללא הגבלות. לדעת החוקרים מהוות תוצאות המחקר בסיס לתכנית פעולה בכפרי דייגים ברחבי העולם.

בכל ארבעת האיזורים שנבחרו למחקר מירב האוכלוסייה מתקיימת מדייג ובגלל דייג יתר התדלדלו כמויות הדגים, מאחר ובסיס המזון הוא דגים היו רבים מהתושבים על סף רעב. איזורים מוגנים, בהם הדייג אסור מהווים מקור לרביה של מיני דגים, המחקר הראה כי כאשר גדלה אוכלוסיית הדגים באזורים המוגנים "גולשת האוכלוסיה העודפת" לאיזורי דייג, תוך זמן קצר התברר לדייגים כי איזורי הדייג המדולדלים התמלאו מחדש בדגים, בגלל ההגנה על איזורי הרבייה התהוותה אוכלוסיית דגים גדולה ובריאה, מה שאיפשר לדייגים רווח גדול יותר מהדייג.
בה בעת, מאחר והאיזורים המוגנים הוכרזו כשמורות, שמורות שמשכו תיירים, הסתבר כי רווח גדול יותר מהדייג הביאו התיירים.

כלומר שוב, מסתבר כי יחס נכון, ניהול משאבי הטבע ע"י שמירה עליהם היא השיטה הנכונה להתקיים תוך כדי שיתוף תושבים מקומיים ורווח כלכלי לסובבים ולסביבה.

בשולי הדברים, לאחרונה מתברר כי איזורי הדייג בים התיכון מתרוקנים מדגים. דייגים ישראלים קובלים על ירידה משמעותית בכמויות הדגים וכתוצאה מכך ירידה חדה בכושרם להתפרנס. הים התיכון הוא אגן סגור שניתן לטפל בו בנפרד מגופי המים סביבו, לכן ברורה כדאיות השימור – קביעת איזורי איסור דייג, קביעת מיכסות, פיקוח על גודל ומיני הדגים הנידוגים, בקיצור מעבר לדייג- בר- קיימא, יעזור ויאושש את אוכלוסיית הדגים וכך גם את הדייגים.

 באותו נושא: עד אמצע המאה לא יהיו דגים בים

דר' אסף רוזנטל, אקולוג,
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה.
לפרטים: טל‘ 0505640309 / 077-6172298,
דוא‘ל: [email protected]

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן