סיקור מקיף

רוסיה איבדה שליטה על לוויין ניסויי ובו שממיות

הלוויין עלול להשרף באטמוספירה בתוך ארבעה חודשים אם לא תושב השליטה על מנועיו

ניסוי השממיות על הלווין פוטון M4 בעת ההכנות לשיגור. מתוך אתר המכון לבעיות ביו רפואיות ברוסיה, <a href="http://biosputnik.imbp.ru/science_f.html" target="_blank">IMBP</a>
ניסוי השממיות על הלווין פוטון M4 בעת ההכנות לשיגור. מתוך אתר המכון לבעיות ביו רפואיות ברוסיה, IMBP

לוויין רוסי המכיל שממיות, זבובי פירות ופטריות עלול להתרסק על כדור הארץ אם לא תושב אליו הבקרה, לאחר שהשליטה על מנועו אבדה ב-19 ביולי בעת נסיון להגביה את מסלולו.

מנוע הלוויין פוטון M4, המכיל כמה ניסויים הפסיק להגיב לבקרי הקרקע. כל שאר המערכות לא נפגעו, לרבות מערכת התקשורת החד כיוונית המעדכנת על מצב הניסויים.

חמש השממיות הועלו לחלל כדי לבחון את השפעת העדר הכבידה על יכולת ההתרבות שלהם והתפתחותם. סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס מסרה כי הלוויין שמשקלו 6 טונות יכול להמשיך לפעול בכוחות עצמו במשך זמן רב. כעת ההערכה כי במצבו הנוכחי, ללא שליטה על תנועתו, משך החיים הצפוי ללווין עד שיפול וישרף באטמוספירה הוא כארבעה חדשים.

מן המכון לבעיות ביו רפואיות ברוסיה (IMBP), האחראי על הניסויים, נמסר כי הם פועלים כמתוכנן, וכי המצלמות מעבירות שידורי וידאו של השממיות. מחקר חיי המין של הלטאות הוא אחד ממספר ניסויים מתוכננים ובהם מחקר התפתחות זרעי צמחים וזבובי פירות, וכן מתקן ריק ובו נבחנת המסת והתמצקות סגסוגות מתכות בתנאי כבידה נמוכה.

5 תגובות

  1. אם הרוסים חושבים שהסממיות יקימו משפחה רק לארבעה חודשים אז הם טועים. אפילו לסממיות בעזה יש תנאים טובים יותר
    סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן