סיקור מקיף

חוקרים מהאוניברסיטה העברית, בר אילן והטכניון זכו בפרס רוטשילד לשנת 2014

פרופ' אלי קשת יקבל את פרס רוטשילד במדעי החיים פרופ' אבנר דה שליט יקבל את פרס רוטשילד במדעי החברה – שניהם מהאוני' העברית. כמו כן זכו גם פרופ' שלמה הבלין מאוניברסיטת בר אילן במדעי הכימיה ומדעי הפיזיקה ופרופ' שלמה שמאי מהטכניון יקבל את פרס רוטשילד במתמטיקה/מדעי המחשב והנדסה.

פרופ' שלמה הבלין. צילום: אוניברסיטת בר-אילן
שני חוקרים מהאוניברסיטה העברית, חוקר מבר-אילן וחוקר מהטכניון זכו בפרס רוטשילד היוקרתי לשנת 2014

פרופ' אבנר דה שליט ופרופ' אלי קשת מהאוניברסיטה העברית יקבלו את פרס רוטשילד לשנת 2014. הפרס היוקרתי מוענק מאז 1959 על ידי יד הנדיב כאות הוקרה לעבודה מחקרית יוצאת דופן ומקורית במגוון תחומי מדעים, כאשר בחלק מהתחומים הוא מוענק מדי שנתיים ובחלק מדי ארבע שנים.

פרופ' אבנר דה שליט מהמחלקה למדע המדינה יקבל את פרס רוטשילד במדעי החברה. פרופ' דה שליט יקבל את הפרס עבור תרומתו פורצת הדרך להרחבת התיאוריה הפוליטית לתחומים חדשים, ובפרט עבור מחקריו בנושא דורות העתיד כשחקנים פוליטיים והכוח הפוליטי העולה של העיר על חשבון המדינה. ראוי לציון השימוש של דה שליט בממצאים אמפיריים המבוססים על סקרים וראיונות לצורך חשיבה מחדש על תיאוריה פוליטית נורמטיבית.

דה שליט נולד ב-1957 בישראל. הוא למד לתואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטה העברית וקיבל דוקטורט בפילוסופיה פוליטית מאוניברסיטת אוקספורד. דה שליט כיהן בתור דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית ופרסם שורה של ספרים בנושאים כגון ערים, אוכלוסיות מוחלשות, דמוקרטיה, צדק ואיכות הסביבה, דורות העתיד, סוציאליזם ופילוסופיה פוליטית.

פרופ' אלי קשת מהמחלקה לביולוגיה התפתחותית וחקר הסרטן בפקולטה לרפואה יקבל את פרס רוטשילד במדעי החיים. פרופ' קשת יקבל את הפרס עבור עבודתו החלוצית בביולוגיה של כלי דם ועבור בירור המנגנונים האחראים על יצירת כלי דם חדשים (חלבון הידוע בשם VEGF).

קשת נולד בישראל ב-1945. את הכשרתו בביולוגיה ובביוכימיה רכש באוניברסיטה העברית בירושלים ובה גם השלים לימודיו לדוקטורט ב-1975. הוא השתלם באוניברסיטת ויסקונסין בנושא הביולוגיה המולקולרית של רטרו-וירוסים, נושא שבו התמקד בראשית דרכו המחקרית. מחקריו של קשת עומדים בבסיס הפיתוח של שיטות טיפול חדשות למצבי תת-ספיקה של שריר הלב ולמחלות רשתית מעוורות, וכן תרמו לפיתוח תרופות אנטי-סרטניות הפועלות דרך נטרול יכולתו של הגידול למשוך אליו כלי-דם.

פרופ' שלמה הבלין, מאוניברסיטת בר-אילן- חתן פרס רוטשילד 2014 במדעי הכימיה והפיסיקה
פרס רוטשילד לשנת 2014 במדעי הכימיה והפיסיקה מוענק לפרופ' שלמה הבלין מאוניברסיטת בר אילן, על "תרומתו יוצאת הדופן בתחום הפיסיקה הסטטיסטית של מערכות מורכבות והשפעתה הנרחבת על תחומים כמו מתמטיקה, מדעי המחשב וביולוגיה".

שלמה הַבְלִין הוא כיום פרופסור אמריטוס במחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בר-אילן. לשעבר דקאן הפקולטה למדעים מדויקים באוניברסיטת בר-אילן. הוא פרסם קרוב ל-700 מאמרים בכתבי עת מובילים אשר זכו לציטוטים רבים ביותר. בין מחקריו הבולטים ראויים לציון הדוגמאות הבאות.
בשנת 1992 במאמר שפורסם ב- Natureגילה פרופ' הבלין תבניות מיוחדות בשרשראות ה-DNA. תבניות אלו הביאו בשנים האחרונות להבנת תפקודם של חלקים גדולים ב-DNA שנחשבו בעבר כלא מתפקדים.

פרופ' הבלין עמד בראש מחקר, בשיתוף עם עמיתים מישראל ומגרמניה, שחשף כי רעידות אדמה יוצרות תבניות סטטיסטיות, שבעזרתן ניתן לשפר את יכולת החיזוי של חזרתן. המחקר פורסם בשנת 2005 בכתב העת Physical Review Letters של האגודה האמריקנית לפיזיקה.

מחקריו של פרופ' הבלין בשנות ה-2000 פרצו דרכים מתמטיות חדשות בתחום הרשתות שהביאו
לפעילות מחקרית בין תחומית עניפה. בשנת 2010 הוא פרסם את התאוריה בכתב העת Nature שאיפשרה לחקור את השפעות האינטראקציה בין רשתות. בשנת 2010 הוענק לו על גילוי ופתוח תורה זו פרס Lielenfeld היוקרתי של האגודה האמריקאית לפיזיקה. פרופ' הבלין הוא היחידי בארץ שזכה בפרס זה שמוענק מידי שנתיים עבור תרומה יוצאת דופן ביותר לפיזיקה.

פרופ' שלמה שמאי מהטכניון יקבל את פרס רוטשילד במתמטיקה, מדעי המחשב והנדסת מחשבים עבור התרומה הבסיסית העקבית שלו לתחום תיאורית המידע, התיאוריה המתמטית של התקשורת אשר משמשת כיום בטכנולוגיות התקשורת המתקדמות ביותר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן