סיקור מקיף

מחר נפתחת תערוכת: רובוט – לא מה שחשבת במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים

פתיחה ביום שישי 15.4.05 * רובוט: עבודת פרך בצ'כית.

אבי בליזובסקי

מהם הרובוטים? האם הם אותן דמויות חינניות מתוך הסרט רובוטס שיצא לאקרנים באביב הקרוב? או אולי הגולם מפראג? פרנקנשטיין? האנדרואידים המככבים בספרי המדע הבדיוני? האם הרובוטים חכמים? מרגישים? מה גורם לנו לקרוא למכונה מסוימת בשם "רובוט"?

רובוט, לא מה שחשבת הוא אירוע רב תחומי בו אנחנו מתייחסים לשאלה מהו רובוט. אירוע המכיל תערוכות ופעילויות על רובוטים, על השימוש ברובוטים בחקר החלל, הקשר שבין אדם ומכונה, רובוטים בתעשייה הישראלית ורובוטים במשחקי ילדים. רובוט, לא מה שחשבת הוא אירוע לכל המשפחה הכולל:

מערכת השמש – תערוכה על חקר החלל והשימוש ברובוטים. למה אנחנו חוקרים את מערכת השמש, וכיצד חקר כוכבי הלכת השכנים עוזר לנו להבין את החיים על פני כדור הארץ? מערכת השמש היא מאגר עצום של נתונים שאם נצליח לפענחו, נדע על עברו של כוכב הלכת שלנו ועל הצפוי לו בעתיד. תערוכה אורחת של המועצה הבריטית.
כוח המחשבה: ממשק מוח-מכונה תערוכה של סטודנטים מ"בצלאל" הלומדים בקורס "המוח והחושים". הקורס מתמקד בהכרת מבנה המוח האנושי, דרכי פעולתם של החושים והרלוונטיות של המוח והחושים האנושיים לעשייה בכלל, ולזו האמנותית בפרט.
מנחים – ד"ר ורד אביב ודב גנשרוא.
רובוטים מן האקדמיה תצוגת מחקרים המתקיימים באוניברסיטאות בארץ. האוניברסיטה העברית – על זרוע התמנון כמודל לזרוע רובוטית; מכון וייצמן – על רובוטיקה ובקרת תנועה אנושית; הטכניון – רובוטים רפואיים; בן גוריון – רובוטים בתעשייה ובחקלאות.
מהו רובוט? הדגמה מדעית המבהירה את ייחודה של המכונה הקרויה "רובוט", דרך עיסוק בחיישנים, במכאניקה ובבינה מלאכותית. בהדגמה שימוש ברובוטים מן התעשייה הישראלית – מכסחת דשא ושואב אבק רובוטיים של חברת פרנדלי רובוטיקס הישראלית בשת"פ עם המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן; זרוע רובוטית "שממיינת" כדורים – רובוט של חברת רובוטק הישראלית ; עכבישים מטפסים ובובת ברבי שמענטזת ומחקה את ריקודו של האדם שלצדה.
אוספים פרטיים – תצוגה של צעצועים "רובוטיים".
זריחה במאדים – הצגה מדעית משעשעת על חלליות, כוכבים ומה שביניהם – רפי מישראל והאסטרו-פיזיקאי קארל סאגן חוקרים את נפלאות היקום. באודיטוריום המוזיאון. (בתוספת 5 ₪)
תסריט ובימוי: אורי וייל. משחק: חביב מזרחי.
מוצגים פעילים שמזמינים את קהל המבקרים לגעת בהם ולהפעילם. קצת על מכניקה, חיישנים ואינטליגנציה מלאכותית. בין המוצגים: "בובה" מחלון הראוה שלאבריה הוכנסו מנגנונים מכניים, חיישנים ו"שכל" – שהופכים אותה למדריך האולטימטיבי במוזיאון – לא מתעייף, לא יוצא להפסקה, ותמיד נכון לענות לכל שאלה (בתנאי שהיא לא מסובכת במיוחד…).
הקרנה של "מאחורי הקלעים" של סרט האנימציה החדש רובוטס.
משחקי מחשב – תוכנה ליצירת סרטי רובוטים לילדים הצעירים.
בניה ותכנות של רובוטים – סדנאות תכנות עם/בלי מחשבים לילדים. בעזרת סדרה לא ארוכה של פקודות, יוכלו הילדים המשתתפים בסדנאות לתכנת רובוטים קטנים לפעולה.
אירוע פסח הוא שיתוף פעולה של המועצה הבריטית, בצלאל, האוניברסיטה העברית, מכון וויצמן, הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת בר אילן, א.ד. מטלון, פרנדלי רובוטיקס, רובוטק ומוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים.
ידען הרובוטיקה
אתר מוזיאון המדע בירושלים

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~133980193~~~65&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן