סיקור מקיף

חללית האספקה מדגם פרוגרס שיועדה לתחנת החלל התרסקה דקות לאחר השיגור

עד לחקירת התקלה בשלב השלישי של הטיל שנשא את החללית הוחלט לעכב את שובם של שלושת אנשי הצוות ה-28 כדי להשאיר בתחנה צוות של שישה אנשים

החללית פרוגרס 44 שוגרה ממרכז החלל בייקונור, זמן קצר לאחר השיגור היא התרסקה.  24 באוגוסט 2011 צילום: NASA TV
החללית פרוגרס 44 שוגרה ממרכז החלל בייקונור, זמן קצר לאחר השיגור היא התרסקה. 24 באוגוסט 2011 צילום: NASA TV

חללית האספקה פרוגרס 44 ועליה 3 טון של אספקה לתחנת החלל הבינלאומית אבדה אתמול בשל תקלה במהלך הטיפוס למסלול.

השיגור התרחש אתמול בשעה 9 שעון החוף המזרחי (16:00 שעון ישראל) במרכז החלל בייקונור בקזחסטן ואולם מרכז הבקרה במוסקווה דיווח כי הקשר עם החללית אבד חמש דקות ו-50 שניות לאחר השיגור.
"בשעה 13:00 שעון גריניץ' שוגרנו, ולאחר 320 שניות של טיסה התגלתה תקלה בשלב העליון של המשגרכ. איבדנו קשר עם החללית ולא קיבלנו דיווח על הפרדה של החללית מהשלב השלישי", אמר מקסים מאטוצ'ן, ראש מרכז הבקרה הרוסי.

מנהל תוכנית תחנת החלל בנאס"א מייקל סופרדיני ערך מסיבת עיתונאים במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון שם דיבר על אובדן חללית האספקה וההשפעה שתהיה לכך על התוכנית ועל אנשי הצוות. לדבריו, יש די אספקה לצוות והתחנה נמצאת כעת במצב טוב ואולם הקמת ועדת חקירה רוסית כדי לבחון את הסיבה לאובדן הרכב עלולה לגרום לעיכובים בשיגורים הבאים.

ייתכן שתעוכב חזרתם של שלושה אנשי צוות מהתחנה בשל התקלה. מפקד התחנה, אנדרי בוריסנקו ומהנדסי הטיסה אלכסנדר סמוקוטייב ורון גאראן מתוכננים לחזור לכדור הארץ ב-7 בספטמבר.הם החלו בהכנת חללית הסויוז שעל סיפונה ישובו. מנהלי המשימה דנים באפשרות של הארכת שהותם במסלול כדי לשמר צוות של ששה אנשים על התחנה כאשר נשקל מחדש שיגורם של שלושה אנשי צוות חדשים ובהם האסטרונאוט האמריקני דן בורבנק. אמר.

בוריסנקו וסמוקוטייב גם החלו בלבישת בגד מיוחד המסייע להזרים דם לפלג הגוף התחתון כהכנה לחזרה לכדור הארץ לאחר שהות ארוכה בחלל. גאראן כבר אסף חפציפ אישיים ובגדים לאיחסון ולהשמדה.
מהנדס הטיסה מייק פוסום איחסן ציוד מ-SHERE (ניסוי Shear History Extensional Rheology Experiment,) לאחר השלמת הניסוי בשבוע שעבר. חוקרי SHERE חוקרים את הלחץ והמתיחות של נוזל פולימרי שנמתח במיקרו כבידה. פוסום גם ניקה את מכלי האיחסון שהכילו את דוגמאות הניסוי בפריזר.

מהנדס הטיסה סרגיי וולקוב ארגן את ניסוי RUSALKA בו השתמש במצלמה ובספקטרומטר כדי לבחון תהליכים למדידת רמות דו תחמוצת הפחמן והמתאן באטמוספירה של כדור הארץ. ואילו מהנדס הטיסה והאסטרונאוט היפני סאטושי פורוקוואה אסף דוגמאות מים ממתקן נייד לצורך בדיקת חיידקים וקוליפורמים תוך שימוש בכלים ממערכת הבריאות הסביבתית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. האשמה אצל האמריקנים.
    הם היו צריכים לבנות מערכת של טילים חילופית שתוחל לשגר אסטרונאוטים
    לתחנת החלל לפני שהם ביטלו את מעבורת החלל.
    עכשיו הם תלויים תלות מוחלטת באמצעי השיגור של הרוסים בלבד.

  2. שאלה לאבי שאני לא יודע כמה זמן נימצאים חברי הצוות ה28 של התחנה עד שובה ב 7 בספטמבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן