סיקור מקיף

צפו בוידאו: אסטרואיד חלף קרוב לכדור הארץ; נאס"א מגבירה את החיפוש אחר אסטרואידים המאיימים על האנושות

אסטרואיד חלף ב-18/2/14 לפנות בוקר, ומעברו שודר בשידור חי; נאס"א בונה כעת שותפיות חדשות לתחרות Asteroid Grand Challenge שמטרתה להאיץ את עבודת ההגנה הפלנטרית הנוכחית של נאס"א, ולסייע בכך לגלות את האסטרואידים המאיימים על האוכלוסיה האנושית ולדעת גם מה לעשות לגביהם. במקביל נאס"א מפתחת את משימת הסטת האסטרואיד Asteroid Redirect Mission (ARM)

אסטרואיד בקוטר 270 מטרים ביצע טיסת התקרבות לכדור הארץ הלילה (18 בפברואר). האסטרואיד קרוב הארץ NEA 2000 EM26 חלף במרחק של כמעט פי 9 ממרחק הירח, במהירות של 12.3 קילומטרים בשניה, אך האסטרונומים מבקשים לנצל את ההזדמנות כדי לעקוב אחריו וללמוד עוד יותר על פרטיו. הטלסקופ המקוון של אתר SLOOH עקבבאחריו בעת מעברו. קוטרו של האסטרואיד כ-270 מטרים, כמעט פי 10 מזה שפגע בשנה שהעברה ברוסיהץ

לדברי פול קוקס, האיש הטכני ומנהל המחקר ב-SLOOH כל העת מתגלים אסטרואידים חדשים העלולים לסכן את כדור הארץ, לעיתים רק ימים ספורים לפני שהם מתקרבים לכדור הארץ. עלינו למצוא אותם לפני שהם יפגעו בנו."

לפני שנה, ב-15 בפברואר 2013 היה העולם עד לסיכון הנובע מעצמים קרובי ארץ, כאשר אסטרואיד קטן יחסית חדר לאטמוספירה של כדור הארץ, התפוצץ מעל צ'ליאבינסק שברוסיה ושחרר יותר אנרגיה מאשר פצצת אטום גדולה. המעקב אחר אסטרואידים קרובי ארץ הפך בשנים האחרונות לתחום חשוב עבור הקהילה האסטרונומית, שגילתה עד כה 10,713 עצמים קרובי ארץ.

בהודעה שפרסמה נאס"א לרגל מלאת שנה לאירועי צ'ליאבינסק נמסר כי הסוכנות בונה כעת שותפיות חדשות לתחרות Asteroid Grand Challenge שמטרתה להאיץ את עבודת ההגנה הפלנטרית הנוכחית של נאס"א, ולסייע בכך לגלות את האסטרואידים המאיימים על האוכלוסיה האנושית ולדעת גם מה לעשות לגביהם. במקביל נאס"א מפתחת את משימת הסטת האסטרואיד Asteroid Redirect Mission (ARM) – נסיון ראשון מסוגו לזהות, ללכוד ולכוון מחדש אסטרואיד למסלול בטוח סביב הירח, במסגרת משימה מאויישת שתתרחש בשנות העשרים. ב-ARM ייעשה שימוש בפיתוחים האחרים של נאס"א לרבות חלליות אוריון ומערכת השיגור SLS, וכן במערכות חשמליות חזקות המונעות באנרגית השמש.

סקר השמים קאטלינה, פרויקט הממומן על ידי נאס"א גילה את מרבית העצמים קרובי הארץ מאז פתיחתו והוא עומד לעבור שידרוג, אומר לינדלי ג'ונסון, מנהל תוכנית עצמים קרובי ארץ במטה נאס"א בוושינגטון. "יעמדו לרשותינו גם טלסקופים בעלי יכולת גילוי משודרגת כגון פאנסטארס 2 ואטלס וגם סוכנות המו"פ הצבאי דרפ"א תספק לנו גישה לטלסקופ החדש שלה. בנוסף מתכננת נאס"א לשגר לוויינים ייעודיים לאיתור האסטרואיד שייגרר למסלול סביב הירח בפרויקט ARM בין היתר באמצעות החללית WISE שהופעל מחדש למטרה זו תחת השם NEOWISE ויוכל לשמש לאפיון מטרות פוטנציאליות ל-AFM.

בשבוע שעבר דיווחנו כי לרגל מלאת שנה לפגיעת האסטרואיד ברוסיה הוחלט על שיתוף פעולה בין המדינות כנגד איומים מהחלל.

2 תגובות

  1. דינוזאורים קיבלו מכה ב-אי גדול על יו קטן.
    לתשומת לב : מה שקרה פעם סימן שאפשרי כי יקרה.
    מה שאפשרי כי יקרה יקרה כל פעם שיהיו כל המרכיבים של סיבתו ליקרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן