סיקור מקיף

פרופ' רשף טנא זכה במדליה של האיגוד האמריקאי לחקר החומרים

חברת הננוטכנולוגיה הישראלית ApNano Materials מסרה כי היועץ המדעי הראשי שלה, פרופ' רשף טנא, זכה במדליה היוקרתית של האיגוד האמריקאי לחקר החומרים (Materials Research Society)  

 פרופ' רשף טנא

חברת הננוטכנולוגיה הישראלית ApNano Materials מסרה כי היועץ המדעי הראשי שלה, פרופ' רשף טנא, זכה במדליה היוקרתית של האיגוד האמריקאי לחקר החומרים (Materials Research Society) על " ההכרה כי חומרים שכבתיים מסוג מוליבדן גופריתי וטונגסטן גופריתי יכולים להתקפל למבנה דמוי כלוב חלול, בדומה לפחמן במבנה גריפיט. מבנים אלו המכונים פולרניים איאורגניים יצרו קבוצה חדשה של חומרים בעלת תכונות חדשות ומלהיבות".

המדליה של האיגוד האמריקאי לחקר החומרים מוענקת על תגלית בולטת בעלת השפעה ניכרת על תחומים הקשורים לחומרים.

פרופסור רשף טנא הוא ראש המחלקה לחומרים ופני שטח במכון וייצמן למדע, ראש מרכז הלן ומרטין קימל לחקר מדעי הננו, ראש מרכז מינרבה ע"ש פרופ' גרהאד מ.י. שמידט לאכיטקטורה סופרה-מולקולרית וראש הקתדרה לננוטכנולוגיה ע"ש משפחת דרייק.

ApNano Materials קיבלה מ"ידע מחקר ופיתוח בע"מ", הזרוע המסחרית של מכון ויצמן, רישיון בלעדי לייצור, העברה לפסים מסחריים ומכירה של חומרים הננו-טכנולוגיים החדשים המבוססים על תרכובות איאורגניות שהתגלו בקבוצה שבראשה עומד פרופ' טנא. ד"ר מנחם גנוט, כיום מנכ"ל ApNano Materials היה חוקר בקבוצה ומי שסינטז לראשונה את החומר החדש במסגרת קבוצת המחקר.

"זהו כבוד גדול עבורי לקבל את המדליה של האיגוד האמריקאי לחקר החומרים ולהצטרף לרשימה המכובדת של קודמיי שזכו במדליה" אמר פרופ' טנא. "זוהי הכרה בעמיתיי ובחברי הצוות שלי ואני מודה על ההזדמנות שנפלה בחלקי לתרום למדע החומרים".

"כבוד גדול הוא לנו שהיועץ המדעי הראשי של החברה, פרופ' רשף טנא, זכה במדליה של האיגוד האמריקאי לחקר החומרים" אמר ד"ר מנחם גנוט, מנכ"ל ApNano Materials. "החומר המסחרי הראשון שלנו המבוסס על פולרנים איאורגניים שגילינו במכון וייצמן הוא NanoLub – חומר הסיכה היבש הראשון בעולם המבוסס על ננוטכנולוגיה. החומר מפחית בצורה משמעותית חיכוך ושחיקה, בצורה טובה יותר מאשר חומרי סיכה קונוונציונליים, בעיקר במצבים קיצוניים כגון עומס גבוה מאד. NanoLub משמש כתוסף לחומרי סיכה, כציפוי נגד שחיקה וכן ניתן להספיגו בחלקי מתכת".

"פריצת הדרך המדעית של פרופסור טנא וקבוצתו עוררו עניין רב בקרב משקיעים שהשקיעו ב-ApNano Materials כחברה הנמצאת בחזית הננוטכנולוגיה" אמר אהרון פוירשטיין, יו"ר ApNano Materials. "זוהי דוגמא כיצד חזון מדעי ישראלי יכול להביא להשקעות זרות בתעשיית ההיטק בארץ".

לאחרונה הוכרו הננו-חלקיקים של ApNano כחומר מיגון מעולה מהחזקים בעולם. הניסויים התבצעו ע"י צוות מחקר בראשותו של פרופ' יאן קיו זו (Yan Qiu Zhu) מהמחלקה למכניקה, חומרים והנדסת יצור של אוניברסיטת נוטינגהאם באנגליה.

התכונות המיוחדות של הפולרנים האיאורגניים מעוררות עניין רב בתעשיה ברחבי תבל. עד היום כבר יצרה החברה את החומר במיתקן שלה בפארק המדע וייצמן בנס ציונה. כיום נמצאת החברה לפני הקמת מיתקן חצי חרושתי שייצר בין 100 ל-200 ק"ג ביום. לאחר מכן יוקם מיתקן תעשייתי שייצר טונות של החומר מדי יום". החברה קיבלה מכתבי כוונות מיצרנים גלובליים של חומרי סיכה לאספקת אלפי טונות של החומר בשנה.

לאחרונה נבחרה ApNano Materials ע"י המגזין Red Herring כאחת מ-100 החברות החדשניות והמבטיחות ביותר.

ApNano Materials (www.apnano.com) היא חברה פרטית שנוסדה בשנת 2002 ע"י ד"ר מנחם גנוט המכהן כמנכ"ל החברה ומר אהרן פוירשטיין המכהן כיו"ר הדירקטוריון ומנהל הכספים. החברה התאגדה בארה"ב ומרכז הפיתוח שלה – ננומטריאלס בע"מ – שוכן בפארק המדע בנס ציונה. החברה קיבלה מ"ידע מחקר ופיתוח בע"מ", הזרוע המסחרית של מכון ויצמן, רישיון בלעדי לייצור, העברה לפסים מסחריים ומכירה של החומרים הננו-טכנולוגיים החדשים. חברת הבת הישראלית- ננומטריאלס בע"מ הינה בבעלות מלאה של חברת האם. בעלי המניות של ApNano Materials מלבד המייסדים, הם קרן הון הסיכון Newton Technology Ventures, ידע מחקר ופיתוח בע"מ – הזרוע המסחרית של מכון ויצמן, ו- AYYT Technological Applications and Date Update – הזרוע המסחרית של המכון האקדמי הטכנולוגי בחולון ומשקיעים פרטיים.
ידען ננוטכנולוגיה
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן