סיקור מקיף

ד"ר רנה פבלורו, חלוץ ניתוחי המעקפים

בתחילת הקריירה שלו היה רופא כפרי בארגנטינה, ולאחר מכן, כחוקר, רופא ומנתח בקליבלנד קליניק פיתח את ניתוח ה-BPAS – המעקפים שהצילו חולי לב רבים. הוא התאבד לאחר שהקרן שהקים בארגנטינה קרסה בתקופת המשבר הכלכלי

ד"ר רנה פבלרו, בצילום משנת 1976 בבואנוס איירס. צילום: מתוך ויקיפדיה
ד"ר רנה פבלרו, בצילום משנת 1976 בבואנוס איירס. צילום: מתוך ויקיפדיה

מותו הטראגי של רנה חרונימו פבלורו ב – 29 ביולי 2000, בגיל 77, השאיר חלל בקרב קהילת מנתחי הלב וכלי הדם. היום ציינה חברת גוגל את יום הולדתו ה-96 בדודל מיוחד.

ד"ר פבלורו נולד ב – 12 ביולי 1923 בלה פלאטה, בירת המחוז של בואנוס איירס, והקדיש חלק גדול מחייו לשיפור איכות הרפואה שם. לאחר שקיבל את התואר הרפואי שלו בשנת 1949 מאוניברסיטת לה פלאטה, רבים סברו שיפתח קריירה בתחום רפואת הלב, שבה היה מצטיין עוד בלימודי, אך הוא החליט דווקא להפוך לרופא כפרי בקהילה חקלאית קטנה בלה-פמפה. הוא שימש בתפקיד זה במשך 12 שנים במהלכן חינך את המטופלים שלו רפואה מונעת, הקים את בנק הדם הנייד הראשון באיזור זה, ובנה חדר ניתוח שבו גם הכשיר אחיות כלליות וכירורגיות. מאוחר יותר הוא תיאר את התקופה בספרו "זכרונותיו של רופא כפרי".

במהלך השנים הללו, ד"ר פבלורו לא איבד את התעניינותו ברפואת הלב ועבר בשנת 1962 לקליבלנד קליניק, שם עבד עם רופאים מפורסמים מאותה התקופה – מייסון סונס, וילם קולף ודונלד אפלר. הוא בחן אלפי רישוי ACG שביצע סונס. באותו הזמן סונס תיאר רה-וסקולריזציה אצל מטופל שעבר אצלו ניתוח בשיטת וינברג שבע שנים קודם לכן. אף על פי שפבלורו ועמיתיו היו מבצעים את הטכניקה הזו באלפי מטופלים, הוא החל לחקור את תופעות הלוואי שלה – פקקת לאחר הניתוח ובסופו של דבר הופסק השימוש בה.

פבלורו הניח כי שיטה חלופית של רה וסקולריזציה עקיפה כדי לחבר חלקים של העורק הסתום ובכך לעקוף את החסימה. ב – 9 במאי 1967, ביצע פבלורו את ניתוח המעקף הראשון מהסוג הזה באישה בת 51 עם חסימה מוחלטת של שליש מהעורק הכלילי הימני. שמונה ימים לאחר מכן אישר סונס באמצעות בדיקת א.ק.ג כי הניתוח היה מוצלח. עשרים ימים לאחר מכן, הראה הא.ק.ג שחזור מוחלט של העורק. ב – 1968, שילבו פבלורו ועמיתיו שילבו את הטכניקה של רה-וסקולריזציה עם החלפת שסתום והפרעה בחדרים, וביצעו את ניתוח המעקפים הראשום לאדם שלקה באוטם חריף.
בשנת 1971 חזר פבלורו לארגנטינה, שם השתמש בידע שלו כדי להקים את קרן פבלורו – מרכז דומה לקליבלנד קליניק, שהתבסס על מחקר, הוראה ופעילויות קליניות. המרכז סיפק מנתחים מאומנים היטב וציוד מודרני לטיפול בכל החולים, בין שהם יכלו להרשות לעצמם טיפול כזה או לא. הוא גם פיתח מערכת חינוך אינטנסיבית למנתחים וקרדיולוגים מכל רחבי אמריקה הלטינית.

ב-29 ביולי 2000, ד"ר רנה פבלורו הסתגר בחדר השירותים בביתו הפרטי וירה לעצמו כדור בלב. לאחר אירוע זה, התגלו בביתו שבעה מכתבים שהמנוח השאיר ושתוכנם התגלה לציבור בצורה הדרגתית, כיוון שהממשלה ניסתה להסתיר את התוכן של אותם מכתבים. באחד המכתבים, הסביר על המשבר הכלכלי הקשה אליו נקלעה הקרן והסביר באופן ברור שהחליט לשים קץ לחייו כיוון שהדרך היחידה שגורמים פוליטיים ידאגו למערכת הבריאות הארגנטינאית ולקרן בפרט היא מותו הטראגי. במכתב הוא כתב: "אני עובר את אחד הרגעים הקשים בחיים שלי, לקרן בעיות כלכליות קשות. בתקופה האחרונה הפכתי לקבצן. עבודתי היא להתקשר אלדפוק על דלתות כדי לגייס איזה שהוא סכום שיאפשר לנו להמשיך בעבודתנו". (ויקיפדיה)

"איבדנו את אחד התורמים החשובים והמשמעותיים ביותר לתחום שלנו. אף על פי שהוא תמיד מהסס לשאת את הכינוי של אבי ניתוחי המעקפים של עורקי הלב, הוא המנתח שצריך לתת לו את הקרדיט על החדרת ניתוח המעקפים הכליליים לתוך הזירה הקלינית." כותב
דנטון א. קולי , ממכון הלב של טקסס ועמיתו של פבלורו ספד לו באתר המכון זמן קצר לאחר מותו בשנת 2000:

"כמנתח, ייזכר ד"ר פבלורו על כושר ההמצאה והדמיון שלו; אבל כאדם (שהשקפותיו הבוטות על מולדתו הביאו אותו לידי ביקורת על הממשלה בתקופות האפלות) הוא ייזכר בחמלה ובחוסר אנוכיות. זכיתי להכיר את ד"ר פבלורו ולומר שהוא ידיד. הוא היה הראשון לשכנע את העולם כירורגית כי רה-וסקולריזציה ישירה היא דרך לא רק לשפר את הנוחות של המטופלים, אלא של הארכת החיים. לאחר מכן הוא סיפק למנתחים לב וכלי דם את האמצעים לשיפור הבריאות ואיכות החיים של אינספור חולים ברחבי העולם." מסכם קולי.

מאז שנת 1994 ישנה אופציה נוספת כחלופה לניתוחי מעמקים תומכנים (סטנטים) שמוחדרים לתוך הורידים במהלך צינתור, פותחים את הסתימה ושומרים לאחר מכן על האיזור מפני סתימה מחודשת. עדיין יש מקרים לא מעטים בהם אין ברירה אלא לבצע ניתוח מעקפים. בזכותו של ד"ר פבלורו.

דודל שהוציאה חברת גוגל ליום הולדתו ה-96 של ד"ר רנה פבלרו, חלוץ ניתוחי המעקפים
דודל שהוציאה חברת גוגל ליום הולדתו ה-96 של ד"ר רנה פבלרו, חלוץ ניתוחי המעקפים

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן