סיקור מקיף

תרופה שתקל על הזכרון של חולי אלצהיימר בתחילת מחלתם

פיתוח מקורי של אוניברסיטת תל אביב נמצא כמגן על זיכרון בבדיקות קליניות בחולים מבוגרים
התנוננות המוח אצל חולי אלצהיימר.

באדיבות חברת אלון תרפויטקס

ניסוי קליני מוצלח בחומר חדש, 108-AL, שעשוי לטפל במחלת האלצהיימר, מתבסס על תגלית ישראלית מקורית ממעבדתה של פרופסור אילנה גוזס* מאוניברסיטת תל אביב. הניסוי בוצע לאחרונה על ידי החברה הקנדית ALLON THERAPEUTICS**, מייסודה של פרופ` גוזס. על פי פרסומי החברה , התגלתה התרופה הניסיונית כיעילה בשיפור תפקודי הזיכרון והלמידה של אנשים עם פגיעה קוגניטיבית קלה, מהסוג המנבא בדרך כלל את תחילתה של מחלת האלצהיימר. מטופלים שקיבלו במשך 12 שבועות מינון גבוה של התרופה – הניתנת כתרסיס לאף, גילו שיפור מרשים במבחנים המודדים זיכרון לטווח קצר, זיכרון פעיל וכושר זיהוי – יכולות הנפגעות בצורה קשה אצל חולי אלצהיימר. ממצא משמעותי ביותר הראה כי ההשפעה החיובית נשמרה גם ארבעה שבועות לאחר הפסקת מתן התרופה הניסיונית.

מחלת האלצהיימר, הפוגעת בכ-7.5% מהאוכלוסייה מעל גיל 65, ובכשליש מהקשישים מעל גיל 85, נחשבת כיום לחשוכת מרפא, והשפעת הטיפולים הקיימים מוגבלת וקצרת מועד. זאת למרות מאמציהם הבלתי פוסקים של חוקרים ברחבי העולם, למצוא מענה אפקטיבי למצוקה העצומה של הלוקים במחלה ובני משפחותיהם. הצלחת התרופה הניסיונית החדשה עשויה להעניק תקווה למיליונים רבים ברחבי תבל – תקווה שנבטה לראשונה במעבדה באוניברסיטת תל אביב.

"החומר הפעיל בתרופה הוא חלבון קצר מאוד בשם NAP, מקטע מחלבון ארוך יותר שנקרא ADNP, " מסבירה פרופ` גוזס. "אנחנו גילינו את הADNP- בשנות ה-90, ולאחרונה מצאנו שהוא אחראי על בקרה של כ-400 גנים, הקשורים להתמיינות תאים בכלל, ותאי עצב בפרט, במהלך ההתפתחות העוברית. הניסויים שלנו הראו של-ADNP יש תפקיד חשוב ביותר בתפקודו של המוח, אך מאחר שזהו חלבון ארוך מאוד, לא ניתן לבסס עליו תרופה. לכן חיפשנו מקטע קטן ממנו, שיכול לשמר חיוניות של תאי עצב, וכך הגענו ל-NAP. אנחנו מעריכים שהחומר הזה יכול לשמש כבסיס לתרופות למגוון רחב של מחלות ופגיעות מוחיות." (מחקריה של פרופ` גוזס על חלבון ה-ADNP התפרסמו בשנה האחרונה בכתבי עת בינלאומיים מובילים:

Developmental Biology, Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, Journal of Biological Chemistry).

כדי לפתח תרופות המסתמכות על התגליות במעבדתה שבתל אביב, הקימה פרופ` גוזס את החברה הביוטכנולוגית Allon Therapeutics Inc., הנושאת את שמו של אביה, יצחק אלון ז"ל, ופועלת בונקובר, קנדה. לדברי פרופ` גוזס, נקטה החברה בגישה מדעית חדשנית בחיפוש אחר מענה לאלצהיימר:

"למוחם של חולי אלצהיימר יש שני מאפיינים עיקריים: הצטברות פלאק המורכב מהמקטע החלבוני ביתא עמילואיד מחוץ לתאי העצב במוח, והסתבכות חוטים חלבוניים המורכבים מהחלבון טאו – TAU – בתוך תאי העצב. בניגוד למחקרים אחרים, מתמקדת הטכנולוגיה של "אלון" בעיקר בהסתבכות החוטים של ה –TAU. כמו כן, זוהי התרופה הנסיונית הראשונה שהגיעה לשלב של ניסויים קליניים מתקדמים, המשפיעה ככל הנראה על שני המאפיינים – ביתא עמילואיד ו-TAU – גם יחד: בניסויים על עכברים עם מאפייני אלצהיימר (בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת ג`ורג`טאון), התגלתה הפחתה של 70% בתהליך הביוכימי שיוצר את ההסתבכויות של TAU, ירידה של 20% ברמת חלבון הפלאק העמילואידי, ושיפור משמעותי ביכולות הקוגניטיביות." (המחקרים התפרסמו ב- Journal of Molecular neuroscience, 2007 ובגיליון אפריל 2008 של Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics (.

השאלה הבאה הייתה: האם התרופה יעילה גם בבני אדם?
השלב הראשון בניסוי בבני אדם נועד לוודא שה שה108–AL הנו חומר בטוח לשימוש. שלב זה הסתיים בהצלחה במרץ 2007. מכאן התקדמה Allon Therapeutics לשלב השני: בדיקת השפעתה של התרופה על בני אדם במצב הנחשב לטרום-אלצהיימר. 144 נבדקים, גברים ונשים בני 55-85, חולקו לשלוש קבוצות: קבוצה שקיבלה תרופת-דמה, קבוצה שקיבלה מינון נמוך של 108-AL, וקבוצה שקיבלה מינון גבוה, פעמיים ביום – כל זאת במשך 12 שבועות. כל הנבדקים עברו סדרת מבחנים למדידת יכולותיהם קוגניטיביות – בתחילת הניסוי, במהלכו, בסופו, וכן חודש לאחר סיומו.

"וזה עבד!" אומרת פרופ` גוזס בסיפוק. "הממצאים היו חד משמעיים ומרשימים ביותר." באחד המבחנים התגלה שיפור של 62.4% (!) בזיכרון לטווח קצר הנבדקים שקיבלו מינון גבוה. במבחן אחר, הבודק זיכרון לטווח קצר, זיכרון פעיל ותהליכי עיבוד שפה ודיבור, נמצא שיפור של 17.2%, שאף הוא משמעותי ביותר מבחינה סטטיסטית ורפואית.

הצלחת השלב השני של הניסוי הקליני, שדווחה בסוף פברואר 2008, גרמה לעליה במשמעותית מניותיה של Allon, הנסחרת בבורסה הקנדית ומשקיעים מובילים מגלים עניין בפעילותה. כל אלה יסייעו לה, ללא ספק, לגייס את ההון הדרוש לביצוע השלב הבא: ניסוי קליני בחולי אלצהיימר במצב קל עד בינוני, הצפוי להתחיל במהלך שנת 2008 (על פי פרסומי החברה באתר). בנוסף לאלצהיימר, עוסקת Allon בחיפוש אחר תרופות למחלות ופגיעות אחרות הקשורות במוח, תרופות המבוססות אף הן על המקטע החלבוני הקצר NAP. ניסויים הנערכים בימים אלה בודקים את יעילות מוצרי החברה בטיפול בפגיעה הקוגניטיבית האופיינית לסכיזופרניה, ובירידה קוגניטיבית קלה המתרחשת בעקבות ניתוחי מעקפים. יעדים נוספים כוללים תרופות למחלת הפרקינסון, לנזקי אירוע מוחי ופגיעות אחרות במערכת העצבים המרכזית. והכל בעזרת מקטע חלבוני אחד זעיר, שהתגלה במעבדה בתל אביב.

* פרופ` אילנה גוזס מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית של האדם וביוכימיה של הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, היא מופקדת הקתדרה ע"ש לילי ואברהם גילדור, ומכהנת כראש מרכז-על אדמס לחקר המוח באוניברסיטת תל אביב. על הישגיה היוצאים מן הכלל במחקר יישומי, כפי שבאו לידי ביטוי בכמות ובמגוון המצאות ופטנטים, זכתה פרופ` גוזס בפרס המחקר היישומי לשנת 2007 של אוניברסיטת ת"א.

** ALLON THERAPEUTICS הוקמה בשיתוף עם חברת רמות שליד אוניברסיטת תל אביב, ושותף עסקי לפיתוח תרופות המבוססות על המצאותיהם ומחקריהם של פרופ` גוזס ועמיתיה באוניברסיטה ובמכוני הבריאות האמריקאים (NIH). ייסוד החברה נשען על השקעה של ה – Institute for Study of Aging (ISOA) והשקעה ראשונית של אפרים (אפי) גילדור. התקדמותה המהירה של החברה נובעת מהשקעה קנדית, לצד ניהול מצוין של הנשיא והמנכ"ל מר גורדון מקולי, בשיתוף עם פרופ` גוזס, המייעצת כמדענית הראשית, וצוות העובדים המסור.

4 תגובות

  1. אני ממש רוצה לדעת אם התרופה הזאת קיימת טאם היא עדיפה על נוטרופיל ומי יכול לתת אותה באטפן בטוח. תודה

  2. רועי:
    כתוב במאמר:
    "** ALLON THERAPEUTICS הוקמה בשיתוף עם חברת רמות שליד אוניברסיטת תל אביב"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן