סיקור מקיף

התגלה מתאם חיובי בין אוטיזם ליצירתיות

מחקר חדש של אוניברסיטת מזרח אנגליה מגלה כי אנשים בעלי רמה גבוהה של אוטיזם יכולים לייצר רעיונות יצירתיים

אוטיזם. איור: shutterstock
אוטיזם. איור: shutterstock

אנשים בעלי רמה גבוהה של מאפיינים אוטיסטים יכולים בסבירות גבוהה יותר לייצר רעיונות יצירתיים בלתי שגרתיים. כך עולה ממחקר חדש שערכו פסיכולוגים באוניברסיטת מזרח אנגליה. בעוד החקורים גילו כי בני אדם בעלי רמה גבוהה של תסמיני אוטיזם מגיבים פחות כאשר הם יוצרים פתרון חלופי לבעיה, אך התגובות המעטות הללו היו מקוריות ויצירתיות יותר, כפי שהם מכנים זאת – חשיבה מבוזרת ('divergent thinking'). זהו המחקר הראשון שבחן את הקשר בין תסמיני אוטיזם ותהליך החשיבה היצירתית.

המחקר שפורסם בכתב העת לאוטיזם והפרעות התפתחות (Autism and Developmental Disorders) בחן אנשים שאולי לא אובחנו כאוטיסטים אך הם בעלי רמה של התנהגות ומגלים תהליך חשיבה המקושר לרוב עם אוטיזם. המחקר מרחיב את הידע ממחקר קודם לפיו יש יתרון למי שיש לו כמה מהתכונות המזוהות עם אוטיזם, בלי שיעמדו בהכרח בקריטריון לאבחון.

החוקרים ניתחו נתונים של 312 משתתפים שמילאו שאלון אנונימי שנועד למדוד את הסימנים האוטיסטים, ולאחר מכן הם נדרשו לבצע כמה משימות יצירתיות. המשתתפים נבחרו באמצעות הרשת החברתית ואתרים המיועדים לאנשים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי ובני משפחותיהם. 75 מהמשתתפים אמרו כי אובחנו כנמצאים על הספקטרום האוטיסטי.

אחד החוקרים, ד"ר מרטין דוהרטי מביה"ס לפסיכולוגיה באוניברסיטת מזרח אנגליה אומר: "אנשים בעלי תסמיני אוטיזם ברמה גבוהה מעלים פחות רעיונות מאנשים אחרים, אך אלו רעיונות איכותיים ויצירתיים. הם נחשבים לבעלי חשיבה נוקש, כך שהעובדה שהרעיונות שהם מפתחים הם יצירתיים מפתיעה. הבדל זה עשוי להיות בעל השלכות גדולות לפתרון יצרתי של בעיות".

מחקרים קודמים שבהם השתמשו באותן משימות גילו כי מרבית האנשים משתמשים באסטרטגית הפשטה, למשל הקשרי מילים, כדי ליצור את התשובות המובנות מאליהן תחילה. לאחר מכן הם ממשיכים למשימות דורשניות יותר והתשובות שלהם הופכות יצירתיות יותר. המחקר החדש מגיע למסקנה שבני אדם בעלי תסמיני אוטיזם ברמה גבוהה הולכים ישר לאסטרטגיות מורכבות אלו.

"אנשים בעלי תכונות אוטיסטיות עשויים לגשת לפתרון בעיות בדרך שונה" אומר ד"ר דוהרטי. "הם עשויים לא לעשות את הדרך כמו אנשים ללא התסמינים המעלים רעיונות שגרתיים אלא פונים ישר לפתרונות נפוצים פחות. במילים אחרות. הזכרון האסוציאטיבי או הנתיב מבוסס הזכרון לחשוב אחרת פגום בעוד היכולת שלהם לתת תשובות לא שגרתיות עולה על אלו של אנשים "רגילים".

ד"ר דוהרטי אומר כי הממצאים עונים על פרדוקס לפיו אדם מביע מגוון מוגבל של התנהגויות ומתעניין בפחות תחומים מאובחן כאוטיסט, כמו למשל האדריכל הבריטי סטיבן ויטשייר והסופרת והפעילה החברתית האמריקנית טמפל גרנדין, נראים כבעלי חשיבה יצירתית.

ממצאי המחקר עשויים לסייע לחוקרים להבין טוב יותר את היחסים שבין המאפיינים האוטיסטים וכיצד המוח מתאים את עצמו לפתרון בעיות באוכלוסיה הכללית.

להודעה של החוקרים

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן