פלסטיק חזק במיוחד וניתן למחזור

פולימרים ידידותיים לסביבה חזקים דיים לשימוש במכוניות ובמטוסים

פלסטיק. איור: shutterstock
פלסטיק. איור: shutterstock

כשהכימאית החוקרת ג'נט גרסייה מצאה גוש של חומר לבן שגודלו כגודל סוכרייה באחד הבקבוקונים שבהם השתמשה פרק זמן קודם לכן, היא לא העלתה בדעתה מה יצרה. החומר נדבק בחוזקה לזכוכית והיא נאלצה לנפץ את הבקבוק בפטיש כדי להוציא את הגוש. אבל כשהכתה בפטיש על החומר עצמו הוא סירב להיסדק. "כשהבנתי עד כמה הוא חזק, ידעתי שאני חייבת להבין ממה הוא עשוי," אומרת גרסייה.

גרסייה, מדענית במרכז המחקר של IBM באלמדן שבקליפורניה, גייסה לעזרתה כמה עמיתים כדי לפענח את החידה. הם מצאו שהיא נתקלה במשפחה חדשה של פולימרים תֶרמוֹסֶטיים, שהם חומרים פלסטיים חזקים באופן יוצא מן הכלל המשמשים במוצרים שונים, מסמארטפונים ועד כנפי מטוסים. כשליש מן הפולימרים המיוצרים בעולם בכל שנה הם פולימרים תרמוסטיים, אבל קשה למחזר אותם. החומר החדש של גרסייה, המכונה טיטאן, הוא הפולימר התרמוסטי הראשון שהתגלה מעולם הניחן גם בחוזק תעשייתי וגם ניתן למחזור.

בשונה מתרמוסטים אחרים, שקשה מאוד לצקת אותם בתבנית חדשה, אפשר לעבד את הפולימר החדש באמצעות תגובה כימית. גרסייה ועמיתיה דיווחו על התגלית החדשה במאי 2014 בכתב העת סיינס.

הדרישה העולמית לחומרים פלסטיים עמידים וניתנים למחזור צפויה לעלות בקרוב. ב-2015, למשל, אירופה ויפן ידרשו בחוק ש-95% מחלקי המכוניות המיוצרות בהן יהיו ניתנים למחזור. "זאת דוגמה מושלמת לחומר שיתאים בדיוק לשם כך," אומרת גרסייה. אבל היא סבורה שהתרמוסט החדש ישמש בסופו של דבר במגוון יישומים: ציפויים נגד בליה כימית ונגד חיידקים, נשיאת תרופות, דבקים, הדפסות תלת-ממד, טיהור מים ועוד.

טיטאן הגיע גם עם תוספת ברוכה. גרסייה ועמיתיה גילו סוג נוסף של החומר הזה, שכונה בפיהם בשם הידרו, הנוצר בטמפרטורות נמוכות יותר. החומר הזה, דמוי ג'ל, ניחן ביכולת לתקן את עצמו. "אם תחתכו אותו לחצי ותצמידו את החצאים זה לזה, הם יצרו מיד קשרים כימיים," אומרת גרסייה. החומר עשוי לשמש כדבק או כצבע המתקן את עצמו. בעתיד ייתכנו חומרים דומים נוספים. "אין מדובר רק בפולימר החדש היחיד הזה, אלא בתגובת פלמור חדשה," היא אומרת.

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

695 תגובות

 1. ניסים

  בשביל מה אתה מתווכח עם קופסה? חבל המאמץ. הוא אכן חי בקופסה והוא שייך לאותם שמפרשים לתוך התנ"ך והתוצאה היא דברי הבל. ישנם אמנם שיטת פירוש לתנ"ך- הדרש שבה נוקטים בדרך זו , אבל מדובר באנשים חכמים ולא גורמים לזילות של המקרא. קופסה הוא בדיוק ההיפך. לא נראה לי שהוא כזה בקי במכמניה של היהדות

 2. קופסה.
  אתה שוב מתרחק מהמציאות. אנחנו יודעים שתוחלת החיים גדלה במשך השנים, בזכות מדענים. אין כל עדות לכך שבעבר תוחלת החיים הייתה גבוהה מהיום – לטעון אחרת זה פשוט שקר!!!

  ואם אתה חושב שתורת המיתרים מתוארת בתורה, אז אתה גם טיפש.

  אל תצפה ממני לכבד אותך, כשאתה מדבר כאלה שטויות. תאמין במה שאתה רוצה, אבל אל תיכנס לדיונים אם אנשים שהראש שלהם פתוח.

  אמרתי לך כבר – אתה רק תיפגע מזה. אל תנסה שוב לאכול מ"עץ הדעת"…

 3. מחוץ לקופסה, גם לפני המהפיכה התעשייתית וכל הזיהום שאתה מדבר עליו תוחלת החיים עדיין היתה בסביבות 35-40.

  במקום לקלוט שאתה נאחז בספר אגדות וצ׳יזבטים אתה מנסה לשכנע אותנו (ואולי גם את עצמך) שמה שמתואר שם התרחש במציאות.

 4. קופסא,
  אני ממש לא מבין על מה אתה מדבר. הדוגמא שלך משונה ומבלבלת בין עבר לעתיד. מה הקשר בין הטענה שלך לגבי העבר לבין העובדה שאולי עוד נצליח באמצעים טכנולוגיים מדעיים, שבינם לבין הדת בכלל והיהדות בפרט אין שום קשר?
  אגב, אתה טוען שהיתה פעם תוחלת חיים של מאות שנים? אני לא בטוח שהבנתי אותך. אם כן, אז תוכיח. אתה יכול לתת לי רפרנס למאמר מדעי בירחון מדעי שעבר ביקורת עמיתים שמסכים עם הטענה שלך? התורה אינה רפרנס כיוון שכנראה ממנה אתה גוזר את הטענה הזו ולכן כדי שיהיה אפשר לאשש את הטענה שעולה מהתורה, צריך מקור חיצוני.
  כמו כן, מי זלזל בטענה שלך? תן שמות.
  האם בקשת אישור לטענה שלך בידי גורם מדעי נחשבת לזלזול מצידי?

 5. מחוץ לקופסא, תוחלת החיים הארוכה שאתה מדבר עליה אמורה להיות אפשרית בעתיד בעזרת טכנולוגיה רפואית משוכללת שמתחילה היום להתפתח וצפויה להתפתח הרבה יותר בעשורים הקרובים, זו טכנולוגיה שלא היתה קיימת בשום אופן בתקופה העתיקה שאתה מדבר עליה ולכן לומר שאנשים חיו פעם 700 ו 900 שנה זה אכן מגוחך.

  במקום לקלוט שהספר ״הקדוש״ שלך הוא לא יותר מספר אגדות אתה מתעקש ברוב תמימותך שהוא מייצג מציאות אמיתית שהתקיימה בעבר על כדור הארץ.

  טול קורה מבין עיניך, או במילים אחרות – תתבגר כבר.

 6. שמוליק
  נכנסתי לאתר המנסה לחשב את את תוחלת החיים שלי על ידי מילוי שאלון. מלאתי את התשובות היותר מתאימות והגעתי להערכה שאחיה עד 107.5. הם לא העלו בחישוב מציאות של עולם טהור ומזכך מזיהום. מזג אוויר מאוזן בדיוק לפי צורכו של האגם ועוד ועוד דברים שהיו באלף הראשון לבריאה. בשכל פשוט מובן שאין ספק שתוחלת החיים אז הייתה גבוהה במיוחד

 7. שמוליק
  לפניך קישור המתאר את סברת המדע לגבי תוחלתצהחיים באלף הראשון של הבריאה לפני קצת פחות מחמשת אלפים שנה. כמובן עקב דעה זו נתקלתי לא אחת בתגובות זילזול . לתוחלת חיים של כמה מאות שנים.
  היום אנשי מדע מאמינים שיוכלו להגיע לזה תוחלת חיים של כמה מאות שנים ויש כאלה המדברים על חיים נצחיים
  https://he.m.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%95%D7%97%D7%9C%D7%AA_%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D

 8. קופסא,
  לא הבנתי. אתה טוען טענה ואז שולח אותי לברר את נכונתה?
  אם אתה מודה שטענת טענה שאינך יכול לעמוד מאחוריה, למה אתה שולח אותי לחפש ראיות לה?
  אם יש לך שמות, כתוב אותם אם אין, אל תכתוב את הטענה הזו יותר. מבטיח?

 9. ניסים
  שכחתי פרט נוסף האם זה נשמע אבסורדי מציאות של תחיית מתים.
  וכפי שחזל אומרים"מניין לתחיית המתים מן התורה שנאמר "אז ישיר מושה" אז ישיר ולא אז שר

 10. שמוליק
  המדע עצמו בטהרתו אינו מזלזל ואינו יכול לזלזל אני מסכים אתך. אבל אלה המייצגים כביכול את המדע. נוטים להכניס את סברותיהם המוגבלות על מנת לזלזל.

 11. שמוליק
  לדוגמא
  כאשר יהודי אומר שיש בורא . ועונים לו שהאמירה המשמעת היא הזויה דמיון.אגדה.טמטום .
  אתה רוצהמלמצא שמותצפשות תעבור על התגובות תמצא.
  אם ברצונך למצא שמות של אנשים שדברו באותו האופן לפני 40 שנה על אריכות חיים עד למאות שנים
  מצטער. השמות אינם שמורים אצלי.
  הפעם תצטרך לברר במקומות אחרים
  לדוגמא אנשי מדע מבוגרים בשנות השישים

 12. קופסא,
  המשפט האחרון שלך לגמרי לא מובן. המדע זלזל במה? המדע זה לא איש או אישה אלא מתודה ולכן אני לא מבין איך המדע יכול לזלזל במשהו.
  אם אתה מתכוון שאנשים זלזלו במשהו שהתורה אמרה, אתה יכול לכתוב במה הם זלזלו ולציין שמות אנשים שזלזלו או שאתה יכול רק לזרוק מילים סתם כך כי בא לך?

 13. קופסה.
  אתה אומר שהמוח, לפי התורה, קולט אותות מעבר לגבולות הפיסיקה. אז אולי נעשה ניסוי לראות אם זה נכון?
  איזה ניסוי אתה מציע?

 14. ניסים
  אכן חשבתי שמטרתך לנגח.. ושאיהך שואל באופן רציני.
  הרי ברור לך שאיניני מכיר את כל התורה כולה ואינני מתימר להיות כזה .
  אבל דבר אחד כן אמרתי לכם. שהתהליך שעובר המדע מוביל בהכרח בסופו של דבר שיכירו במציאות של בורא עולם.
  לדוגמא תאוריית המיתרים. מתארת מצב הרמוני של תנודות המתקיים ביקום.. דיבור כלול גם הוא בהרמוניה של תדרים.. כמו לדוגמא ויאמר א-לקים יהי אור.. ויאמר א-לקים יהי רקיע וכו'
  כל התאוריות מתקדמות לקיים את הבטחתו של בורא העולם ליעקב אבינו . שגם אם יגיעו עד כסא הכבוד משם אורידם נאום ה'.
  הדבר הזה כבר כתוב בתורה ולשם המדע צועד..כשזה יתגלה על ידי המדענים או אז תראה שזה כתוב בתורה.
  העיניין הוא שהם מעונינים לחקור בתהליך איטי מבלי להתיחס לכתוב..
  דוגמא נוספת הכתובה בתורה לגבי המוח, שהמוח הוא לא רק מכשיר וכלי המייצר מחשבות. ומעביר נתונים לגוף הוא גם מכשיר קליטה של נתונים שמעבר לגבולות הגוף והחומר.. את זה תבקש מאנשי המדע לחפש .. אבל ידחו אותך בשני ידיים.
  הנה אמרתי לך שתי דברים הכתובים בתורה צא ולמד

 15. מחוץ לקופסה.
  שים לב למה שאמרת… "אני אלמד על המוח ואז אראה איפה זה כתוב בתורה". באותו דרך, אני יכול למצוא תא סיפור עקידת משחק ב"מובי דיק".

  כדי להראות שבתורה יש ידע, מצא לי משהו בתורה על המוח שאנחנו לא יודעים. אז – אם מדענים יאמתו את הממצא, נדע שבאמת יש משהו בספר הזה.

  אני לא מצפה ממך לעשות את זה, אבל אני כן הייתי מצפה שחוקר מוח מאמין יצליח.

  יוגי ברה אמר פעם שלנבא את העבר זה לא קשה…

 16. ניסים
  אני לא יודע אם התכוונת ברצינות לגבי השאלה היכן זה נמצא בתורה.
  בהנחה שזה שאלה רלוונטית . אשמח לדעת מה בדיוק. האם היכן מכשיר כמו זה נמצא בתורה או היכן כל הפרטים של מבנה המוח מוזכרים בתורה . או שניהם.
  ברור לך שעל מנת לענותצתשובה שתספר אותי עלי ללמוד . את הנושא כפי שהוא מתבטא .. דהיינו ללמוד את הפרטים במבנה המוח החל מהגולגולת המקיפה כולל אם אני לא טועה נוזל וכו. חלוקת המוח ועוד פרטים . ואז יהיה עלי למצא את ההקבלה בתורה.. דבר כזה לוקח קצת זמן וזה אתגר אך אם אתה רציני אקח על עצמי גם את האתגר הזה. בנוסף את הספר שיריב הפנה אותי אליו וכידוע זה לוקח זמן. מה שלא אבין אשאל אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן