סיקור מקיף

מתכות נדירות כנגד סרטן

תרופות המכילות מתכות נדירות תוכלנה להצמיח טיפול יעיל כנגד סוגי סרטן שונים – כך טוען מחקר שנערך באוניברסיטת Warwick ובאוניברסיטת Leeds.

פרופסור פיטר סדלר. צילום: אוניברסיאת וורוויק
פרופסור פיטר סדלר. צילום: אוניברסיאת וורוויק

המחקר, שפורסם בכתב-העת המדעי Journal of Medicinal Chemistry, הראה כי מגוון תרכובות המכילות את שתי מתכות המעבר רותניום ואוסמיום, הנמצאות באותו החלק בטבלה המחזורית של מתכות יקרות כגון פלטינה וזהב, גורמות למוות משמעותי של תאי סרטן בשחלה ובמעי גס.

התרכובות היו יעילות גם כנגד תאים סרטניים שהיו עמידים בפני התרופה ציס-פלטין – התרופה המוצלחת ביותר של מתכת מעבר, המכילה את המתכת פלטינה.

ד"ר Patrick McGowan, אחד מהכותבים הראשיים של המחקר, מביה"ס לכימיה באוניברסיטת לידס, מסביר: "תרכובות רותניום ואוסמיום מראות רמות גבוהות מאוד של פעילות כנגד סרטן השחלות, ממצא שהינו צעד חשוב קדימה בתחום של כימיה רפואית".

Sabine H. van Rijt, חוקרת ראשית במעבדתו של Peter Sadler במחלקה לכימיה של אוניברסיטת וורוויק, מוסיפה: "באופן מפתיע, תאים סרטניים שהראו עמידות כנגד התרופה המוצלחת ציס-פלטין הראו קצב המתה גבוה בתגובתם עם תרכובות אלו".

פרופסור Sadler מוסיף: " החוקרים נרגשים לגביי תכונות העיצוב החדשניות המצויות בתרכובות אלו שתאפשרנה להפעיל ולכבות את הפעילות הזו."

ציס-פלטין התגלתה בשנות השבעים והיא אחת מהתרופות המוצלחות ביותר כנגד סרטן הקיימות היום בשוק, והינה בעלת תשעים וחמישה אחוזי הצלחה בטיפול בסרטן אשכים. מאז הצלחתה של ציס-פלטין כימאים בכל רחבי העולם ניסו לגלות האם תרכובות של מתכות מעבר אחרות יוכלו גם הן לשמש כנגד סרטן.

בסוג זה של תרופות נוגדות סרטן המבוססות על מתכות המעבר, האטומים שלהן נקשרים לד.נ.א. ובעקבות כך מתחיל תהליך של מות תאים מתוכנת (apoptosis) של התאים הסרטניים.

הידיעה מהאוניברסיטה

.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. נקודה,
    סרטן בהקשר זה הוא שם כולל למשפחה של תהליכים בעלי מכנה משותף, אך שונים זה מזה. וישנם תהליכים רבים כאלו לצערי. זו המציאות כרגע: יש סרטן כזה ויש סרטן כזה, ולכל אחד כזה טיפול אחר במידה מסויימת.

  2. אפשר לטעון בהחלט שהמדע שלנו עוד פרימיטיבי, אחרי עשרות שנים ומי יודע כמה תקציבים עדיין לא נמצאה תרופה למחלת הסרטן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן