סיקור מקיף

פרופ’ יאיר רייזנר ממכון ויצמן למדע וד”ר יעקב נחמיאס, מהאוניברסיטה העברית זכו בפרס רפופורט לביו-רפוא

פרופ’ יאיר רייזנר זכה רפפורט למצויינות בתחום המחקר הביו-רפואי לשנת 2014 על פריצת דרך בהשתלות לשד עצם וד”ר יעקב נחמיאס על טיפולים ננו-טכנולוגיים למלחמה בסוכרת

ד"ר יעקב נחמיאס,  האוניברסיטה העברית בירושלים
ד”ר יעקב נחמיאס, האוניברסיטה העברית בירושלים

הזוכים בפרסי רפפורט למצויינות בתחום המחקר הביו-רפואי לשנת 2014 הם פרופ’ יאיר רייזנר ממכון ויצמן למדע וד”ר יעקב נחמיאס, מהאוניברסיטה העברית בירושלים. הפרסים יוענקו ע”י קרן משפחת רפפורט, בטקס שייערך במוזיאון תל אביב לאמנות, ב-17 במרץ 2014.


גישה חדשנית להשתלת לשד עצם

פרופ’ רייזנר, זוכה בפרס רפפורט למחקר ביו רפואי בקטגוריית החוקר הבכיר וב-60 אלף דולר, עבור תרומתו פורצת הדרך בתחום יישום השתלת לשד עצם גם בחולים שלא נמצא להם תורם מתאים. בכל שנה עוברים ברחבי העולם יותר מ-30,000 חולים טיפול להשתלת לשד עצם. ההצלחה בשיטת טיפול זה מסתמכת במידה רבה על תאימות גנטית בין התורם למקבל, אלא שרק מעט מהחולים מצליחים למצוא תורם מתאים. מחקרו של פרופ’ רייזנר סלל את הדרך ליישום השתלת לשד עצם גם בחולים שלא נמצא להם תורם מתאים. תובנות מהמחקר הבסיסי של פרופ’ רייזנר הביאו לטיפול מוצלח ולריפוי מרשים של ילדי ‘בועה’ הנולדים עם מערכת חיסונית פגומה באופן חמור – גישה שאומצה על-ידי מרכזים רפואיים רבים ברחבי העולם. תגליות נוספות של פרופ’ רייזנר סללו בהמשך את הדרך להשתלה מוצלחת של לשד עצם לא תואם בחולי לוקמיה. באחרונה, פיתח פרופ’ רייזנר גישה חדשנית להשתלת לשד עצם בחולי לוקמיה שאינם יכולים לקבל טיפולים בקרינה חזקה.

אשכולית נגד נגיפים וחלקיקי ננו-רובוטים לטיפול בכיבים סוכרתיים
ד”ר יעקב נחמיאס מקבל את הפרס בקטגוריית פרס הביכורים לחוקר צעיר. גובה הפרס – 40 אלף דולר. הפרס מוענק כאות הוקרה על פריצות דרך בתחום הנדסת רקמת כבד, עבודתו על מחזור החיים של וירוס הצהבת ופיתוח טיפולים ננו-טכנולוגיים מתקדמים לסוכרת.

עבודתו על הנדסת רקמת כבד ועל מחזור החיים של ווירוס הצהבת מסוג (C (HCV נחשבות כפורצות דרך בתחום. ד”ר נחמיאס זיהה מולקולה קטנה בפרי האשכולית – הנרינג’נין (naringenin) המסוגלת לעצור את ייצור הנגיפים בתא. לאחר מכן הוא יצר תרכיב ננו-טכנולוגי שמגדיל באופן דרמטי את הזמינות הביולוגית של הנרינג’נין. תגלית זו הובילה לניסוי קליני שהושלם עם תוצאות מצוינות. פיתוח נוסף של ד”ר נחמיאס מהווה בשורה לחולי הסוכרת: אינסולין במארז ננו שיהווה תחליף לזריקות אינסולין הנוכחיות, וחלקיקי ננו-רובוטים לטיפול בכיבים סוכרתיים, טכנולוגיות הטומנות בחובן הבטחה משמעותית לקידום ושיפור הטיפול במחלת הסוכרת וסיבוכיה הרבים.

פרס רפפורט

“אנו ממשיכים גם השנה במסורת של הכרה במדענים המובילים מחקרים חלוציים, ותגליות חדשניות, אשר תרמו, תורמים ויתרמו למיגור מחלות, לשיפור איכות חיים ולהקלת סבל של חולים באשר הם”, אומר פרופ’ אריאל מילר, יו”ר ועדת הפרס. “פרסי רפפורט המוענקים בתחום הביו-רפואי נועדו לעודד גילויים חדשים ולתמוך בחדשנות פורצת דרך אשר יישומיהם הינם לרווחת חיי כולנו”. הוועדה המייעצת לפרס מורכבת מחוקרים מובילים ומדענים מישראל ומחו”ל.

פרס רפפורט למצויינות במחקר הביו-רפואי, מוענק במקביל להענקת פרס רפפורט לאמנות המוענק ע”י קרן משפחת רפפורט בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות ופרס לנשים פורצות דרך ומחוללות שינוי בחברה הישראלית, המוענק ע”י קרן משפחת רפפורט בשיתוף ‘לאשה’.

 

פרס רפפורט הוענק לראשונה ב-2010 לפרופ’ סמדר כהן מבן גוריון

פרס רפפורט לפרופ’ יעקב חנא – חוקר תאי גזע ממכון ויצמן

 

אתר:
http://rappaport-prize.com/

3 תגובות

  1. כל הכבוד .אני מאחל לכם שתצליחו בכל מה שקשור לתאי גזע בריאות וכל החולים בcopd יאריכו ימים.בהצלחה.כל הכבוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן