סיקור מקיף

מאמץ נגד השעון להציל את החללית הרוסית לפובוס בטרם תתרסק על כדור הארץ

היום ומחר תנסה סוכנות החלל הרוסית לתקן את התקלה, במידה וזו אכן תקלת תוכנה. החשש הוא שאם לא, ביום מן הימים תתרסק החללית הנושאת שבעה טון של חומר דלק רעיל, על כדור הארץ

תרשים המסלול המתוכנן של החללית פובוס, נתקעה במסלול המעבר הנמוך. איור: סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס
תרשים המסלול המתוכנן של החללית פובוס, נתקעה במסלול המעבר הנמוך. איור: סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס

מדעני סוכנות החלל הרוסית נאבקים כדי להחזיר את המשימה הבין פלנטרית הראשונה של רוסיה מזה 15 שנה למסלול למאדים. אם ייכשלו החללית עלולה להפוך ללווין הנופל הרעיל ביותר מאז ומעולם.

לאחר השיגור ממרכז החלל בייקונור בקזחסטן שלשום וההפרדה של החללית פובוס-גרונט מהמאיץ שלה ביום רביעי, כשלו מנועיה של החללית עצמה לייצר שני דחפים שהיו חיוניים כדי לכוון אותה למסלול למאדים. כתוצאה מכך, החללית נתקעה במסלול מעבר נמוך סביב כדור הארץ.

לפני שינסו לחדש את פעולת המנועים על המדענים לברר מה גרם לכשלון. יש המעריכים שמדובר בתקלת תוכנה, בעוד אחרים משערים כי המקרה הגרוע ביותר – בעיה בחומרה או במנוע התרחשה.
אם זו בעיית תוכנה ניתן יהיה לתקנה מרחוק. אחת התיאוריות היא שהתרחשה בעיה במערכת הניווט. כאשר החללית שוגרה היא השתמשה בשמש כנקודת התייחסות לניווט, ומאוחר יותר עברה להשתמש בכוכבים. לפיכך, יתכן שהחללית לא הצליחה למצב את עצמה יחסית למערכות הכוכבים. במקרה זה, ניתן יהיה להעלות חבילת תוכנה לחללית ואם הכל יילך כשורה, כל המשימה עשויה לחזור למקום בעיכוב קל של מספר ימים. אם הבעיה היא בעית חומרה ההשלכות עלולות להיות הרות אסון.
פובוס-גרונט עמוסה בשבעה טונות של דלק רעיל שאמור היה להניע את החללית בכמה שלבים של המסע הארוך והמורכב. יש המכנים את הסכנה כ"נפילת הלוויין הרעיל ביותר עד כה".

לפיכך אם המומחים לא יצליחו לקבוע ולתקן את התקלה והחללית תיפול בסופו של דבר לכדור הארץ יהיה צורך לטהר אחר כך איזורים שלמים. עם זאת למומחים יהיה מספיק זמן כדי להתכונן לכך ולמנוע את האסון, או לפחות למנוע את הפגיעה בבני אדם. בלתי אפשרי להעריך היכן תיפול החללית אך המדענים אומרים שזה יכול לקרות בכל מקום בין קווי הרוחב 52 מעלות צפון ו-52 מעלות דרום, שטח עצום, שבו נמצאים כל האיזורים המיושבים.

כעת גם הוחל בביקורת על סוכנות החלל הרוסית שלא עשתה מספיק בדיקות לחללית טרם שיגורה. בחללית הושקעו כ-5 מיליארד רובל (כ-160 מיליון דולר) ובסופו של דבר היא ידעה חריגות גם בזמן הבניה וגם בתקציב.

מומחה החלל הרוסי איגור ליסוב אומר כי היה ברור שסוכנות החלל הרוסית לקחה על עצמה סיכון, כפי שראש סוכנות החלל, פופובקין אמר בעצמו בדומה ב-7 באוקטובר. מומחים אחרים מדגישים כי הצורך בבדיקות נוספות גרם לדחיה של שנתיים בשיגור החללית מ-2009 ל-2011.

בינתיים מתגייסת גם סוכנות החלל האירופית לסיוע להחיות את המשימה הלילה (ה') או מחר בבוקר. סוכנות החלל האירופית מתכננת לערב במבצע שניים מאתרי הטלמטריה שלה – בגויאנה הצרפתית שבדרום אמריקה ובאוסטרליה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. הגזמה מסוימת מבחינת הרעילות, גם עם מדובר בהדרזין, יש להניח שרבו יתחמצן ויתפזר בכניסה לאטמוספרה, ואפילו עם חס וחלילה בדרך פלא, כל ה7 טון יגעו לפני הקרקע ורק אז יתפזרו, אנחנו מדברים על רדיוס הרג מבחינת רעילות של מאות מטרים לכל היותר, לא מאמינים? בבקשה, תוכנה חינמית של ה-EPA בשם אלוהה.

 2. תודה לעונים, ומה לגבי האפשרות השניה שהעליתי, לשגר אליה טיל מתביית שיפוצץ אותה ברגע שהיא מתחילה להכנס לאטמוספירה? האם זה לא יבטיח את שריפת כל החלקים בטרם יגיעו לקרקע?

 3. מקווה שזו בעית תוכנה. בעתיד יש לתכנן גם מנגנון השמדה עצמי.
  חבל על ההשקעה של מיליונים עדיף לעשות עוד כמה בדיקות ושלא הכול ילך לטמיון.
  מי יודע עוד כמה זמן ישלחו חללית לירח של מאדים ושיחזור לכדור הארץ.
   

 4. מקווה שזו בעית תוכנה. בעתיד יש לתכנן גם מנגנון השמדה עצמי.
  חבל על ההשקעה של מיליונים עדיף לעשות עוד כמה בדיקות ושלא הכול ילך לטמיון.
  מי יודע עוד כמה זמן ישלחו חללית לירח של מאדים ושיחזור לכדור הארץ.
   

 5. לאורי-
  זה מסובך להחריד לשלוח חללית שתפגש (ורק תיגע) בחללית אחרת. חישוב, הכנת חללית מוכנה ושיגורה זה עניין של שנים יכול לקחת..
  בשיגור של חללית מוכנה לפעמים מחכים שבועות ארוכים למזג אוויר מתאים, ככה שאולי יום אחד, אבל בינתיים כל טכנולוגיות החלל הן באמינות וזמן תגובה לא מדהימים..

 6. אני מה זה מקוה. שהיא תיפול על מי שאני שונא, ולא על מי שאני אוהב

 7. לאורי, אין שום דרך לשלוח חללית אחרת למסלול מכמה סיבות
  א. בעיה תקציבית, עלויות בנייה של חללית מסוג שאתה מציע, הוא הרבה יותר ממחיר החללית שנשלחה.
  ב. בעיה ביצועית, כפי ששמת לב מהכתבה, גם סוכנות החלל הרוסית לא יודעת בדיוק את מסלול הלווין, ז"א שהבעיה מורכבת במיוחד, והסיכוי לההצלחה קטן מאוד

 8. אם הנפילה שלה לכדור הארץ כל כך מסוכנת האם אין אפשרות לשלוח חללית קטנה יותר שתיתן לה "דחיפה" לעבר מסלול גבוה יותר שישאיר אותה בחלל? או לחילופין לדאוג לפוצץ אותה ברגע שהיא נכנסת לאטמוספירה (באמצעות טיל) על מנת להבטיח שכל חלקיה ישרפו בטרם יגיעו לקרקע?

 9. זה הלווין השני לאחרונה שנופל עקב "בעיות"… אני היחיד שזה נראה לו מוזר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן