סיקור מקיף

כוח הקוונטום: האוניברסיטה העברית פותחת מרכז מחקר ייחודי בארץ לאינפורמציה קוונטית

המחקר בתחום צפוי לסייע לפיתוח מערכות מחשוב ותקשורת מתקדמות

מיחשוב קוונטי. איור: shutterstock
מיחשוב קוונטי. איור: shutterstock

תחום האינפורמציה הקוונטית, המבוסס על הטבע הגלי של חומר ואור, אמנם עושה את צעדיו הראשונים אך כבר כיום נמצא בחזית המדעים המדויקים. מערכות קוונטיות נשלטות הולכות והופכות למורכבות יותר במעבדות המחקר, ובתוכן נוצר מערך עמוק ומופלא של קשרים בין הרכיבים הקוונטיים שהבנתם תאפשר פיתוח מערכות מתקדמות לתקשורת ולחישוב העולות באלפי מונים על המערכות המוכרות לנו כיום. על כן, תחום האינפורמציה הקוונטית הוא אחד הנושאים המרכזיים בעולם המדע והטכנולוגיה של המאה ה-21.

כעת מרימה האוניברסיטה את הכפפה ופותחת מרכז מחקר ייחודי בישראל לאינפורמציה קוונטית ((QISC שיאגד את מיטב המוחות הפועלים באוניברסיטה ויפעל לקידום המחקר בתחום. בשלב הראשון יפעלו במרכז כ-20 חוקרים וחוקרות של האוניברסיטה ממגוון תחומים, כגון פיסיקה, מדעי המחשב, מתמטיקה, כימיה, הנדסה ואף פילוסופיה. בין חברי המרכז, שבראשו יעמוד ד"ר נדב כץ ממכון רקח לפיסיקה, נמנים חתן מדליית פילדס למתמטיקה פרופ' אילון לינדנשטראוס, חתן פרס וולף לפיזיקה פרופ' יעקב בקנשטיין , חתן פרס רוטשילד למתמטיקה פרופ' גיל קלעי, ופרופ' דורית אהרונוב ופרופ' מיכאל בן-אור שנמנעים על מייסדי חקר האינפורמציה הקוונטית.

לדברי ד"ר נדב כץ, "אנחנו מאמינים שהדרך היחידה להעמיק באופן יסודי את הבנתנו התיאורטית והיישומית בתחום האינפורמציה הקוונטית היא באמצעות שילוב בין מגוון תחומי מחקר ובין שפות שונות של מדע. רק כך נוכל להגיע לפריצות דרך משמעותיות בתחום. באוניברסיטה כבר פועל קיבוץ ייחודי של חוקרים מעולים שבוחנים בעבודתם היבטים שונים של אינפורמציה הקוונטית וכעת המרכז החדש ישמש עבורם נקודת מפגש ויאיץ את המחקר בתחום". לצד קידום ומימון מחקרים באינפורמציה קוונטית, יפעל המרכז להכשרת סטודנטים לתארים מתקדמים בתחום, לגיוס חוקרים מובילים נוספים למרכז ולעריכת שיתופי פעולה בינלאומיים עם מרכזים דומים ברחבי העולם.

צוות בראשות פרופ' חגי אייזנברג המשתייך למרכז החדש כבר הספיק לעורר בחודש שעבר סערה בעולם המדע כאשר הצליח להוכיח לראשונה כי קיים קשר בין חלקיקים קוונטיים המתקיימים בזמנים שונים. המחקר אשר פורסם בכתב העת היוקרתי של האגודה האמריקאית לפיזיקה מפריך את טענתו של המדען הנודע אלברט איינשטיין כי לא יתכן קשר מסוג זה.

המרכז נחנך לפני ימים ספורים בכנס בינלאומי שנערך קמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם, בהשתתפות חוקרים בעלי שם עולמי בתחום האינפורמציה הקוונטית מהאוניברסיטה העברית ומאוניברסיטאות נוספות בארץ ובעולם, ובהם חוקרים מ-M.I.T, מאוניברסיטת מקגיל, מהאוניברסיטה הלאומית של סינגפור ומאוניברסיטת ברקלי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. "צוות בראשות פרופ' חגי אייזנברג המשתייך למרכז החדש כבר הספיק לעורר בחודש שעבר סערה בעולם המדע כאשר הצליח להוכיח לראשונה כי קיים קשר בין חלקיקים קוונטיים המתקיימים בזמנים שונים." – אפשר בבקשה קישור למאמר/כתבה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן