סיקור מקיף

החזיר בוית פעמים רבות, כנראה שרק הידע לביותו נדד בין אוכלוסיות האדם

החזיר בוית לראשונה לפני כ-9,000 שנים באזור שהוא היום מזרח טורקיה ובסין

חזירים
חזירים

החזיר בוית באופן בלתי תלוי לפחות שבע פעמים במקומות שונים ברחבי העולם. כך עולה ממחקר חדש. התגלית נעשתה באמצעות השוואה של אוכלוסיות חזירים עם קרוביהם החיים בבר. דווח המגזין סיינס.
החוקרים מצאו כי חזירים מבויתים בכמה מקומות היו קרובים לחזירי הבר של אותו האיזור, והדבר מצביע על ביות מקומי. הממצא מאתגר את ההנחה הקודמת לפיה החזירים בויתו רק פעמיים וצאצאי שני הביותים הללו התפזרו ברחבי העולם.
"ארכיאולוגים העריכו עד כה כי החזיר בוית בלא יותר מאשר שני אזורים בעולם, המזרח הקרוב והמזרח הרחוק, אך הממצאים שלנו משנים את התאוריה על ראשה" אומרת קיית דובני מאוניברסיטת דורהאם. "המחקר שלנו מראה כי הביות התרחש בנפרד גם במרכז אירופה, איטליה, צפון הודו, דרום מזרח אסיה ואלי גם באיים בדרום מזרח אסיה. עדויות ארכיאולוגיות מעידות על כך שהחזירים בויתו לראשונה לפני 9,000 שנה במזרח תורכיה. הם גם בויתו בסין בערך באותו הזמן.

עד לאחרונה ההערכה הרווחת היתה שלאחר הביות הראשוני בשני אתרים אלו, הועברו החזירים במאצות סחר והגירה לכל רחבי העולם.
בדרכים רבות זהו הסבר פשטני. ככל שהתפתחו השיטות החקלאיות במהלך התקופה הניאוליטית, חידושים וחיות מבויתות עברו לכל האוכלוסיות האנושיות העיקריות. ואולם נראה שבמקום ליבא את החזירים, בני אדם מכמה מדינות נפרדות ביתו את החיות בעצמם.
"בפירוש יש משהו משונה בכך", מסביר גרגר לארסון מאוניברסיטת אוקספורד השותף למאמר. "יתכן שבני אדם לא הביאו באמת את החזירים איתם במהלך התפתחות החקלאות בתקופה הניאוליטית. יתכן שבמקום להביא את החזירים הם ביתו חזירי בר בביתם החדש". לדבריו, ביות בעלי החיים היה כנראה חלק מתהליך התיישבותם של בני האדם הראשונים שהקימו חוות. "הממצאים הללו צריכים לעורר שאלה באשר למקור ביותם של בעלי חיים אחרים."


מתברר כי לא החזיר המבוית נדד עם בני האדם אלא רק הרעיון לבייתו

מאת תמרה טראובמן

אמנם בעולם היהודי החזיר הוא חיה מוקצה שאסור באכילה, אבל בעולם יש לו חשיבות מרובה. עובדה – בני האדם כל כך רצו בו עד שהם בייתו אותו שבע פעמים לפחות. כך עולה מבדיקות דנ"א שעשו חוקרים מאירופה לחזירים.
לפני אלפי שנים הפך החזיר מבעל חיים שעיר בעל מזג פראי וחטים ארוכים לחזיר הוורדרד עם האוזניים השמוטות, שמוכר לנו היום. תהליך זה לא התרחש פעם או פעמיים, כפי שהיה נהוג לחשוב עד כה, אלא חזר על עצמו שוב ושוב בחלקים שונים של העולם.

צעד מכריע במעבר בני האדם מנדודים לחיים במגורי קבע, היה ביות בעלי חיים וצמחים. צוות חוקרים ממרכזי מחקר בבריטניה, בשוודיה, בניו זילנד, באוסטרליה ובדנמרק, ביקשו לבדוק כיצד בוית החזיר. הם ניתחו דנ"א שנלקח מחזירים מבויתים וחזירי בר במקומות שונים בעולם. ממצאי מחקרם התפרסמו בסוף השבוע בכתב העת המדעי "Science". "השאלה כבר אינה היכן בוית החזיר, אלא היכן לא בייתו חזירים", אמר אחד ממחברי המחקר, גרג לרסון, מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, ליומון "לוס אנג'לס טיימס".

ארכיאולוגים רבים הניחו שביות החזיר נעשה בלא יותר משני אזורים בעולם – במזרח התיכון, שנחשב לערש ביות בעלי החיים והצמחים, ובמזרח הרחוק. לפי עדויות ארכיאולוגיות, החזיר בוית לראשונה לפני כ-9,000 שנים באזור שהוא היום מזרח טורקיה וכן בסין. עד כה, רוב הארכיאולוגים הניחו שאחרי שהחזירים בויתו בשני אזורים אלה, בני האדם הפיצו אותם בעולם בסחר ובהגירה.

אך מתברר שמה שעבר ממקום למקום היה הרעיון לביית חזירים ולא החזירים עצמם. "הממצאים החדשים מראים שביות החזירים התרחש באופן עצמאי בכמה אזורים שונים: מרכז אירופה, איטליה, צפון הודו ודרום-מזרח אסיה", נכתב בהודעה רשמית שפירסמו החוקרים, "יתר על כן, מאוד סביר שהביות נעשה במקומות רבים בכל אחד מהאזורים. כלומר, מה שהתפשט בעולם היתה השיטה לביות חזירי בר ולא החזירים המבויתים עצמם".

החוקרים גילו שדנ"א של חזירים מבויתים שנבדקו, דומה מאוד לדנ"א של חזירי הבר מאותו אזור. מכך הם הסיקו, שביות החזיר נעשה בכל מקום באופן נפרד. כך, למשל, הם מצאו שפרופיל הדנ"א של החזירים מאירופה דומה מאוד לדנ"א של חזירי הבר שנמצאים היום באירופה, אך הוא נבדל מהדנ"א של חזירי הבר בטורקיה ובאיראן. החוקרים הסיקו שמוצא החזירים האירופים הוא מחזירי הבר האירופים ולא מחזירי הבר של המזרח.

הממצא מנוגד לתיאוריות קודמות, ולפיהן חזיר הבר בוית רק במזרח התיכון ומשם הפיצו אותו בני האדם עם התפשטותם בעולם. "יתכן שהחזירים המבויתים הראשונים אכן הגיעו מהמזרח התיכון", אומרים החוקרים, "אך בכל מקרה, לאחר זמן מה, נעשה באירופה ביות נרחב של חזירי בר שדילל את התרומה שהגיעה מאזורים גיאוגרפים אחרים".

"החקלאים שנדדו מטורקיה מערבה לא הביאו אתם כמות משמעותית של חזירים", אמר לרסון, "הם הביאו אתם את רעיונות החקלאות". לדבריו, המחקר מעלה שאלות בדבר תהליך ביות החיות והפצת הרעיונות. "כנראה שביות לא נבע מאדם אחד בעל רעיון מקורי שהסתכל בחזיר בר ואמר, 'אני יכול להוציא ממנו חזיר מבוית', אלא ייתכן שביות הוא כמעט תולדה טבעית של בני אדם שהתיישבו והחלו לעסוק בחקלאות", הוא אמר.

ייתכן שהצעד הראשון בביות החזיר נעשה על ידי החזיר עצמו. חזירי בר שחששו פחות והיו יותר ידידותיים, התקרבו למושבות של בני האדם כדי לנבור בשאריות מזון. "חזירים כאלה זכו ביותר מזון ויכלו להתרבות יותר", אמר לרסון, "עם הזמן, האדם התחיל להרבות אותם ולבחור את התכונות שעדיפות לו, עד שהגענו לחזיר המוכר לנו היום".
לידיעה בנושא בבי.בי.סי

תגובה אחת

  1. גם המאמר הזה חוזר על עצמו חורז על עצמו חזיר על עצמו, לפחות שלוש פעמים באותו עמוד!
    פלאי האבולוציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן