סיקור מקיף

דיווח: החללית פובוס גרונט התרסקה באוקיאנוס השקט

לדברי אלכסיי זולוטוכין, בכיר במשרד ההגנה הרוסי, החללית התרסקה כ-1,250 קילומטרים מחופי האי וולינגטון הקרוב לצ'ילה

הדמיה של החללית פובוס-גרונט. איור: רוסקוסמוס
הדמיה של החללית פובוס-גרונט. איור: רוסקוסמוס

מומחי סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס הודיעו כי החללית פובוס גרונט התרסקה הערב באוקיאנוס השקט.
לאחר שסבבה את כדור הארץ במשך חודשיים, החללית השוקלת 14.5 טונות נפלה בשעה 17:45 שעון גריניץ' (19:45 שעון ישראל) לאוקיאנוס השקט.

לדברי אלכסיי זולוטוכין, בכיר במשרד ההגנה הרוסי, החללית התרסקה כ-1,250 קילומטרים מחופי האי וולינגטון הסמוך לצ'ילה. ההתרסקות אירעה מעט לפני המועד המתוכנן שהוערך בין 17:50 ל-18:34 שעון גריניץ'.

כצפוי, מרבית מרכיבי החללית נשרפו באטמוספירה, אך כמה רכיבים היו צפויים לשרוד את השריפה. בשלב זה, לא ברור כמה רכיבים שרדו או היכן הם התרסקו בדיוק. סוכנות החלל הרוסית מעריכה כי 20-30 רכיבים במשקל של כ-200 קילוגרם היו עשויים לשרוד את הכניסה לאטמוספירה. הבכירים גם העריכו כי הדלק הרעיל יישרף כולו באטמוספירה.
הרוסים גם אומרים שרק מעט סיכון טמון ב-10 הקילוגרמים של החומר הרדיואקטיבי קובלט-57 שהרכיבו חלק מהמכשירים המדעיים של החללית.
החללית, שעלות בנייתה הגיע ל-165 מיליון דולרים שוגרה ב-8 בנובמבר לאסוף דוגמאות קרקע (גרונט ברוסית – אדמה) מהירח המאדימאי פובוס ולהביא אותם לכדור הארץ בקפסולה כעבור חמש שנים. ואולם תקלה שגרמה לכך שהמנועים לא הוצתו השאירה את החללית במסלול חניה נמוך, שבסופו של דבר לא יכלה לשרוד בו והתרסקה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן