סיקור מקיף

מקטעי חלבון ישמשו לעיכוב חלבונים המעודדים התפתחות סרטן

כך מכריזה חברת ידע, הזרוע המסחרית של מכון ויצמן בכנס ביומד 2010

פרופ' רוני זגר, מכון ויצמן
פרופ' רוני זגר, מכון ויצמן

חברת ידע, הזרוע המסחרית של מכון ויצמן למדע, תציג במסגרת שבוע ביומד ישראל 2010, שייערך ב-14-16 ביוני בתל אביב, טכנולוגיה חדשה שפותחה במכון, המאפשרת עיכוב סלקטיבי של כניסת חלבוני בקרה לגרעין התא תוך שימוש במקטעי חלבון (פפטידים). תנועת חלבונים המשמשים כפקטורי גידול לתוך גרעין התא הינה שלב חיוני בוויסות תהליכים תאיים חיוניים, כמו חלוקה והתמיינות. תהליכים אלה יוצאים מכלל שליטה בהתמרה סרטנית, בה התא עובר חלוקה מואצת ללא בקרה מתאימה. מניעת הכניסה לגרעין של פקטורי הגידול עשויה לעצור את אותות החלוקה המתמדת שהתא מקבל ולעכב את תהליך הגידול הסרטני.

לדברי פרופסור רוני זגר, ראש קבוצת המחקר המבצעת את הפרויקט, לטכנולוגיה זו יש יתרון על פני טכנולוגיות אחרות בתחום, מכיוון שהיא אינה מעכבת את הימצאות החלבון בתא, דבר שעלול להביא לפידבק שלילי, אלא מתמקדת במניעת מעבר של אותו החלבון אל תוך הגרעין, שם הוא פעיל בתהליכי הגידול. אספקט שונה של אותה המצאה הינו הדבקת הרצף שזוהה כאחראי על המעבר לגרעין למולקולות נוספות, דבר שעשוי להגביר את חדירתן לגרעין.

בין היישומים הצפויים להמצאה החדשה: טיפול בסרטן ע"י פפטידים שימנעו מעבר חלבונים המעודדים טרנספורמציה סרטנית לגרעין וכן שימוש במנגנון שזוהה כאחראי לחדירת חלבונים לגרעין לשם כניסה לגרעין של מולקולות אחרות.

תגובה אחת

  1. לא מובן איך זה ייעשה. כלומר, אני מניח שמניעת החלוקה אמורה לקבל ביטוי רק באזורים הבעייתיים (סרטניים) ולא בכל תאי הגוף. לכן אמורים להשתמש כאן בטכנולוגיה כלשהי להתבייתות על התאים הסרטניים לא?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן