סיקור מקיף

אנשים עם כבד שומני הם בעלי מוח "זקן" יותר

אנשים עם כבד שומני (שאינו נובע מצריכת אלכוהול) הם בעלי מוח בעל נפח קטן יותר, ובאופן מעשי – בעלי מוח "זקן" יותר שלו סיכוי רב יותר לפתח מחלות דגנרטיביות כמו דמנציה, כך עולה ממחקר בינלאומי חדש שנערך בהובלת חוקרות של האוניברסיטה. "נראה כי כבד שומני לא רק גורם למחלת כבד כרונית,  אלא הוא גם שחקן משמעותי במחלות ניווניות מוחיות", אמרו ד"ר גלית ויינשטיין וד"ר שירה זלבר-שגיא מהאוניברסיטה, שהובילו את המחקר.

אילוסטרציה: NIH.
אילוסטרציה: U.S. Food and Drug Administration.

כבד שומני (שאינו נובע מצריכת אלכוהול) היא מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם והיא הסיבה המובילה למחלת כבד כרונית. כבד שומני נמצא ב 30% מהאוכלוסייה הכללית ואף עולה ל– 80% בקרב אנשים עם סוכרת או השמנה. לדברי החוקרות, עודף משקל, ובמיוחד השמנה בטנית ותזונה לא בריאה שכוללת ריבוי אכילת סוכר, שתייה מתוקה, שומן רווי  ואורח חיים יושבני / לא פעיל, מעלים את הסיכון לחלות במחלת הכבד השומני. מכיוון שכבד שומני הינו גורם סיכון לסוכרת ולמחלות לב וכלי דם, מחלות הקשורות בנזק מוחי וירידה קוגניטיבית, ביקשו החוקרות לבדוק האם  קיים גם קשר ישיר בין כבד שומני ומדדי מוח הקשורים לירידה קוגניטיבית.

במחקר הנוכחי שפורסם בכתב העת "JAMA Neurology", בהובלתן של ד"ר ויינשטיין וד"ר זלבר-שגיא מבית-הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה וחוקרים נוספים מאוניברסיטת בוסטון, קליפורניה, הווארד, ו-MIT, ביקשו החוקרות לבדוק את הקשר בין כבד שומני והזדקנות המוח הנבדקת באמצעות בדיקת MRI. זו הפעם הראשונה שנערך מחקר כלשהו שבודק את הקשר הזה באמצעות –MRI, שבעזרתו ניתן לזהות מדדים אנטומיים במבנה המוח – נפח המוח, נפח ההיפוקמפוס ונזק ל"חומר הלבן". מדדים אלה יכולים להעיד על כך שהמוח "זקן" יותר וקשורים למחלות ניווניות כגון דמנציה, ולסיכוי מוגבר לשבץ מוחי. במחקר השתתפו  766 נדגמים ממחקר פרמינגהם האמריקאי, שהוא אחד המחקרים הגדולים בעולם שידוע בשיטות המחקר המוקפדות והמתקדמות שלו.

מתוצאות המחקר עולה כי באנשים שנמצא אצלם כבד שומני בבדיקת CTבהשוואה לבעלי כבד תקין , קיים סיכוי גבוה יותר שנפח המוח (total cerebral brain volume), יהיה קטן יותר. קשר זה זה נמצא מובהק גם לאחר שנוטרלו גורמי סיכון אחרים כולל השמנה, מסת שומן  בטני, סוכרת, מחלת לב, יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם, עישון, פעילות גופנית וגיל.

על פי מדדי הנפח שמצאו החוקרות, הן יכלו לומר עד כמה "זקן" או "צעיר" המוח בהשוואה בין אנשים שסבלו מכבד שומני לכאלה שלא סבלו מכך. כך התברר כי בממוצע לכלל האוכלוסייה, המוח של אנשים עם כבד שומני נראה זקן בארבע שנים בהשוואה לקבוצת הביקורת. בקרב אנשים מתחת לגיל 60 הפער גדול אף יותר – המוח של אנשים עם כבד שומני מתחת לגיל 60 נראה זקן בלמעלה משבע שנים בהשוואה לכאלה ללא כבד שומני.

"כבד שומני לא אלכוהולי הוא מחלה נפוצה המתחילה בגיל צעיר. אורח חיים בריא הכולל שמירה על משקל תקין, תזונה מאוזנת דלת סוכר וספורט עשויים להקטין את הסיכון לא רק לנזק כבדי אלא גם להזדקנות מהירה של המוח", סיכמו החוקרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן