סיקור מקיף

נאס"א: הצלחה לטיסת הניסוי הראשונה של אוריון (וידאו של הנחיתה)

"אנו דוחפים את הטכנולוגיות של אוריון קדימה ככל שאנו יכולים כדי שתיתן לנו נתוני אמת שנוכל להשתמש בהם לשפר את התכנון של אוריון בעתיד" אומר מרק גייר, מנהל תוכנית אוריון.

שיגור החללית אוריון לטיסת הניסוי הראשונה, 5/12/14. צילום:NASA/Bill Ingalls
שיגור החללית אוריון לטיסת הניסוי הראשונה, 5/12/14. צילום:NASA/Bill Ingalls

נאס"א רשמה אתמול, ו, 5/12/14 ציון דרך חשוב לקראת המסע למאדים כאשר החללית אוריון השלימה את מסעה הראשון לחלל, כשהיא טסה יותר מאשר כל חללית אחרת שתוכננה עבור אסטרונאוטים במשך למעלה מ-40 שנה.

"טיסת הניסוי של אוריון היום היא צעד עצום במסע שלנו למאדים" אמר מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן. "הצוותים עשו עבודה מצוינת בהכנת אוריון לניסוי בסביבה האמיתית שלה, ובכך לדחוף את הגבול של טיסות החלל המאוישות בשנים הקרובות." אמר.

אוריון המריאה לשמי הבוקר בשעה 07:05 שעון החוף המזרחי מכן השיגור 37 בבסיס חיל האוויר בכף קנוורל בפלורידה על גבי טיל דלתא 4 בתצורתו הכבדה של חברת United Launch Alliance. מודול הצוות של אוריון נחת ארבע וחצי שעות מאוחר יותר באוקיאנוס השקט כאלף ק"מ דרום מערבית לסן דייגו.

במהלך טיסת הניסוי הבלתי מאוישת חלפה אוריון פעמיים דרך חגורת ואן אלן כאשר חוותה דקות ארוכות של קרינה חזקה, והגיעה לגובה 5,800 ק"מ מעל כדור הארץ. אוריון גם האיצה עד למהירות של 32 אלף קמ"ש וחוותה מידות חום של 2,200 מעלות צלזיוס כאשר חדרה לאטמוספירה של כדור הארץ.

בנאס"א אומרים כי אוריון תפתח את המסלול בין מאדים לכדור הארץ למסע מאויש. תשתית זו תהיה רבת ערך לניסוי היכולות והתנאים שיחושו בני אדם בטיסות למאדים. החללית נבחנה בחלל במטרה לאפשר למהנדסים לאסוף נתונים קריטיים להערכת ביצועיה ולשפר את תכנונה. ניסוי הטיסה של מגן החום של אוריון, האוויוניקה, המצנחים המחשבים והרכיבים המאפשרים לה להיפרד מהטיל הנושא, מודול השירות ועוד. המהנדסים בחנו רבות מהמערכות החיוניות לבטיחותם של אסטרונאוטים שיטוסו באוריון.

במשימות עתידיות תשוגר אוריון על גבי המשגר הכבד SLS (Space Launch System) המפותח בימים אלה על ידי נאס"א במרכז טיסות החלל מרשל בהאנטסוויל אלבמה. הטיל, שמשקלו 80 טון ישגר את אוריון למסלול מרוחק מעל הירח במשימה הבאה המכונה Exploration Mission-1 שבה ינוסו החיבורים בין אוריון ו-SLS.

"אנו דוחפים את הטכנולוגיות של אוריון קדימה ככל שאנו יכולים כדי שתיתן לנו נתוני אמת שנוכל להשתמש בהם לשפר את התכנון של אוריון בעתיד" אומר מרק גייר, מנהל תוכנית אוריון. "בשבועות ובחודשים הקרובים נבחן את המידע רב הערך וניישם את התובנות שלמדנו בטיסת הניסוי הבאה של חללית אוריון שנמצאת כבר בתהליך הייצור למשימה הראשונה על גבי משגר SLS.

טיסת הניסוי הראשונה של אוריון - רגע הנגיעה במים כפי שצולמה מהספינה USS ANCORAGE. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א

צוותים של נאס"א, הצי האמריקני וחברת לוקהיד מרטין הנמצאים על סיפונה של הספינה אנקורג' החלו בתהליך חילוצה של החללית ממימי האוקיאנוס השקט והעברתה לנמל סן דייגו בימים הקרובים. אוריון תועבר למרכז החלל קנדי של נאס"א בפלורידה לצורך בדיקות. מודול הצוות ישוקם וישמש שוב בטיסת ניסוי Ascent Abort-2 בשנת 2018 בה תיבדק מערכת החילוץ של אוריון במקרה של תקלה בעת השיגור.

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. אייל
  אני חושב שברור שאין בעיה טכנולוגית. יותר קל לשים אדם על מאדים מאשר עמוק באוקיאנוס. הבעיה היא רק כספית.

 2. אייל

  מה שמונע זה כסף.

  ההוצאה למשלוח חללית למארס היא הוצאה גדולה מאוד, מאידך ההכנסה מנחיתה במארס היא הבטחה ללא כיסוי בטוח (חוץ מסיסמאות ערטילאיות על כך ש "התקדמות המדע תמיד משתלמת").

  הפעלת חלליות לתנועה בקרבת כדור הארץ משתלמת בעליל (לא בסיסמאות בלבד). לתחנות חלל תהיה השפעה כלכלית וצבאית חיובית על מי שישלוט בהן, כנ"ל פרוייקטים אחרים בקרבת כדור הארץ (שטרם הוגדרו). לארצות הברית לוחץ מאוד שאין לה כלי שיגור כבדים לקרבת כדור הארץ (שיחליפו מעבורות חלל שבוטלו לפי שנתיים בערך). כרגע האמריקאים תלויים בהסכמות של רוסיה לסייע בתוכנית החלל לפחות בקטע של תחנת החלל הבינלאומית ISS. רוסיה כבר הודיעה שהיא מתכוונת לבנות תחנת חלל חילופית ל- ISS.

  מה תרוויח ן הברית מתחנה על המאדים במאה השנים הקרובות ? כנראה כלום. לכן אין מה לרוץ ולהשקיע שם בעשות השנים הקרובות.

 3. למה לוחות הזמנים כאלו ארוכים, זה ממש מתסכל. באחת הכתבות בנושא היה רשום ששליחת בני אדם למאדים תתרחש לכל המוקדם רק בעוד 20 שנים מהיום… למה זה צריך לקחת כל כך הרבה זמן ? למה לא בעוד 10 שנים ? או 5 שנים ? מה מונע מזה לקרות מוקדם יותר ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן