סיקור מקיף

ארה”ב חוזרת לחלל – טיסת ניסוי ראשונה לחללית “אוריון”

לאחר מספר עיכובים ולבסוף ביטול השיגור אתמול צפויה היום להמריא החללית שתחליף את המעבורות ותאפשר, שלא כמו המעבורת, גםהעלאת נוסעים מעבר למסלול כדור הארץ

בינתיים תטוס בלי אסטרונאוים. אוריון על כן השיגור. צילום: נאס"א
בינתיים תטוס בלי אסטרונאוים. אוריון על כן השיגור. צילום: נאס”א

עדכון לאחר השיגור: שיגור מוצלח לחללית אוריון בטיסת המבחן הראשונה * צפו בשידור חי של המבצע

 

יותר משלוש שנים לאחר שאיבדה את היכולת לשגר טיסות חלל מאויישות, אמורה סוכנות החלל האמריקנית לעשות היום ניסוי ראשון בדור הבא של חלליות מאויישות. נאס”א תשגר ממרכז החלל “קנדי” בפלורידה את החללית “אוריון” לטיסת ניסוי ראשונה, בלתי מאויישת הפעם. החללית אמורה להקיף פעמיים את כדור הארץ, ולהגיע למרחק של כמעט 6,000 ק”מ ממנו. בתום כארבע שעות וכמעט 100,000 ק”מ, היא אמורה לצנוח באוקיינוס השקט, כמה מאות קילומטרים מחופי קליפורניה, שם תאסוף אותה ספינה של הצי. מהנדסי נאס”א יבחנו בטיסת הניסוי כמה מערכות מפתח של החללית החדשה, בהן מגיני הקרינה, מגיני החום והמצנחים. “אנו רוצים לוודא שכל המערכות האלה פועלות כשורה בטרם נטיס בה אסטרונאוטים”, אומר מנהל משימת אוריון בנאס”א, מארק גאייר. “אוריון תוכננה לטיסות מרוחקות יותר מהמסלול הנמוך סביב כדור הארץ, זו חללית מחקר שאמורה לקחת אותנו לאזורים שסביב הירח ואפילו למאדים”.

גדולה וחזקה

“אוריון” מזכירה בצורתה החרוטית את חלליות “אפולו”, אבל היא גדולה מהן בהרבה ומסוגלת לשאת שבעה אסטרונאוטים לטיסות ממושכות. הגרסאות העתידיות שלה יצויידו גם בקולטי שמש, שיאפשרו לה לייצר חשמל סולארי ולהאריך את שהייתה בחלל. החללית נבנתה בידי תאגיד “לוקהיד מרטין” בהשקעה של כמעט 400 מיליון דולר. טיסת הניסוי היתה אמורה להתבצע אתמול (חמישי), אבל נדחתה כמה פעמים, תחילה בשל רוחות עזות ואח”כ עקב תקלה בשסתום בטיל השיגור. אם הכל יתנהל כשורה היום, בנאס”א מדברים על טיסות ניסוי מאויישות שנים הקרובות, וטיסות סדירות של “אוריון” בתחילת העשור הבא: תחילת לתחנת החלל הבינ”ל, לשם היא מסוגלת לשאת יותר אנשי צוות והרבה יותר ציוד ואספקה מחלליות “סאיוז” הרוסיות. בהמשך מתכננת נאס”א להנחית בני אדם על אסטרואידים, ואולי גם לשוב אל הירח. למאדים תגיע אוריון – אם בכלל – בעוד עשרים שנה לפחות.

 

לידיעה הקודמת: בוטל השיגור הנסיוני שתוכנן להיום של החללית אוריון המחליפה את המעבורת

5 תגובות

 1. זו הדגמה נוספת של מימשלים סוציאליים, גם בגרמניה וגם בארצות הנורדיות וגם בברזיל, והכלכלות משגשגות.
  בישראל התפוקה לעובד מהנמוכות. עובד שיודע שחלון העסקתו 3-5 שנים עסוק בהישרדות ואין לו מוטיבציה להשקיע בעסק. גרמניה הסוציאלית מחזיקה ב 400 מיליארד יורו בכל אירופה מלבד גרמניה. האם הכלכלות האלה כושלות כי אינן קפיטליסטיות. ארה”ב: אובמה הוא סוציאלי למרות שהמשק שם קפיטליסטי. המיזוג הזה והטייה לכיוון דאגה לעובדים לא נראים כהחלטה מוטעית. יש לאובמה הרבה חוסרים. בכלכלה נראה שלא כולם סבורים שנכשל.

 2. באירופה לבדה כ 750 בסיסי צבא אמריקאי. ההצקה לרוסיה איננה תמימה. יש ניסיון מתמיד לכרסם בחגורת ההגנה של רוסיה, באוקראינה ובקרים. יש גם הגנה על אירופה מפני רוסיה שהצליחה.
  כאשר מקצצים בתשתית הצבאית בכמויות כאלה יש הפניית משאבים לכלכלה.
  גורם נוסף להצלחה הממשית של ארה”ב להתאושש הוא ההשקעה בתעשיית האנרגיה המתחדשת והמינוף של העלטה שלפני כעשור לטובת פתרונות טכנולוגיים של רשת חשמל חכמה. ארה”ב מייצרת כ 360 גיגה ווט חשמל לעומת 16 גיגה ישראל. השוק הישראלי הוא 30 מליארד ש”ח להשוואה. כל אחוז התייעלות והם ביצעו 20%, הוא טריליוני דולרים.

 3. זו היסטוריה. ארה”ב מייצרת היום 100,000 מקומות עבודה חדשים בחודש לאחר התמוטטות הכלכלה ב 2008. ארה”ב חוזרת לחקר החלל. המחיר הוא צמצום ההשקעות הצבאיות וכתוצאה נפילתן של כ-9 מדינות ערב.
  הגירה באילוץ של 13.8 מליון תושבים מסוריה ועיראק. ניסיון של אובמה לשנות את המאזן הדמוגרפי בארה”ב ע”י איזרוח כ-13 מיליון היספנים/כושים/ערבים והקלות הגירה שפועלות לטובת מדינות עולם שלישי יותר.

  ההתאוששות הכלכלית באה עם פריחה מדעית. לפחות ניצנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן