סיקור מקיף

גילוי מדעי: זני הזיתים- סורי, נבאלי ומליסי שאנו אוכלים בימינו קיימים עוד מתקופת מצדה מזמן חורבן בית שני.

צוות מדענים בראשות פרופ' מרדכי כסלו מאוניברסיטת בר אילן גילה כי גלעיני זיתים שנמצאו בחפירות מצדה דומים לאלו של ימינו * בישראל עדיין צומחים עצי זית בני 1,700 שנה וגם בהם הגלעינים זהים

עצי זית, באדיבות משרד יחסי הציבור רוני חסיד (התמונה נשלחה בצמוד לידיעה על אליפות כובשי הזיתים).

לאחרונה התקיים באוניברסיטת בר אילן ייום עיון שהוקדש כולו לזיהוי זנים בוטניים מתקופת המקרא. אחד המחקרים המעניינים שהוצגו בכנס הינו של פרופ' מרדכי כסלו, מומחה לארכיאולוגיה בוטנית מאוניברסיטת בר-אילן, ואשר זכה לאחרונה לתהילה עולמית עם פרסום מאמריו על ראשית החקלאות.
פרופ' כסלו וצוותו – ד"ר אורית שמחוני והמסטרנטית יונית תבק, ערכו בשנים האחרונות מחקר בו הצליחו לזהות ששלושת זני הזיתים המסורתיים שקיימים בארץ- סורי, נבאלי ומליסי, נמצאו בחפירות מצדה מזמן חורבן בית שני. "אלפי גלעיני זיתים נשתמרו שלמים במצדה", אומר פרופ' כסלו, "ועל פי תכונותיהם אפשר היה לזהות לאלו זנים הם שייכים". שלמות הגלעינים מעידה על כך שהם שימשו לכיבושים ולא להפקת שמן, עדות לכך היא שלמעלה מ- 90% מהגלעינים שנמצאו שייכים לזן הנבאלי המיועד בעיקר לכבישה.
בהמשך המחקר, השתמשו כסלו וצוותו במידע הקיים ולפיו ישנם עצים עתיקים (בנחל זייתון, גת שמנים, נבי סמואל, צובה וכביש רמה-צפת) שגילם הוא 1,000 עד 1,700 שנה ויותר!. על עצים אלו שנתגלו גדלים אותם זיתים במשך כל השנים הללו, מה שמוכיח שהשמן שהכילו הזיתים בתקופה הקדומה הנו אותו השמן כיום!

כתבות קרובות

תזונה ים תיכונית עשויה לסייע לחולי אלצהיימר

נחשפו כוורות מתקופת המקרא

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. שלום לגולשים אשמח אם תעזרו לי לפתור את החידה, כיצד פתאום נכנסים כל כך הרבה גולשים לידיעה ותיקה. אשמח לקבל את הקישור ממנו נעשית ההפניה.

    בברכה. אבי בליזובסקי, עורך האתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן