סיקור מקיף

התגלה פסל איל בסמוך לכנסיה קדומה בקיסריה

האילים מייצגים בנצרות את המאמינים, או את ישו עצמו

פסל האיל שהתגלה בקיסריה, דצמבר 2015. צילום: ורד שריג, נמל קיסריה
פסל האיל שהתגלה בקיסריה, דצמבר 2015. צילום: ורד שריג, נמל קיסריה

 

בחפירה ארכיאולוגית שעורכת רשות העתיקות בנמל קיסריה שבגן הלאומי, ביוזמת החברה לפיתוח קיסריה וקרן רוטשילד, נחשף הבוקר (ה') פסל שיש מרשים של איל, בקרבת מבנה כנסיה עתיק מהתקופה הביזנטית.

באמנות הנוצרית מופיע האיל כשהוא נישא על כתפי הרועה הטוב (ישו, המתואר כרועה הדואג לצאנו), ולעיתים ניצב לימינו או לשמאלו. האילים מייצגים בנצרות את המאמינים, או את ישו עצמו, שייסוריו ומותו נועדו, לפי האמונה, לכפר על החטא הקדמון. (מקור הדימוי בספר יוחנן 29:1)
באמנות הרומית הופיע האיל לצד אלי המיתולוגיה היוונית הרמס או מרקוריוס, או כייצוג של האל אמון מהמיתולוגיה המצרית.

לדברי ד"ר פטר גנדלמן ומוחמד חאטר, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "קיסריה לא מפסיקה להפתיע, והנה היום, התגלה הפסל המדהים הזה. בנצרות העתיקה לא נהגו לתאר את ישו כאדם. במקום זאת, השתמשו בסמלים, אשר האיל הוא אחד מהם. במקרה או שלא במקרה, נחשף הפסל בדיוק בערב חג המולד. יתכן שהפסל שמצאנו היה חלק מעיטור כנסייה ביזנטית מהמאה ה-6-7 בקיסריה, אבל יתכן גם שהוא קדום יותר, מהתקופה הרומית, ושולב במבנה הכנסיה בשימוש משני".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. הכתבה מאוד מעניינת, תודה רבה. אך ישנה טעות בהסבר – החיה אשר מתארת את ישוע ו/או את המאמינים שלו היא – שה. כבש/טלה ולא איל. מכאן הציטוט שאותו הבאתם, יוחנן א:29 "למחרת ראה יוחנן את ישוע בא לקראתו. אמר יוחנן: הנה שה האלוהים הנושא חטאת העולם". וגם מפרק י:11 "אני הרועה הטוב. הרועה הטוב נותן את נפשו בעד הצאן." (הצאן הם המאמינים).

 2. "באמנות הנוצרית מופיע האיל כשהוא נישא על כתפי הרועה הטוב"
  משקל ממוצע של איל (כבש זכר בוגר) הוא למעלה ממאה קילו. הרועה צריך להיות מרים משקולות אולימפי.

 3. בישראל כיום 6.251 מיליון יהודים לפי נתוני הלמ"ס אפריל 2015. בתחומי המדינה 1.721 מיליון ערבים מוסלמים. בעזה כ 1.9 מיליון. באיו"ש – כ 1.9 מליון.
  היהודים בעולם – אינם יושבים בישראל וזיקתם לישראל חלקית. למשל כ 75% מיהדות ארה"ב מצביעים למפלגה הדמוגרפית, שלחלקנו אני יכול רק לשער, אין זיקה רבה אליה.

 4. עירן
  מותר לשאול מאיפה המספרים שלך?

  יש כ-14 מיליון יהודים בעולם – אפילו בישראל יש הרבה יותר מ-5.5 מיליון יהודים.

 5. מאבק האיתנים שארך 350 שנה בין הנצרות ליהדות ובין הנצרות לאלילות – הוא סיפור מרתק לד"ר יחיעם שורק לסידרה. הנוצרים הראשונים היו גם יהודים, ומתפוצת הכנסיות הקדומות בארץ ובקהילות היהודיות בחול, ניתן להבין שהנצרות רכשה לבבות גם בין היהודים. ניקודמוס הוא נקדימון – יוסף הרמתי – חבר הסנהדרין הפרושית – עד לשם הגיע הנושא. ושמעון מקיריני הוא במקור מקהילת היהודים של קיריני. וג'והן הוא יוחנן. וברתולומיו הוא בר-תלמי – כולם יהודים במקור. השליחים – סה"כ 12 וכנראה רק 5 הפיצו בפועל – הצליחו להפיץ דת ששורשיה יהודים (ואינני רוצה להיכנס לוויכוח עם הדתיים מבינינו – ברורים ההבדלים, אך גם ברור הדימיון והיהדות מתכחשת לו לדעתי ) באוכלוסיה הפגנית של אירופה. הם עשו מן הסתם עבודה טובה. נראה לי שכזו סידרה נפיצה מדי כי רבים האנשים שיכעסו על כך בארץ ביניהם קוראי האתר.

 6. יפה שבישראל מתגלים עוד ועוד שרידים של הנצרות הקדומה. לא מזמן חידשתי לעצמי בקריאה ברשת שתפילת נשמת כל חי שהיא תפילת יסוד בקודקס היהודי, ואולי חלקים נוספים מסידור התפילה חוברו ע"י רבי שמעון כיפא הלא הוא השליח פטר. כיפא בארמית זה סלע, ופטר ביוונית זה סלע. וכמה מתפתלים אצלנו להסביר איך זה קרה. ובנוסף תפילת היסוד של הנוצרים "יתקדש שמך תבוא מלכותך" מקבלת השראה מהקדיש היהודי: יתגדל ויתקדש שמי רבה. הם מאמינים שישו הוא בן האלוהים, ואנחנו היהודים לפחות הדתיים סבורים שזה חילול השם. בלי קשר להיותה של הדת הזאת טוענת חלקית לביטולה של היהדות, אנחנו צריכים לדעתי לבנות גשרים עם העולם הנוצרי. לעם של 5.5 מיליון ועוד 5.5 מיליון פלשתינאים אין הרבה ברירה אלא לבנות גשרים לכל חלק בעולם שמסכים. האפיפיור הפולני, הכיר בהרבה זכויות לטובת העם היהודי.
  לטענה שהם רדפו אותנו – נכון, אבל אני לא בטוח שאנחנו היינו נחמדים כלפי מי שאינו יהודי. זה לא בא בתמורה לזה. יהיה נחמד אם כולם יתנו לכולם אויר ומקום לחיות והדתות תהינה פחות פנטיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן