סיקור מקיף

בטכניון נחנך "תמנון" – ה-Cluster האזרחי הגדול ביותר בישראל

TNN טלקום התקינה בטכניון מחשב-על SGI בעסקה של יותר מ- 2 מיליון שקלים

מימין לשמאל: ד"ר יוטה איליכמן, נספחת מדעית בשגרירות גרמניה בישראל; מאיר פרידמן, מנכ"ל TNN טלקום; ד"ר אביטל שטיין, משנה לנשיא ומנכ"לית הטכניון
מימין לשמאל: ד"ר יוטה איליכמן, נספחת מדעית בשגרירות גרמניה בישראל; מאיר פרידמן, מנכ"ל TNN טלקום; ד"ר אביטל שטיין, משנה לנשיא ומנכ"לית הטכניון

חברת TNN טלקום מקבוצת רפק הבורסאית, שזכתה במכרז הטכניון למחשב-על עם מחשב מתקדם מתוצרת SGI אותה היא מייצגת בלעדית בארץ, השלימה את התקנת המערכת שכבר נכנסה לפעולה. TNN טלקום גברה במכרז, שהיקפו יותר משני מיליון שקלים, על מספר מתחרים גדולים בשוק המחשוב הישראלי.

מחשב SGI שזכה לשם "תמנון" והנו ה- Cluster (אשכול שרתים) האזרחי הגדול ביותר בישראל כיום, הותקן במרכז המחשבים בטכניון, שם החליף מחשב SUN גדול. המחשב ישמש בעיקר חוקרים ממרכזי מינרבה וממכון ראסל ברי לננוטכנולוגיה, אך גם חוקרים אחרים העוסקים במגוון תחומים בהם יש צורך בחישוב עתיר ביצועים.

הטכניון קנה את המחשב עם כל כלי הניהול – אדמיניסטרטיבי ואפליקטיבי, מהדרים (קומפיילרים), והשתלמות לחוקרים באופטימיזציה ובמקבול של תוכניות המחקר עבור ארכיטקטורת המחשוב החדשה.

מחשב העל SGI Infiniband Cluster, מצויד ביותר מ- 1260 ליבות (cores), יש בו 96 גיגה-בייט זיכרון לכל צומת (node) כשהצמתים מקושרים ביניהם בפרוטוקול תקשורת אינפיניבנד. כן יש בו כרטיסים גרפיים חישוביים, ומערכת אחסון בנפח התחלתי של 60 טרה-בייט.

ישראל וינמן, מנהל פעילות SGI ב- TNN טלקום, אומר: "TNN טלקום רואה זכות גדולה להיות ספק מחשב העל בטכניון, המוסד הטכנולוגי הגדול בישראל ובית הגידול של רבים מהחוקרים והמחקרים החשובים בארץ ובעולם, כאן צמחו פרויקטים הנדסיים אדירים ומחקרים שזיכו את חוקריהם בפרס נובל. בזכות הצוות הטכני והמאוד מקצועי של מרכז המחשבים, והניסיון רב השנים של אנשי SGI, הכנסת המחשב למבצעית הייתה מהירה .
מחשב העל ישמש כלי עזר במחקרי האקדמי, וחוקרים נוספים המצטרפים לקלסטר יגדילו את עוצמתו ואת השימוש בו, ויקדמו את המחקר המדעי".

בטקס חגיגי לחנוכת ה"תמנון" שהתקיים במרכז המחשבים של הטכניון, אמר פרופ' דניאל ריטל, סגן המשנה הבכיר לנשיא הטכניון: "התמנון מעמיד אותנו בקו אחד עם המוסדות האקדמיים המובילים בעולם".
ד"ר יוטה איליכמן, נספחת מדעית בשגרירות גרמניה בישראל, אמרה כי התמנון יהיה בסיס נוסף לשת"פ אקדמי בין הטכניון ובין מרכזי מינרבה בגרמניה.

ד"ר ג'ואן אדלר, חוקרת בפקולטה לפיזיקה בטכניון, פירטה את מגוון נושאי המחקר המתבצעים עם מחשב העל של SGI, וציינה כי התמנון מהווה תשתית אליה יוכלו חוקרים לצרף צמתים שלהם, בפשטות וללא תקורות גבוהות.
ד"ר אדלר ציינה כי חוקרים כבר מדווחים על מהירות גבוהה פי 11 של הרצת קוד עם התמנון, לעומת המחשב שקדם לו.

3 תגובות

  1. בקושי התחלתי לקרוא את המאמר ושמתי לב למשחק (הכסאות המוזיקליים) שהתנהל כנראה בזמן עריכת המאמר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן