סיקור מקיף

השמנת יתר במבוגרים מעלה ב-300% את הסיכון לחלות בדמנציה

דר' אנדרי קידר, אחראי תחום ניתוחים גריאטרים, בית החולים בילינסון: "מחקר זה מדגיש את חשיבות הטיפול בהשמנה גם באנשים מבוגרים. יש להניח, כי הפגיעה המוחית תלויה גם במשך החשיפה למחלת ההשמנה"

אדם שמן. "הגנרל הטוסקני", ציור מאת אלסנדרו דל בורו, המאה ה-17. מתוך ויקיפדיה
אדם שמן. "הגנרל הטוסקני", ציור מאת אלסנדרו דל בורו, המאה ה-17. מתוך ויקיפדיה

לתחלואה הנלווית המסכנת חייהם של הסובלים בהשמנת יתר מצטרפת מחלה נוספת: מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר מצויים בסיכון גבוה ב– 300% (פי 4) לפתח דמנציה מאנשים שמשקלם תקין. כך עולה ממחקר שפורסם בגיליון מאי של המגזין Neurology. במחקר, שבוצע בשוודיה, השתתפו 8534 זוגות תאומים שגילם למעלה מ- 65. 350 מהם אובחנו כחולים באלצהיימר או בדמנציה וסקולרית, ועוד 114 עם חשד לדמנציה. הנתונים הוצלבו עם גילם ומשקלם של הנחקרים. החוקרים מצאו שאנשים בגיל העמידה שסובלים מהשמנת יתר מצויים בסיכון גבוה ב-71% לפתח דמנציה מהאנשים במשקל נורמלי.

חוקרים מעריכים, כי לטיפול בהשמנת יתר ומניעתה כבר מגיל צעיר עשויה להיות השפעה משמעותית בהקטנת שיעורי החולים בדמנציה ואלצהיימר.

בישראל, המחלה הדמנטית הנפוצה ביותר היא אלצהיימר (כ- 100,000 חולים במחלה). דמנציה פוגעת ביותר מ 6% מהקשישים בני ה- 65 ומעלה, ובלמעלה
מ- 50% מבני ה- 85 ומעלה.

"בעולם חיים כיום כ- 1.6 מיליארד מבוגרים המוגדרים, על פי קריטריונים רפואיים כבעלי עודף משקל, או השמנת יתר. בארה"ב ואירופה נכללים למעלה מ- 50% מהמבוגרים בקטגוריה זו", אומר עורך המחקר ווילי צ'ו (Weili Xu), ממכון קרולינסקה בשטוקהולם, "תוצאות המחקר מדגישות את חשיבות הפחתת המשקל ושמירה על משקל תקין בהקטנת הסיכון לחלות בדמנציה".

המושג 'דמנציה' מתאר קבוצת מחלות המשפיעות על תפקוד המוח ובאות לידי ביטוי באובדן זיכרון, שינויים התנהגותיים ובעיות בתקשורת. דמנציה היא מחלה פרוגרסיבית, אשר תסמיניה הולכים ומחריפים, בהדרגה עם הזמן. בשלבים מתקדמים של המחלה החולה יתקשה בביצוע פעילויות יום יומיות ומפתח תלות מוחלטת במטפלים.

דר' אנדרי קידר, אחראי תחום ניתוחים בריאטרים, בית החולים בילינסון מסביר: "מחקר זה קושר באופן חד משמעי בין דמנציה להשמנת יתר. הקשר האפשרי טמון במנגנונים החולניים של ההשמנה. אנו יודעים כי השמנה היא מחלה המלווה בהפרעה במטבוליזם הסוכר, והסוכר הוא 'הדלק' הראשוני של רקמת המוח. יתכן כי הפרעה זו תורמת לעליה בשיעור הדמנציה, מעבר לפגיעה של מחלת הסוכרת בכלי הדם המוחיים, הגורמת אף היא להפחתת הספקת הדם למח".

"מחקר זה מדגיש את חשיבות הטיפול בהשמנה גם באנשים מבוגרים, משום שסביר להניח, כי הפגיעה המוחית תלויה גם במשך החשיפה למחלת ההשמנה. הטיפול במחלות הדמנטיות מהווה נטל קשה על מערכת הבריאות, העלייה בתוחלת החיים לצד העלייה בשיעורי ההשמנה עשויים להביא לגידול משמעותי במספר הלוקים במחלה", מדגיש דר' קידר.

ישראל 2011 – דו"ח עדכני על ממדי מגפת השמנת היתר
מנתונים עדכניים שפרסם משרד הבריאות עולה כי 44.6% מהגברים הישראלים ו-31.7% מהנשים סובלים מעודף משקל והשמנת יתר. מקרב בני הנוער 20% מהבנים ו-16.7% מהבנות. במגזר הערבי המצב חמור הרבה יותר –קרוב ל- 50% מהגברים וכשליש מהנשים סובלים מעודף משקל והשמנת יתר.

במשרד הבריאות ובלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעריכים, כי מדי שנה מתים אלפי ישראלים ממחלות שמקורן באורח חיים לא בריא: 3527 מהשמנה, 3126 מחוסר פעילות גופנית ו-5571 מתזונה לקויה.
באחרונה הקצה מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו 26 מיליון שקלים לקידום אורח חיים בריא, בין היתר לשיפור התזונה באוכלוסייה הישראלית.

דיאטות, פעילות גופנית, ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ואמצעים נוספים, מוצעים לחולים המבקשים לרדת במשקל ולהימנע משורה של מחלות, מאיכות חיים לקויה ומקיצור תוחלת חיים. בישראל ניכרת בשנים האחרונות מגמת עלייה דרמטית במספר הניתוחים לטיפול בהשמנת יתר: בשנת 2006 עמד מספר הניתוחים על כ- 1500 ואילו בשנה האחרונה בוצעו בישראל למעלה מ-5000 ניתוחים. בישראל רווחים 4 ניתוחים, המותאמים אישית לכל חולה וחולה. הניתוחים ממומנים על ידי משרד הבריאות לחולים המתאימים.

לאחרונה פרסמו שתי אגודות רופאים בינלאומיות – איגוד הלב האמריקאי והאגודה הבינלאומית לסוכרת ניירות עמדה, המצדדים בטיפול הניתוחי. ניירות העמדה פורסמו לאחר שצוותי מחקר ורפואה בחנו שורה ארוכה של מחקרים שהוכיחו את יעילותם של הניתוחים לטיפול במצבי השמנת יתר, בהפחתת משקל, בהחלמה ממחלות נלוות ובהארכת חיים.

3 תגובות

 1. לא יכול להיות שזה להיפך?
  שבעלי דמנציה משמינים כתוצאה מהדמנציה? או כתוצאה מהגורם לדמציה?
  האם הייתה קבוצת ביקורת של "שמנים יתר" שהרזו והראו ירידה באחוז לוקי
  הדמנציה מקרבם?

  רובי

 2. מהי ההגדרה הרפואית ל"השמנת יתר"? על כמה אחוזי שומן בגוף מדובר?

  אם לדברי ד"ר קידר מדובר על השמנה "מחלתית" שפוגעת במטובליזם הסוכר וכתוצאה מכך, אולי, בתפקוד המוח, ואם למעלה מ50% מהמבוגרים באירופה מוגדרים כ"שמנים יתר", נראה לי לא סביר ש50% מאוכלוסית העולם המערבי לוקה במחלה זו.
  נראה לי שיש פה ערבוב של שני מושגים – "השמנה" – כתוצאה מהרגלי אכילה ואורח חיים, "השמנת יתר כתוצאה ממחלה".

 3. לאבי בליזובסקי שלום
  ברכת מזל טוב לעיצוב החדש של האתר
  ברם אולם
  הפונט של הכותרות " Times New Roman "הוא ממש קטסטרופאלי בעיני
  במיוחד כשהוא לא מודגש / הכותרות יוצאות עלובות ואינן בולטות מספיק.
  לא עדיף ה"Arial" הסימפטי והאלגנטי ?
  הרי אתה בלאו הכי משתמש בו בגוף המאמר ובתגובות .
  בתודה – א.בן נר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן