סיקור מקיף

טיפול במוליכות חשמלית נגד הצרת עורקי הלב

צוות מחקר בראשות פרופ' בוריס רובינסקי מהאוניברסיטה העברית פיתח שיטה למניעת היצרות עורקים חוזרת בקרב חולי לב שעברו צנתור מאמר על שיטה זו מתפרסם היום בכתב העת היוקרתי PLoS ONE

עורק שטופל בשיטת IRE (למטה) ועורק מקבוצת הביקורת (הצילום באדיבות פרופ' רובינסקי)
עורק שטופל בשיטת IRE (למטה) ועורק מקבוצת הביקורת (הצילום באדיבות פרופ' רובינסקי)

צוות מחקר בראשות פרופ' בוריס רובינסקי, ראש המרכז לחקר ביו-הנדסה בשירות האדם והחברה בביה"ס להנדסה ולמדעי המחשב ע"ש בנין באוניברסיטה העברית פיתח שיטה יישומית למניעת חסימת עורקים חוזרת בקרב חולי לב שעברו צנתור התערבותי.

צנתור התערבותי הוא טיפול מקובל בחולים שעברו התקף לב כתוצאה מהפרעה באספקת דם שוטפת לחלקים בלב עקב הסתיידות עורקים כליליים.

במהלך הטיפול בחולה מרחיב הקרדיולוג את העורק הסתום על ידי הכנסת בלון וניפוחו בנקודת החסימה. הטיפול מלווה לרוב בהשתלת תומכן (סטנט, צינור תוך עורקי דק) בתוך העורק כדי למנוע היצרות וסתימה חוזרת שלו. תהליך זה מזיק לדפנות העורקים ויוצר סיכון להיצרות חוזרת של העורק – בעיה משמעותית בטיפולים בחולי לב כמו גם בטיפול בחולים במחלות אחרות.

השיטה שפותחה על-ידי צוות בראשותו של פרופ' רובינסקי מהווה כלי בעל ערך רב לטיפול בחולי לב, במיוחד לאור העובדה שמחלות לב הן הגורם השכיח לתמותה בעולם המערבי.

השיטה מביאה להרס ממוקד של תאים על ידי הגדלת מוליכות חשמלית בלתי-הפיכה בקרום התא (Irreversible Electroporation – IRE). בשיטה זו הורסים תאים תוך שניות באמצעות שימוש בפולסים מאוד קצרים של שדות חשמליים. שיטה זו גורמת להרס קרום התא אך אינה פוגעת ברקמות נוספות באזור המטופל. בהשוואה לטכנולוגיות להרס מקומי של תאים ורקמות – שיטת ה-IRE היא פשוטה ואינה מחייבת הכשרה מיוחדת של הצוות הרפואי.

בשיטת ה-IRE מופעל שדה חשמלי על תאי המטרה החודר את קרום התא. תהליך זה מוביל להרס התא משום שהזרם החשמלי גורם לנזק קבוע לקרום התא והתוצאה היא פגיעה בלתי הפיכה ביציבות התא – פעפוע (מעבר של חומרים ממפל ריכוזים גבוה יותר אל הנמוך יותר) – כלומר, איבוד נוזל מתוך התא או חדירה של נוזלים אליו.

השיטה של שימוש בחשמל להרס קרום התא הייתה ידועה במשך שנים, אולם רק לאחרונה הצליח צוות של פרופ' רובינסקי להתאים אותה כך שתפגע רק במולקולות ספציפיות ברקמות. כתוצאה מכך, החלו לאחרונה לשקול באופן רציני להשתמש בשיטה זו להסרת רקמות לצורך יישומים רפואיים שונים.

במאמר המתפרסם היום בכתב העת היוקרתי PLoS ONE, הדגים צוותו של פרופ' רובינסקי כי שיטת ה-IRE פועלת ביעילות ובמהירות להריסת התאים האחראים על הסתימה מחדש של עורקי חולדות. בניסוי שנערך חוברו במלחצת שני עורקים בין אלקטרודות מצופות בזהב. גלים חשמליים שנשלחו במהירות של מיליונית השנייה הצליחו להרוס בתוך פחות מ-23 שניות את התאים המזיקים ללא כל נזק לרקמות שכנות.

הרס תאים בשיטת ה-IRE נוסה לראשונה בעולם בהצלחה על בני-אדם במלבורן, אוסטרליה, כדי לטפל בגידולים בבלוטת הערמונית, בכבד ובריאות. בעתיד הקרוב מתוכננים טיפולים ניסויים בחולי לב באמצעות שיטת ה-IRE.

פרופ' יעקב (ג'יי) לביא מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא תל-השומר משתף פעולה עם בוריס רובינסקי בפיתוח שיטת ה-IRE לטובת יישומים שלה בכירורגיית לב.

פרופ' רובינסקי הוא בעל תואר כבוד לחקר ביו-הנדסה ע"ש ארנולד וברברה סילברמן ומשמש כחוקר בבית הספר ללימודים מתקדמים באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.


למאמר המדעי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. עם כל הכבוד זה קצת מוגזם ומטעה לקרוא לכתב העת Plos One "יוקרתי". זהו עיתון המהווה ברירת מחדל נמוכה למי שלא הצליח לפרסם בכתבי עת אחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן