"בתוך לא הרבה שנים לאף אחד מאיתנו לא תהיה עבודה, נצטרך להתכונן לכך"

כך אמר היזם הותיק ינקי מרגלית בהרצאה שנשאה את הכותרת "המכונה האחרונה" בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית שעסק בסוגיית השינויים המהירים העוברים על התעשייה וההסתגלות אליהם

 

היזם ינקי מרגלית בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית. 15/12/16. צילום: אבי בליזובסקי
היזם ינקי מרגלית בכנס איגוד התעשייה הקיבוצית. 15/12/16. צילום: אבי בליזובסקי

"בתוך לא הרבה שנים לאף אחד מאיתנו לא תהיה עבודה, נצטרך להתכונן לכך". כך אמר היזם הותיק ינקי מרגלית בהרצאה שנשאה את הכותרת "המכונה האחרונה" בכנס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית שעסק בסוגיית השינויים המהירים העוברים על התעשייה וההסתגלות אליהם

 

מזה אלפי שנים האנושות עובדת קשה לבנות את המכונה האחרונה. המכונה הזו מאוד מורכבת, "מאוד מסובכת, מכונה שכוללת את כל הכלכלה. מכונה שתדאג לצרכים שלנו ותייתר את העבודה.  בקרוב יהיו חדשות טובות – לאף אחד מאיתנו לא תהיה עבודה. אנחנו צריכים לפתוח את העיניים ולהסתכל על הדור הצעיר. עידן ללא עבודה יכול להיות עידן מאוד מעניין, עידן של משמעות, של יצירה, עידן של חדשנות."

 

"כבר היום אחד מתוך שלושה אנשים בארצות הברית, ישראל והעולם המערבי כולו, כבר לא עובד.  אומרים לי לא יכול להיות, אומרים לנו שהאבטלה היא חמישה אחוז, שישה אחוז, שמונה אחוז. איך יכול להיות שאחד משלושה לא עובד? בנתוני האבטלה בודקים מי הלך ללשכת התעסוקה וביקש עבודה ולא בודקים דבר הרבה יותר פשוט: שיעור השתתפות בכוח העבודה.  בארה"ב שיעור התעסוקה בארה"ב בירידה מתמדת שתלך ותחריף. 40% לא יעבדו. באירופה, בעיקר במדינות כמו ספרד וצרפת ל-50% מהצעירים מתחת לגיל 30 אין עדיין עבודה וגם לא תהיה.

 

"איך חיים בעולם כזה, איך מתאפשר עולם כזה? מה התפקיד של הטכנולוגיה ושל האנושות לגרום לזה לקרות?" שואל מרגלית

מהי אותה מכונה אחרונה – זו תהיה מכונה שתתחבר מצד אחד לאנרגיית השמש ומהצד השני ללקוח הסופי והיא תספק את כל הצרכים שלו. בתוך המכונה יהיו יש תהליכים מסובכים שיכללו רובוטים ובינה מלאכותית , מציאות מדומה, ביולוגיה סינתטית. למכונה הזו יהיו גם ערכים.

"זו גם מכונה מאוד יקרה. לפני שנה וחצי, ב-2014 העריכו אותה ב-77.5 טריליון דולר. בתוך כמה שנים המכונה תגדל בעוד כ-15 טריליון דולר לא בגלל שאנשים יעבדו יותר אלא דווקא פחות. טכנולוגיות כגון את העתיד, תבונה מלאכותית, מובייל, אינטרנט של הדברים, ענן ועוד יגרמו לכך שבעוד כמה שנים המכונה הזו תגדל ל-100 טריליון דולר עם פחות עבודה."

"המכונה כאמור קולטת אנרגיה מהשמש. אין מחסור באנרגיה בעולם יש לנו רק את הצורך לבנות כלים הנדסיים וטכנולוגיים לשימוש יעיל ונקי באנרגיה. בעשרים השנים האחרונות מתפתחת מהפכה בתחום האנרגיה הסולארית  כבר עשרים שנה – מדי שנתיים אנחנו מורידים בחצי את עלות ייצור החשמל מאנרגיה סולארית. אם המגמה תימשך נגיע למצב שבעינינו נתפס אבסורדי לחלוטין – בעוד נגיע לאנרגיה שופעת, נקיה בחינם. השמש מספקת בשעה אחת לכדור הארץ את מה שהאנושות צורכת בשנה שלמה. אם נלמד לנצל את זה יותר טוב נגיע לזה.

"המכונה תפעיל רובוט שזורע חיטה, רובוט שקוצר אותה, רובוט שטוחן, רובוט שמכין ארוחת צהרים ורובוט שמגיש את האוכל לצלחת ללא מגע יד אדם. לא ייצטרכו אנשים כדי לייצר . כחברי איגוד התעשיה הקיבוצית אתם יודעים שלפני מאה שנה 90% מהאוכלוסיה עסקו בחקלאות. כולם יודעים שכיום שני אחוזים מאוכלוסיית העולם עוסקים בחקלאות, והמספר הזה הולך ויורד. לא יצטרכו את המגדלים וגם לא את מובילי התוצרת. "

"לא רק נהגים לא יידרשו אלא אפילו לא טייסים. ייתכן שאם לא היו וועדי עובדים חזקים בחברות התעופה כבר מזמן היינו רואים מטוסים )מטוסי נוסעים א.ב.) ללא טייס. אנחנו מגיעים לרגע שבו טייס עלול לסכן את בטחון הטיסה. במטוסי קרב זה כבר ברור, F-35 מוגדר כמטוס הקרב המאויש האחרון."

בעוד 10-15 או 20 שנה, אף אחד לא יעז ללכת לרופא אדם. אם ייבנו מערכות ממוחשבות שיחוברו  לאיברים הפנימיים ולמדדי הגוף ניתן  יהיה לטפל בבריאות של כל אדם בזמן אמת, במניעה ובאינטליגנציה רבה. כבר היום רואים תוכנות שמייעצות לרופאים, שמפענחות צילומי רנטגן, יבמ ווטסון פיתח בינה מלאכותית שעושה זאת. רובוטים גם יוכלו לחפש תרופות ולפתח תרופות חדשות. כשהיינו ילדים לימדו אותנו שמחשבם הם מתוכנתים והמחשב אינו חכם יותר ממי שתכנת אותו. המחשבים לא יצטרכו תכנות. הם יהיו מחשבים לומדים.  לימוד עמוק, לימוד מכונה. תוכנות בונות תוכנות מחשבים בונים מחשבים, רובוטים בונים רובוטים. יצרנו משהו שניתן להתגאות בו והוא לא טיפש. אמנם הטענה הנפוצה היא שמחשבים אינם חושבים אבל אם אני מפסיד למחשב בדמקה או בשממט. אם מחשב נוהג, אי אפשר להגיד שהוא לא חושב. הוא חושב אחרת אבל חושב."

 

"המחשבים יכולים גם להחליף את הרוח האנושית מחשבים היום כותבים מוזיקה שקשה להבחין בינה לבין מוזיקה שהולחנה ומבוצעת בידי בני אדם. גם הרובוט יהיה שף יותר טוב. חבר שף שלי אמר שהסוד שלו הוא מדידות של כמויות מדויקות, מיליגרמים ושניות, וכל מנה יוצאת בדיוק אותו הדבר. ווטסון גם סרק מתכונים והמציא שילובים חדשים ומעניינים.

"תמיד אמרו שמקצועות נעלמים אבל אחרים תמיד נוצרים במקומם. חקלאות, תעשיה ושירותים – אין עבודה. אנחנו חושבים על המהפכה הבאה במונחים של המהפכות הקודמות. תמיד המהפכות באו בגלים – גל החקלאות הוחלף בגל התעשיה, וגל התעשיה הוחלף בגל השירותים וגל השירותים יוחלף במה שאיננו רואים. הטענה שלי היא שהוא יוחלף בגל של אין עבודה."

"אין לנו ברירה, הרכבת כבר יצאה מהתחנה. התשובה לשאלה טמונה בסדרת שאלות שאנחנו חייבים להתמודד איתם היום. השאלות הללו מסבירות את תחריר, ואת (שדרות) רוטשילד ואת טראמפץ

שאלה ראשונה שתצטרך להישאל היא מי הבעלים של המכונה, אם אין עבודה לא מרוויחים כסף אבל מי בכלל יצטרך כסף בעולם. אנחנו יוצרים שפע. הכלכלה במצב הכי טוב מאי פעם. המכונה תיצור מצב שבו מגורים כלכלה אוכל וביגוד יהיו מוצר טבעי לכולם. הרעיון הוא לתת הכנסה בסיסית. מאיפה מגיע הכסף? בשווייץ ניסו להעביר חוק כזה, בסעודיה ובנורבגיה הוא כבר קיים. גם אצלנו החרדים – קהילה שלמה תומכת ביותר ויותר אנשים שאין להם עבודה."

 

השאלה הכי חשובה היא מי מקבל מה או הצדק החלוקתי.  כל השאלות הפוליטיות נוצרו בגלל השאלה הזו. אנו חיים בעולם שמייצר שפע, אבל  גם הפערים גדלו. מדדי אי שוויון העולמי בשיא של 250 שנה. יש אבסורד שאנחנו יוצרים יותר ויותר שפע ויותר ויותר פערים. נוסחת ינקי לאושר – מה שעושה אתכם מאושרים זה לא גודל המקרר שלכם אלא גודל המקרר שלכם חלקי גודל המקרר של השכן שלכם. נוצר מצב שבו יש שפע כלכלי אדיר יחד עם פערים הולכים וגדלים והאדם ברחוב אם תשאל אותו יגיד שהוא לא מאושר. "

מהי מערכת הערכים של המכונה האחרונה. אנחנו מטמיעים את מערכת הערכים במכונה. זה לא הכרח שכאשר המכונה תייצר את הייצור שפע והכלכלה יהיו בה הערכים.

 

כאמור, מרגלית סיפק חומר למחשבה, ועכשיו נותר לראות רק מתי זה יקרה, אבל במיוחד איך תהיה חלוקת העושר שייווצר ללא צורך בעובדים, האם ירוכז בשכבה של בעלי הרובוטים או שתימצא דרך לספק הכנסה בטוחה לכל אדם, ולעודד שימוש בזמן הפנוי ליצירה ולמתן משמעות לחיים.

"אני רואה עולם שיכול להיות רע או יכול להיות נפלא, והאתגר של הדור שלנו או של ילדינו הוא להבין את הקורה סביבנו ולהתכונן אליו."

מה שעושה אותי אופטימי זה הידיעה – שכאשר נסתכל על זה אנחנו חיים בתקופה הכי טובה אי פעם. האלימות בשיא שלילי, זכויות אדם בשיא חיובי, שפע, תוחלת חיים, מדע. זה לא שאין תקלות, זה לא שאין בעיות, ואנחנו בדרך להעלים את הרעב באפריקה.

היום יש קהילות רבות שכבר נמצאות בעתיד הזה. המטרה שלנו היא להביא כמה שיותר אנשים לעתיד הזה. הדבר העצוב הוא שלא כולם יגיעו לעתיד הזה. הטכנולוגיה והמדע עלולים לפרק את החברה האנושית. האבולוציה הראתה שמינים לא משתנים זה לא שיום אחד כל החיידקים הופכים להיות דגים והדגים לסנאים, והסנאים לקופים והקופים לבני אדם. אלא משפחה של קופים נפרדה מהקבוצה הגדולה והפכה לבני אדם. רוב אבותינו ואימותנו היו חיידקים ואנחנו נפרדנו מהם באיזשהו שלב. כך עלול לקרות אם אי השוויון הזה יונצח גם בתקופה שבה תתקיים המכונה האחרונה.

http://www.hayadan.org.il/seperation-of-homo-sapiens-0709149

 

http://www.hayadan.org.il/creative-entrepreneurship-1202152

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

93 תגובות

 1. אנונימי,

  אם המוח הוא שריר אז אתה יכול להסביר לי איך יתכן שהפרט החשוב הזה לא מופיע בשום מקור ידע שעוסק בנושא המוח? לא בויקיפדיה, לא באנציקלופדיה, לא בשום מקום! איך יתכן שאף מדען לא שמע על הפרט החשוב הזה? חשבת אולי לפרסם מאמר מדעי בנושא שבו תפרט על התגלית המדהימה שלך וכיצד הגעת לזה?

  בחיי אנונימי אני לא מבין איך אחד כמוך צוחק על אחרים וקורא להם טיפשים.

 2. יריב
  אני עומד מאחורי המילים שאני אומר, וכל אחד יכול לקרוא את התגובות.
  בנתיים מי שנשאר טיפש שלא מבין בנושא הוא אתה.
  אז תישאר טיפש.

 3. או בתרגום לעברית: אני מבין עכשיו שדיברתי שטויות אחרי שצחקתי כאן על כולם, אבל אני יותר מדי יהיר מכדי להודות שטעיתי, אז אני פשוט אקשקש כמה תירוצים כמו ״אתם לא באמת רוצים ללמוד״ וכך אני לא אצטרך להסביר את השטויות שכתבתי קודם.

 4. יריב
  לא שכנעת אותי שאתה רוצה ללמוד.
  נראה שיותר חשוב לך להפגין את נעימות הלכותיך ומקסימות דברייך המקושקשים. ולא יותר מזה.
  אני לא אשחית את זמני עליכם יותר.
  אתם יכולים להמשיך לקשקש בינכם לבין עצמכם.

 5. אנונימי,

  ״המוח הוא שריר״ זו עובדה? אתה יכול להפנות אותי לאיזה מאמר או ערך בויקיפדיה שטוענים שטות כזו?

 6. יריב
  אז אני מבין שאתה שייך לאותו מיעוט שמעדיף ללמוד שקרים בנועם מאשר ללמוד עובדות… לא פלא שאתה וניסים ו- א מתחברים…. שיבושם לכם.
  לי ולכל השאר מפריע שאנשים כמוכם מסתובבים לנו בין הרגליים.

 7. אנונימי,

  תגיד לי חוץ מלרדת כאן על כולם ללא הפסקה אתה איי פעם תרמת משהו לדיונים? איך אחד שמתעקש שהמוח הוא שריר יכול בכלל לצחוק על מישהו? שמע זה אחד הדברים הכי הזויים והכי מטופשים שיצא לי לקרוא באתר הזה (אם כי לא היחיד), מאיפה לכל הרוחות הבאת את זה? לא נראה לך שפרט ״שולי״ כזה היה אמור להופיע לפחות בויקיפדיה? אתה יודע בכלל מה ההגדרה של שריר לפני שאתה עושה מעצמך כאן צחוק לפני כולם ומפגין את ״חוכמתך״ הרבה?

 8. אה וגם לגבי כמות הנוירונים לעומת הסינפסות הוא הפוך ממה שרשם המגיב הטיפש "ניסים".
  כמות הנוירונים היא בערך 100 מיליארד. וכמות הקשרים שיש במוחו של תינוק הוא בסביבות 50 טריליון… והכמות רק גדלה ככל שמתבגרים. למעשה הכמות מוכפלת בשנה הראשונה שבה התינוק גדל ולומד…

  בחיי, איזו יהירות ובורות מצד מי שמתיימר להיות מדען שעוסק במוח אנושי… בושה..

 9. "ניסים: ניורונים חדשים נוצרים במוח.." – איזה דפוק.
  ניורונים אינם מתחלקים כמו שאר התאים בגוף. בכל יום נהרסים עשרות אלפים מהם. תהליך שמואץ ככל שמתבגרים.
  מה שנוצר הוא קשרים חדשים. בעקבות למידה של דבר חדש.

  בחיי, אפשר להבין מדוע המדינה מדרדרת כאשר יהודים ישראלים כמוך מתעסקים עם חקר המוח.. 🙂

 10. יריב
  זה בסדר. לא רק אתה, גם א וניסים מבולבלים…
  אני רק מקווה שלא תבלבלו אחד לשני את המוח יותר מדי – כי בכל זאת אנשים צריכים להתמודד עם מבולבלים כמוכם כאשר פוגשים אתכם בציבור…

 11. אופס התבלבלתי, ניסים תתעלם מההודעה האחרונה שלי, חשבתי בטעות שדיברת על סינפסות עכשיו הבנתי שדיברת על נוירונים.

 12. ניסים,

  ״היום מאמינים שניורונים חדשים נוצרים במוח, ולא רק קשרים חדשים (את זה קראתי אצל קורצווייל)״

  לא רק מאמינים, כבר לפני כמה שנים ראיתי בהרצאות של חוקר המוח עידן שגב סרטונים שרואים בהם סינפסות חדשות שנוצרות, בהתחלה אין מגע, השלוחה הולכת ומתקרבת לדנדריט של הנוירון השכן ואז נוצר מגע וכנראה גם סינפסה חדשה.

  בכל מקרה מדמים את זה גם ברשתות נוירונים מלאכותיות, זה בסך הכל עניין של לשנות את הערך של הסיספסה מאפס (מצב של נתק) לערך מספרי ששונה מאפס שמאפשר לאותות לעבור.

 13. א. / יריב

  א. צודק – הקשרים לא משתנים בין "0" ל-"1". מספר הניורונים די גדול אבל מספר הקשרים קטן (כמה מאות). עקרונית – בתוכנה אפשר לעשות כזה דבר, אבל רק במספרים מאד קטנים.

  היום מאמינים שניורונים חדשים נוצרים במוח, ולא רק קשרים חדשים (את זה קראתי אצל קורצוייל).

 14. א׳,

  1. ״אין היום מחשב קוגניטיבי שעושה את הפעולה השלישית של יצירת קשרים חדשים״

  ברשת עצבית מלאכותית, הסינפסות בין הנוירונים משנות בזמן הלימוד כל הזמן את חוזקן בין מצב של נתק מלא (אפס העברת אותות) ובין מצב של חיבור מלא שמעביר את האותות ללא הנחתות. אם סינפסה כלשהי בסימולציה הייתה במצב של נתק מלא (נגיד שהיה לה ערך אפס) ולאחר מכן הערך שלה השתנה לערך גדול מאפס שכן מעביר אותות, אז הדבר משול בדיוק למה שאמרת כלומר יצירה של קשר חדש.

  2. ״אז אתה מסכים איתי שאי אפשר לחלץ אפילו לא באופן תאורתי את נגיד התמונה של החתול ה34 שהכנסנו? אתה מסכים איתי שהמוח כן יכול לעשות את זה. כלומר הוא כן יכול לזכור את התמונות עצמם של החתולים״

  לא אני לא מסכים איתך, גם המוח שלנו לא יכול לחלץ את התמונה המדוייקת של חתול מספר 34 על כל הפיקסלים שלו כי המוח לא שומר את התמונה של החתול הזה בצורה כזו בסינפסות שלו. הוא שומר רק את המאפיינים הכלליים של החתול הזה, למשל שהיה לו כתם לבן על החזה, או שהייתה לו אוזן לבנה ועין ירוקה.

  איך לדעתך רשתות נוירונים מלאכותיות מצליחות לזהות אנשים ספציפיים בתמונות אם הן לא שומרות את המאפיינים הספציפיים של אותם אנשים? שוב, גם במוח שלנו, גם במוחו של עכבר וגם ברשת עצבית מלאכותית החתול נשמר באותה צורה בקשרים שבין הנוירונים, רק שבמוח שלנו ישמרו הרבה יותר פרטים ומאפיינים של אותו חתול בגלל כמות החיבורים העצומה שמאפשרת זאת, לכן נוכל לשלוף ממוחנו תמונה הרבה יותר מדוייקת של חתול 34.

  אבל החתול הזה נשמר באותה צורה גם ברשת עצבית מלאכותית, רק ברזולוציה הרבה יותר נמוכה, עם פחות מאפיינים. לכן אם היינו יכולים לדבר עם הרשת והיינו מבקשים ממנה לצייר את חתול 34 על דף נייר היא הייתה מציירת אותו בצורה הרבה פחות מפורטת ממה שאדם היה מצייר, כי החיבורים הסינפטיים במוחו של אדם שומרים הרבה יותר פרטים על אותו חתול.

 15. ניסים
  תקן אותי אם אני טועה.
  אבל אין היום מחשב קוגניטיבי שעושה את הפעולה השלישית של יצירת קשרים חדשים.

 16. יריב
  אז כנראה שבאמת לא הבנו אחד את השני.
  אז אתה מסכים איתי שאי אפשר לחלץ אפילו לא באופן תאורתי את נגיד התמונה של החתול ה34 שהכנסנו?
  אתה מסכים איתי שהמוח כן יכול לעשות את זה. כלומר הוא כן יכול לזכור את התמונות עצמם של החתולים. זה חייב לקרות בחלק שפועל אחרת מהמחשבים שלנו.
  זה כל מה שרציתי להראות, שרשת הנירונים המלכותיים מדמה רק חלק ספציפי מפעולת המוח ושיש עוד חלקים שהכרחיים לתודעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן