גז חממה (חדש?)

הגז המחליף את ה-CFC שגרם לחור באוזון הוא גז חממה פעיל במיוחד. כדאי להחליפו לפני שייכנס לשימוש כל כך נרחב שיהיה קשה להפטר ממנו

החור באוזון
החור באוזון

באמנת מונטריאול שבאה לעצור את הפגיעה בשכבת האוזון, הוחלט על הפסקת הייצור והשמוש בפחמנים-כלוריים-פלואוריים chlorofluorocarbons, CFCs. התחליף להם הגיע בדמות המימניים -פחמנים-פלואוריים
Hydrofluorocarbons-HFCs כלומר מלקולות מימן החליפו את הכלור.

הסי.אף.סי כמו מחליפו המפ"פ משמשים בעיקר כגז במתקני קרור. עכשיו יצאו אנשי הממשל החדש בארה"ב בהצהרה כי "ה – מפ"פ מהווה איום ממשי בשנויי האקלים", בהמשך מבקשים אנשי הממשל : " להפחית משמעותית את השימוש בגז שמקודם ע"י האו"ם בעקבות אמנת מונטריאול ".

"הקידום שאמור להגן על שיכבת האוזון אינו מוצדק וראוי שישונה לקריאה להפסיק את השמוש ב גז. " תומכים בבבקשה משרד החוץ, משרד ההגנה וכמובן משרד הגנת הסביבה.

אלא שבכיר במשרד החוץ (ארה"ב) עצר אישור החלטה להפסקת השימוש בגז, בטענה כי "מאחר והממשל מתכנן להטיל את כל משקלו ו"את כל קלפיו" בדיונים שיהיו לקראת אמנת המשך לקיוטו, מוטב לא להקדים את המאוחר.
עוזר במשרד להגנת הסיביבה כתב למזכיר לעניני האוזון באו"ם כי: "נכון יהיה ללמוד את הנושא ביסודיות לפני פעולה חפוזה". ראוי לציין כי יש תחליפים ל – מפ"פ, כמו: אמוניה, ד.ת.פ. ואחרים, אלה שלפני שמכניסים תחליפים לשימוש רחב ראוי לבדוק היטב את השפעתם.

מי שהעלה את הדרישה להפסיק את השמוש ב – מפ"פ הן אומות ששוכנות על איים קטנים כמו מיקרונזיה או מאוריציוס, שכן איים קטנים ושטוחים הם הראשונים שנפגעים משינויי האקלים ומההתחממות העולמית, התחממות שגורמת לעלית מי האוקינוסים ולהצפת איים.

מסתבר כי ה – מפ"פ. אכן אינו פוגע בשכבת האוזון, אבל הוא מהווה גז-חממה פעיל פי 10.000 מדו תחמוצת הפחמן.

בנובמבר הקרוב אמורים לדון באמנת מונטריאול ובהמשך יישומה, הצעות לדיונים אמורים להגיש עד סוף מאי. נציגי מאוריציוס ומיקרונזיה הודיעו כי יבקשו לשנות את האמנה ולאסור את השמוש ב – מפ"פ, שכן לדעתם, למרות שכיום מהווה הגז רק 2% מכל גזי החממה הרי בהתחשב בעובדה שזה גז פעיל פי כמה וכמה מגזים אחרים ובהתחשב בכך שללא החלטה יביא השימוש בו לריכוז של כשליש מכל גזי החממה תוך שני עשורים, ראוי ונכון לעצור את השימוש עכשיו.

בשולי (אולי כלל לא בשוליים) האירועים, האמנות והעיסוק שהקשורים באקלים ובהתחממות העולמית, בהצפת איים וכתוצאה מכך ריבויים של "פליטים-אקלימיים", הראה ראש ממשלת אינדונזיה עד כמה הוא… "אנושי? " והציע ליושבי איים ששוקעים לחכור איים (שאינם מיושבים) בארכיפלג האינדונזי, מי אומר שאין אלטרואיזם בחברה האנושית?

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. מפ"פ = מימניים -פחמנים-פלואוריים
    אלטרואיזם הוא ההיפך מאגואיזם – כלומר – הנכונות להקדיש מאמצים/זמן/משאבים לטובת אחרים

  2. עד שאמנת אקלים אחת סוף סוף מצליחה והאוזון כנראה כבר מגיע לשיווי משקל ממנו הוא יתחיל לצמוח בחזרה מסתבר שהתחליפים יוצרים גז חממה. ברוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן