סיקור מקיף

יישום מציגה חומרים ידידותיים לסביבה להרחקת מזהמים אורגניים ממים

הפולימרים החדשים פותחו במעבדתה של דר’ יעל מישאל, מהפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע”ש רוברט ה’ סמית באוניברסיטה העברית, כחלק ממחקר שמומן על ידי תוכנית קמין של משרד המדען הראשי.

טיהור מים. איור: shutterstock
טיהור מים. איור: shutterstock

זיהום מים במזהמים אורגניים מהווה מקור מרכזי לדאגה בגלל האופי הרעיל והמסרטן של חומרים אלו. מזהמים אורגניים נפוצים כתוצר לוואי של הייצור בתעשיות שונות, כולל מזון, חקלאות, פחם, זפת, פלסטיק, עור, צבע, פרמצבטיקה ומתכת. מבין השיטות השונות לטיהור המים, ספיחה נחשבת לאחת המוצלחות, בגלל מחירה הנמוך, אופייה האוניברסלי וקלות התפעול. מינרלי חרסית זוכים לתשומת לב מיוחדת כחומרים סופחים בגלל שטח הפנים הגבוה שלהם מחד, ומחיר ורעילות נמוכים מאידך. אולם יעילותם של חומרים אלו בסילוק מולקולות אורגניות מושפעת באופן ניכר על ידי פרמטרים שונים ועל ידי סוג המזהם שיש לספוח.

כעת, יישום, החברה למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית, מציגה חומר סופח חדשני לסילוק מזהמים המבוסס על מינרלי חרסית המצומדים לפולימרים שונים כדי להגדיל את יכולת קישור המזהמים לחרסית. הפולימרים נבחרים על פי מידת ההתאמה הכימית שלהם למזהמים מסוימים, כך שנוצרים חומרים סופחים המותאמים במיוחד למזהם נתון. לחומרי הספיחה המרוכבים הללו יש יכולת סילוק מזהמים גבוהה יותר בהשוואה לפחם פעיל (החומר הסופח הנפוץ ביותר).הטכנולוגיה מוצגת בכנס WATEC, שנערך בתל אביב באוקטובר 22-24, 2013.

הפולימרים החדשים פותחו במעבדתה של דר’ יעל מישאל, מהפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע”ש רוברט ה’ סמית באוניברסיטה העברית, כחלק ממחקר שמומן על ידי תוכנית קמין של משרד המדען הראשי. בנוסף, חטיבת WaTech של חברת מקורות ליוותה את הפרויקט מבחינה עסקית ומקצועית. יישום תרה כעת אחר שותפים פוטנציאליים להמשך הפיתוח והמסחור של המוצר.

“זיהום מים במזהמים אורגניים הוא בעיה כלל עולמית. במדינות מתפתחות, 70% מהפסולת התעשייתית מוזרמת ללא כל טיפול מקדים למקורות מים שמישים. אפילו במדינות בעלות הכנסה גבוהה, בעיית הזיהום במזהמים אורגניים צפויה להחמיר עקב העלייה בשימוש בדשנים לייצור מזון ובמי שפכים,” אמר יעקב מיכלין, מנכ”ל יישום. “משום כך, חשוב לפתח שיטות זולות, יעילות ובטוחות לטיפול במים כדי להבטיח אספקה נאותה של מים נקיים ברחבי העולם, ההמצאה של דר’ מישאל מהווה צעד משמעותי בכיוון זה, במיוחד מכיוון שניתן להתאים את מרוכבי הפולימר-חרסית החדשים לסילוק יעיל של מזהמים ספציפיים.”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן