סיקור מקיף

אילו היו בעלי חיים משתתפים במשחקים האולימפיים

בעוד ספורטאים אנושיים מתחרים להם במשחקים האולימפיים בלונדון 2012, יש מי שבדק את השיאים שלהם מול השיאים שמושגים מדי יום בטבע

קוף מראה עד כמה קל לבצע תרגילים על המתח, אחד מהקשים במקצועות התעמלות המכשירים, בשעה שבני דודו האנושיים מתמודדים במקצוע זה במשחקי לונדון 2012
קוף מסוג גיבון מראה עד כמה קל לבצע תרגילים על המתח, אחד מהקשים במקצועות התעמלות המכשירים, בשעה שבני דודו האנושיים מתמודדים במקצוע זה במשחקי לונדון 2012

המשחקים האולימפיים בלונדון, הנערכים בימים אלה, מביאים אותנו לשאול מה היה קורה לו חיות (אחרות מאנשים) היו משתתפות באולימפיאדה? כנראה שהמתחרים האנושיים היו מפסידים ברוב המקצועות, כך מסתבר ממאמר שמפרסם קרייג שרף ב-Veterinary Record.

על פי הסיסמה של המשחקים האולימפיים: "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר" Citius, Altius, Fortius ינצחו החיות בכל מקצועות האתלטיקה ובהרבה תחרויות אחרות.

על אף שהאירוע האולימפי מאיר את הכישורים הנפלאים של הספורטאים אין למתחרה האנושי סיכוי מול מרימי המשקלות, הרצים או השחיינים שאינם אנושיים. כמעט בכל מקצוע אתלטי יהיה מי שישיג תוצאות טובות בהרבה מהמתחרה האנושי, אם תהיה זאת חייתבר או חיה מבוייתת שטופחה למטרה מסוימת, הנצחון יהיה בידיה או רגליה.

הרץ האגדי אוסיין בולט אמנם ישיג ב"ספרינט" את הגמל אבל מול ספרינטרים אמיתיים ישאר הרחק מאחור. מהירות השיא של בולט היא 9.58 שניות למאה מטר, כלומר 37.6 קמ"ש. הברדלס במהירות של למעלה מ-100 קמ"ש ישאירו הרחק מאחור, סוס מרוץ ישיגו ב-70 קמ"ש. באותה מהירות ירוץ גם כלב רוח ואילו יען ישיג את הרץ שלנו ב-65 קמ"ש.

הכותב שעובד ב"מרכז הספורט הרפואי והביצועי "Centre for Sports Medicine and Human Performance באוניברסיטת לונדון ממשיך ומשווה את קישוריהם של רצי המרתון לגמלים או כלבי מזחלות ומתברר כי שוב המתחרה האנושי ישאר רחוק מאחור. בקפיצה לרוחק השיא האנושי הוא 8.94 מטרים, קנגורו קופץ למרחק של יותר מ-12 מטר.

השיא האנושי (גברים) בקפיצה לגובה הוא 2.45  מטרים. הדלגן הדרום אפריקאי (מין קרוב לצבי) עובר בקלילות 3 מטרים, דג "ראש הנחש" קופץ מחוץ למים לגובה 4 מטרים.

באשר לשחיה ברור כי כמעט כל שוכני הימים ישיגו את השחיין האנושי. באתלטיקה כבדה קשה להשוות ובכל זאת ברור כי פילים, דובים ואפילו קרובינו הגורילות חזקים בהרבה מכל מתחרה אנושי.

ובכל זאת בקרב-רב (קרב עשר) ‫יהיה סיכוי טוב למתחרה האנושי שכן מה שמייחד אותו היא הרב-גוניות כמו שהכותב מגדיר "הקלף המנצח בכל ענפי הספורט " Jack of all sports. המתחרה האנושי יכול לרוץ מהר, לרוץ זמן רב, לשחות, לקפוץ, להרים משקלות, כלומר הסתגלנות של המתחרה האנושי תאפשר לו לנצח ב"קרב-רב".

http://www.youtube.com/watch?v=_NChAjV7mAQ

אגב מן הסתם אפילו גיבון יהיה טוב יותר בהתעמלות מכשירים, כמו זה שמופיע בסרטון יוטיוב

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. ההשוואה לא נכונה כיוון שיש להשוות את הקופץ לפי הגודל שלו
  החרגול למשל אם היה בגודל של אדם היה קופץ לגובה של בניין בן 4 קומות בקלות
  מהירות יש סרטן ים שהוא מייצר תאוצה של קליע רובה מאקדח!!! בעזרת נקישה הוא ממית חיות גדולות ממנו
  התנועה אומנם פחות ממ"מ אבל התאוצה היא עצומה

  לגבי מרימי משקלות הנמלה הקטנה אם הייתה בגודל אדם הייתה יכולה להרים טנק במשקל של 30 טון!!

  ישנם סדרות באנימל פלאנט בשם extrims שם ההשוואות ממש מקוצעיות וגם נחמדות

  היתרון היחיד של האדם הוא המוח וכמו שאנחנו רחוקים מאוד מהחיות בתחום האינטלגנציה כך הם טובים מאיתנו בתחום הספורט והיכולות

  הידעתם שהעכביש מייצר חוט בעל חוזק טוב יותר מפלדה?

  הידעתם שבמשיכת חבל שימפנזה אחת יכולה לנצח שלושה גברתנים

  המהירות המקסימלית של הנמר מגיעה ל120 קמ"ש כלומר כשבולט יעבור 30 מטר הנמר כבר יגיע לגמר

  הידעתם שנץ יכול לצוד עכבר לאור נר בלילה ממרחק של ק"מ אחד?

 2. ד"ר רוזנטל היקר,
  jack of all sport, הוא פראפרזה על הפתגם האנגלי jack of all trades, master of none.
  כך שמשמעות המילה jack היא בדיוק ההפך מ"קלף מנצח", זהו ההדיוט בכל ענפי הספורט.

 3. להגדיר את האדם כ"הקלף המנצח בכל ענפי הספורט" זה לא נכון בגלל שכול ענפי הספורט האלו הם ענפי ספורט שאפשריים לאדם לדוגמה אם העולם היה נשלט ע"י הקופים היו ענפי ספורט אחרים כמו טיפוס ואם סנאים אז פיצוח אגוזים ולציפורים היה תעופה וזה רק על קצה המזלג.. אז ברור שהאדם יהיה טוב בענפי הספורט שהוא בחר אבל להגיד שהוא טוב בענפי ספורט יותר מכול חיה מטעה.

 4. א. יש טעות בקפיצה לגובה, המספר 2.45 עבר לאזור של הדג (כרומיום ארץ' לינוקס).
  ב. ההשוואה בין אדם לפיל או דוב אינה נכונה שכן החיה הממוצעת שוקלת פי כמה וכמה יותר מאדם. ההשוואה צריכה להיות מול אורנגאוטן או שימפנזה ששוקלים לכל הפחות חצי מהאדם הממוצע ולכול היותר פי שתיים מהאדם הממוצע. הם עדיין יקרעו לגזרים את השיאים האנושיים אבל זה לא קשור.
  ג. רן לוי נידרש ליכולת הריצה האנושיות. http://www.ranlevi.com/2012/03/22/ep108_long_distance_running/

 5. ד"ר רוזנטל היקר. הסרטון בסוף הכתבה מציג גיבון ולא שימפנזה כפי שכתבת בטעות

 6. מעניין לציין שדווקא בריצת מרתון האדם נמצא במקום מצוין, יש שיגידו גם במקום הראשון מכל ממלכת החיי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן