סיקור מקיף

פרופ' נתן נלסון מאוניברסיטת תל אביב זכה בפרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים

פרופ' נתן נלסון מומחה לביוכימיה וביולוגיה מולקולרית בעל שם בינלאומי בתחום המחקר הבסיסי של חלבונים וקומפלקסים של מולקולות בקרומי התא

פרופ' נתן נלסון. צילום: האוניברסיטה העברית
פרופ' נתן נלסון. צילום: האוניברסיטה העברית

אוניברסיטת תל אביב גאה על זכייתו של פרופ' נתן נלסון מהמחלקה לביוכימיה וביולוגיה מולקולרית בפרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים.

פרופ' נתן נלסון מומחה לביוכימיה וביולוגיה מולקולרית בעל שם בינלאומי בתחום המחקר הבסיסי של חלבונים וקומפלקסים של מולקולות בקרומי התא. בין תגליותיו החשובות: בידוד ואפיון קומפלקסים המעורבים בתהליכים הביו-אנרגטיים של התא, שפסגתו פענוח המבנה הגבישי של PS1, קומפלקס מורכב מאד המעורב בתהליך הפוטוסינתזה בצמחים; גילוי גנים המקודדים למוליכים שונים, ביניהם מוליכים עצביים מוליכי-מתכות ואחרים, ואפיון פעילותם.

בנימוקי ועדת פרס ישראל נאמר כי: " פרופ' נתן נלסון פענח את המבנה המרחבי של המערכת הפוטוסינטתית (מערכת ההטמעה) בצמחים עילאיים בעזרת שיטות ביוכימיות וקריסטלוגרפיות. פוטוסינתזה היא התהליך האחראי על יצור רוב המזון, הדלק והחמצן על פני כדור הארץ. פרופ' נלסון גם הראה כיצד תובנה זו יכלה להביא לשימוש מושכל בהתקנים ננו-טכנולוגיים ליצר אנרגיה מאור השמש. במקביל פענח נלסון את מנגנון הפעולה של מערכות נשאי מתכות ומשאבות להן חשיבות מרכזית בתהליכים ביוכימיים במוח ומחוצה לו. פרופ' נלסון העמיד וממשיך להעמיד דורות של תלמידים המכהנים באוניברסיטאות בארץ."

פרופ' נלסון זכה בפרסים יוקרתיים בישראל ובעולם נבחר לחבר הEMBO – הארגון האירופי למצוינות במדעי החיים ושימש כנשיא האגודה הישראלית לביוכימיה וביולוגיה מולקולרית, וכמנהל מכון דניאלה ריץ' לביולוגיה מבנית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן