סיקור מקיף

נאס”א הכינה תמונות פנורמיות ברזולוציה גבוהה של אתרי נחיתת חלליות אפולו

מומחה הצילום של מרכז החלל ג’ונסון השתמשו בתמונות חופפות שצולמו על ידי האסטרונאוטים כדי להעלות את הרזולוציה של התמונות הסופיות

עמק טארוס ליטרו על הירח, בתמונת פנורמה ששוחזרה מתמונות שצילמו האסטרונאוטים. דיוק הצבעים אושר על ידי האסטרונאוט האריסון שמיט. צילום: נאס"א
עמק טארוס ליטרו על הירח, בתמונת פנורמה ששוחזרה מתמונות שצילמו האסטרונאוטים. דיוק הצבעים אושר על ידי האסטרונאוט האריסון שמיט. צילום: נאס”א

מומחי ההדמיה של מרכז החלל ג’ונסון של נאס”א ביוסטון, הצליחו לאחות תמונות מאתרי הנחיתה של שש חלליות אפולו על הירח לרגל מלאת 50 שנה לנחיתה על הירח, ולשחזור חוויותיהם של 12 האסטרונאוטים שצעדו על פני השטח של הירח.
תמונות סטילס בודדות שצילמו האסטרונאוטים של אפולו נאספו ביחד בידי מומחה הצילום של נאס”א וורן הארולד במרז החלל ג’ונסון. הדיוק של הפרספקטיבה הייחודית שהם מייצגים אושרה על ידי האריסון ג’ק שמיט, אסטרונאוט אפולו 17, הגיאולוג היחיד שהילך על הירח.
“המראה של עמק טארוס ליטרו Taurus-Littrow על הירח הוא אחד מנופי הטבע המרהיבים ביותר במערכת השמש” אמר שמיט אודות התמונות שאוחדו מתוך אלו שהגיעו מהמשימה שלו מבסיס הירח 5 באתר הנחיתה טאורוס ליטרו.

“הקירות המאסיביים של העמק המוארים היטב על ידי השמש, גבוהים יותר מקירות הגרנד קניון, ומתנשאים מגבהים של 1,400 מ’ ועד 2,100 מ’ בחלק הדרומי.” הוסיף שמיט. בו בזמן, הפסקות ניצבות על רקע הרקיע השחור משחור – ניגוד שהיה מעבר למה שציפיתי לראות. ואכן, מעל הקיר הדרומי המאסיבי של העמק, ניתן תמיד לראות את הבית – כדור הארץ מכוסה העננים, הנמצא במרחק של כ-400 אלף ק”מ.

בהקשר זה כדאי לציין כי גם החללית הישראלית בראשית הצליחה להשאיר מורשת צילום מהירח, דקות לפני ההתרסקות עליו.

סלפי ששלחה החללית בראשית מגובה 22 ק"מ מעל הירח תוך כדי תהליך הנחיתה שנכשל בסופו של דבר. צילום SPACEIL והתעשייה האווירית.
סלפי ששלחה החללית בראשית מגובה 22 ק”מ מעל הירח תוך כדי תהליך הנחיתה שנכשל בסופו של דבר. צילום SPACEIL והתעשייה האווירית.

לאלבום המלא של תמונות הפנורמה מהירח בחשבון הפליקר של נאס”א

לתמונת נוף אתר הנחיתה של אפולו 17 כולל יכולת לנווט בתוכה בדף הפייסבוק של מרכז החלל ג’ונסון

לידיעה באתר נאס”א

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן