סיקור מקיף

נאס”א מאשרת במסיבת עיתונאים: מים מליחים זורמים במאדים היום

ערוצים המתרחבים ומוצרים עונתית, מכילים תמיסות מלח בכמות גדולה, שנמצאות במצב נוזלי בטמפרטורה של מינוס 23 מעלות ומעלה.

לידיעה משנת 2011 על הגילוי הראשוני של הערוצים הללו. כבר אז חשדו בנאס”א שמקורם בזרימת מים בהוווה

הערוץ הצר הכהה המכונה פסים ישרים במדרון הנעלמים ומופיעים מחדש (recurring slope lineae) זורם במורד גבעה במאדים צולם באור תת-אדום ונראה כאיזור שבו זורמים מים היום. לאחרונה איתרו מדענים מים מליחים על גבעה זו הנמצאת במכתש הייל, ובכך אישרו השערה מקורית לפיה הערוץ אכן נוצר על ידי מים זורמים. הצבע הכחול במעלה הזרם נראה כלא שייך לתצורה הזו אלא הם נוצרים בנוכחות המינרל פרוקסין . Credits: NASA/JPL/University of Arizona
הערוץ הצר הכהה המכונה פסים ישרים במדרון הנעלמים ומופיעים מחדש (recurring slope lineae) זורם במורד גבעה במאדים צולם באור תת-אדום ונראה כאיזור שבו זורמים מים היום. לאחרונה איתרו מדענים מים מליחים על גבעה זו הנמצאת במכתש הייל, ובכך אישרו השערה מקורית לפיה הערוץ אכן נוצר על ידי מים זורמים. הצבע הכחול במעלה הזרם נראה כלא שייך לתצורה הזו אלא הם נוצרים בנוכחות המינרל פרוקסין . Credits: NASA/JPL/University of Arizona

ממצאים חדשים מהחללית naissance Orbiter (MRO) סיפקו עדויות חזקות לכך שמים במצב צבירה נוזלי זורמים בפרצים פתאומיים במאדים של היום.
המדענים השתמשו בספקטרומטר ההדמיה של MRO וגילו חתימה של מינרלים הידראטים (מינרלים המכילים מים) על מדרון שבו נמצא ערוץ מסתורי. הפס הכהה נראה כמי שהתייבש והתמלא מים חליפות פעמים רבות. נראה שהמים זורמים שם במהלך העונה החמה של מאדים ואז נעלמים בעונות הקרות. הערוצים הללו מופיעים בכמה מקומות במאדים כאשר הטמפרטורה עולה על מינוס 23 מעלות צלזיוס ונעלמים בתקופות קרות יותר.

ערוצים אלה המכונים recurring slope linea – RSL – קווים כהים במדרון החוזרים ונשנים (עונתית) תוארו לעתים קרובות כקשורים למים זורמים. הממצאים החדשים של מלחים הידרטיים על המדרונות הללו שנראות כי הן קשורות לתצורות הכהות הללו. המלחים הללו היו בטמפרטורה נמוכה מנקודת ההמסה של מים מליחים, בדיוק כמו שמלחים גורמים על כדור הארץ לקרח ולשלג להימס מהר יותר (ולכן זורים אותם על כבישים מועדים לשלג בטרם סופה.

ערוצים כהים וצרים אלה המכונים (SRL) recurring slope lineae נובעים מתוך קירות מכתש גארני על מאדים. הערוצים הכהים כאן מגיעים לאורך של מאות מטרים. ההשערה היא כי נוצרו בידי זרימת מים מליחים על מאדים, כפי שצולמו על ידי החללית MRO. Credits: NASA/JPL/University of Arizona
ערוצים כהים וצרים אלה המכונים (SRL) recurring slope lineae נובעים מתוך קירות מכתש גארני על מאדים. הערוצים הכהים כאן מגיעים לאורך של מאות מטרים. ההשערה היא כי נוצרו בידי זרימת מים מליחים על מאדים, כפי שצולמו על ידי החללית MRO. Credits: NASA/JPL/University of Arizona

“גילינו מלחים הידראטיים רק כאשר התצורה העונתית היתה רחבה, דבר המעיד על כך שאו שהערוצים הכהים עצמם או התהליך שיצר שאותם הוא המקור למים. בכל מקרה, גילוי מלחים הידראטיים על מדרונות אלה מעיד על כך שהמים משחקים תפקיד חיוני ביצירת הערוצים הללו” אומר לוג’נרה אוג’הה מהמכון הטכולוגי של ג’ורג’יה באטלנטה ומחבר הדו”ח על ממצאים אלה שפורסם ב-28 בספטמר במגזן Nature Geoscience.

הראשון של אוג’הה הבחין לראשונה בתצורות החידתיות הללו בהיותו תלמיד לתואר ראשון באוניברסיטת אריזונה ב-2020. הוא בחן תצלומים של MRI מהמכשיר המדעי ברזולוציה גבוהה (HiRISE). תצפיות HiRISE הראו שפע של ערוצים מהסוג הזה בעשרות אתרים במאדים. המחקר החדש משלב את תצפיות HiRISE עם מיפוי המינרלים שנעשה על ידי מכשיר אחר שלה – MRO Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars (CRISM).

תצפיות הספקטרומטר הראו חתימה של מלחים הידראטיים באתרי RSL רבים, אך רק כאשר התצורות הכהות הללו היו רחבות. כאשר החוקרים צפו באותם אתרים, ה-SRL-ים הללו לא היו כל כך גדולים, ולא התגלו בהם מלחים הידראטיים.

אוג’הה ועמיתיו מפרשים את חתימת הספקטרום כנגרמת על ידי מינרלים הידראטיים המכונים perchlorates. תמיסות המלח הללו הם קרוב לוודאי תערובת של מגנזיום פרכלורידי, מגנזיום כלורי ונטרן פרכלורידי. כמה פרכלורטים נשארו במצב נוזל אפילו בתנאי קור של מינוס שבעים מעלות. על כדור הארץ פרכלוראטים ממקור טבעי מרוכזים במדבריות, וכמה סוגים שלהם יכולים לשמש דלק טילים.

פרכלורטים נמצאו בעבר על מאדים. נחתת המאדים פיניקס ורכב המאדים קיוריוסיטי גילו אותם באדמת כוכב הלכת, וכמה מדענים מאמינים כי גם חלליות ויקינג בשנות השבעים מדדו חותמות של מלחים אלה. ואולם במחקר ה-SRL-ים הללו התגלו הפרכלוראטים הללו במצב נוזלי, בשונה מהאיזורים שנחקרו על ידי הנחתות. זו גם הפעם הראשונה שפרכלוראטים זוהו בצילום מהמסלול. MRO מקיפה וחוקרת את מאדים מאז שנת 2006 באמצעות שישה מכשירים מדעיים.

“היכולת של MRO לצפות במאדים במשך שנות אמדים רבות עם מכשירים המסוגלים להבחין בפרטים עדינים בתצורות הללו איפשר ממצאים מסוג זה. ראשית זוהו הערוצים העונתיים הללו וכעת התקדמנו צעד ענק כשהבנו מהיכן הגיעו”. אומר ריץ’ זורק, מדען בפרוייקט MRO במעבדה להינע סילוני של נאס”א בקליפורניה.
עבור אוג’הה, הממצאים החדשים מהווים הוכחה לכך שהקווים המסתוריים שהוא ראה לראשונה לפני חמש שנים הם אכן תוצר של מים זורמים בהווה.
“כאשר אנשים מדברים על מים על מאדים, הם מדברים בדרך כלל על מים עתיקים או על מים קפואים” אמר. כעת אנו יודעים שהסיפור מורכב יותר. זהו הגילוי הספקטראלי הראשון התומך בהשערה שמים זורמים הם המקור לערוצים הללו.”

“נדרשו חלליות רבות והרבה שנים כדי לפתור את המסתורין הזו וכעת אנו יודעים שהמים זורמים על פני השטח בכוכב הלכת הקר והמדברי הזה” אומר מייקל מאייר, המדען הראשי בתכנית חקר מאדים במטה החברה בוושינגטון. “נראה כי ככל שאנו חוקרים יותר את מאדים, אנו למדים יותר כיצד החיים יכלו לקבל תמיכה והיכן נמצאים המשאבים לתמיכה בחיים בעתיד.” אמר, בהתכוונו לנושא שעלה בשאלות רבות סוגיית הטיסה המאויישת למאדים. הדוברים במסיבת העיתונאים לא ענו תשובה החלטית אך אמרו שלפחות דבר אחד בטוח, החללית מאדים 2020 תתוכנן כך שתוכל לחקור את התופעה לעומק.”

“המסע שלנו על מאדים הוא מעין משחק ‘לך בעקבות המים’ בחיפוש אחר חיים ביקום וכעת אנו יש לנו מדע משכנע המאשר את מה שהחשדנו זמן רב” אומר ג’ון גרונספלד, אטסרונאוט ועוזר מנהל נאס”א למדעים במטה נאס”א בוושינגטון. “זו התפתחות משמעותית שנראית כמאשרת את העובדה שמים, אף כי מליחים, זורמים על פני השטח של מאדים היום.”

להודעה של נאס”א

 

עוד בנושא באתר הידען:

48 תגובות

 1. אסף
  יש לא מעט משתנים שמשפיעים על תצורת הדיונות.
  העיקריים הם: טופוגרפיית השטח, כיוון ועוצמת הרוח וסוג גרגרי החול שמרכיבים את הדיונה.

  הנה כמה תולעי ענק ממדבר על כדור הארץ:
  http://ngm.nationalgeographic.com/2012/11/sand-dunes/img/05-barchan-crescent-shaped-dune-670.jpg

  והסבר מאוד כללי לצורות השונות של הדיונות:
  http://www.scienceclarified.com/landforms/images/ueol_01_img0039.jpg

 2. כן.. אני מניח שאפשר לפרנס מהתמונות האלה סרטי מדע בדיוני, בלי להזדקק לשום עריכה ממחושבת.

  אבל מה שמעניין זה מה באמת ההסבר לתופעות האלו? הדיונות האלו חריגות בצבען ובצורתן!

 3. טוב חיים

  הבנתי למה NASA לא ענו לך. הסיבה היא כיוון שכל המידע זמין.

  http://www.uahirise.org/katalogos.php

  39,155 תמונות על פני 1,632 דפים (24 תמונות פר דף)

  לכל תמונה מלא מידע (כגון איפה צולמה מה צולם רזולוציה ומקור)

  תמצא את התמונה שם, תראה היכן צולמה, מצא והבט בתמונות נוספות שם.

 4. היי,

  מישהו יכול לעזור לי להבין, למה הדיונות האלה, בכל התמונות, מקבלות צבע חריג כל-כך משאר הנוף?
  ולמה הן בולטות כאלה, כאילו הן עשויות מחומר אחר לגמרי?

  בפרט בתמונה הזו – אם מישהו יכול לספק הסבר לכתמים השחורים.
  http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01775/mars-dunes_1775307i.jpg

  וואלה, כוכב מרתק… עד עכשיו חשבתי שהוא איזה מדבר עם כמה אבנים.

 5. חיים
  אני פיתחתי לעצמי “מסנן לדברים (שאני חושב שהם) שטויות”. בינתיים המסנן מוכיח את עצמו – דברים שלא עוברים את המסנן כוללים הומיאופטיה, אלים ואלילים, חייזרים עתיקים, נשמה ורוחות, והמפלצת מלוך נס.

  המסנן פשוט – הוא פוסל כל מה שאין אליו ראיות או סותר את חוקי הטבע המקובלים. הוא גם פוסל הרבה מאד קונספירציות, כמו כמטריילז, התנגדות להפלרה וחיסונים, הכחשת ההתחממות הגלובלית ו-9/11.

  בוא נסתכל על סיפור התולעים. יש בצילומים אלפים כאלה, ובודדים מזכירים יצורים חיים. אתה לא ישר – אתה לא אמרת “בוא נהיה ראש פתוח”, אלא האשמת את נאסא בשקרים והונאה.
  אני כאן זה עם ראש פתוח – הלכתי לחפש עוד צילומים ועוד הסברים. אני גם במקרה מכיר קצת על המוח, ואני יודע שיש לנו מנגנונים שגורמים לנו לראות דברים בצורה מסויימת, כחלק מתהליך אופטימיזציה שהמוח מבצע. למשל – האם אתה יודע שאנחנו מזהים פנים עוד לפני שהמידע ממערכת הראיה מגיעה למוח? השתתפתי פעם בניסוי שהדגים בדיוק את התופעה הזו.

  מי שמקובע, במקרה הזה, זה אתה.

 6. walking death
  זה עוד יותר קיצוני – כי מדען *נמדד* בכמות הפרסומים שלו, ובקישורים לפרסומים אלה.

  מעבר לכך, המידע של נאסא גלוי, כולל רשימת החוקרים, כולל צילומים, כולל מחקרים. נאסא יהיו מאושרים עם מישהו מהציבור יגלה משהו מעניין מהמידע שהם מספקים – זו תהיה הצלחה מסחררת והצדקה לכסף שהם “מבזבזים”.

 7. ניסים

  מהכרותי האישית עם מדענים העניין של הפרסום הוא לרוב הרבה יותר פונקציה של זה שהם חתיכת מתלהבים מכל פיפס, כך שהם ישר רצים לשתף את הדבר שממנו הם מתלהבים, מאשר הצורך בפרסום עצמו(למרות שכאמור יש שוני בין אדם לאדם). לפיכך להניח שיש למישהו NASA מידע מרגש ברמת מציאת חיים על מאדים ובמקום שתשמע על זה בכל חור הם יושבים על זה בשביל לפרסם את זה לאט לאט תוך כדי הכנת הציבור הרחב למידע זה(מה גם שזה כנראה לא ממש יזיז לציבור הרחב לגלות חיים במאדים בהתחשב בכך שסביר להניח שמדובר במיקרואוגניזמים) היא ממש מגוחכת ובלתי סבירה.

 8. חיים

  אתה מעיר לניסים על צורת התגובה שלו.

  בבקשה הסתכל בצורה ביקורתית זהה על הדברים שכתבת.

  אתה אולי מנסה להשמע זהיר בדבריך אבל אתה יוצא מאוד קונספירטיבי.

  ע”ע NASA מסתירה דברים, מפרסמת בטפטופים, מי שרוצה יכול להבין מהדברים שלי מה שהוא רוצה, וכו’.

 9. ניסים
  אגיב בפעם האחרונה. קרא שוב את התגובה הראשונה שלי עם התצלומים. אני מציג את דברי בזהירות הרבה ביותר. אני לא קובע מסמרות. בבחינת כדאי לחשוב גם על אפשרות נוספת גם אם היא נראית על פניו כלא נכונה. גם אם יש לך ספקות, אל תהסס להציג את דבריך בלי לפחד משום ביקורת. אני חוזר ואומר, אני עוקב זמן רב אחר התגובות שלך למגיבים אחרים. אתה תמיד מגיב בצורה קטגורית. תשאיר מקום לספק.

 10. חיים
  מישהו כבר אמר שאם אתה מחזיק בראש פתוח מידי המוח יכול ליפול החוצה…

  אגיד שוב, כמו שאחרים כאן אומרים שוב ושוב – להדיוטות כמונו זה נראה כמו דיונות, ולמומחים בנושא זה נראה כמו דיונות.

  אם אתה באמת חושב שנאסא יודעים שאלה תולעים ופשוט מחכים לרגע הנכון לפרסם אז אתה ממש הזוי – לנאסא, כלומר, לבני אדם, יש נטייה לפרסום מוקדם מידי ואף אחד (פרט אולי ליחידים כמו קופרניקוס ודארוין) לא מחכה לרגע המתאים…

  מדענים מעוניינים בפרסום הרבה יותר מאשר בכסף, והראשון ששמו ייקשר למציאת חיים מחוץ לכדור-הארץ ייכנס להסטוריה. תהיה בטוח שמספיק חוקרים ראו את התמונות האלה כדי שאחד היה מפרסם.

 11. חיים
  לא ברור לי מהיכן ברור לך שנאס”א משחררת הצהרה שיש מים זורמים על מאדים “כל שנה”.
  אולי אתה מתכוון לעדויות לזרימה בעבר? הסיבה לרעש התיקשורתי היא שזו פעם ראשונה שיש עדויות למים זורמים עכשיו ולא בעבר הרחוק.
  שנית “להערכתי נ.א.ס.א משחררת לאט לאט את הממצאים שלה לציבור. תנסה להבין למה”. למה אתה צריך לרמוז, להתחכם ולהסתיר מידע בקריצת עין? יש לך טענה כלשהיא? תגיד מהי ולמה אתה חושב כך.

 12. חיים

  הסתכלתי בהתעמקות על התמונה וזה די בבירור לא תולעת שיוצאת מחור. זאת כנראה אשליה אופטית עבורך.

  תולעת באורך 10 מטר פלוס בקוטר של יותר מחצי מטר לא משאירה עקבות שניתן לראות ברזולוציה של 25 ס”מ? ברצינות? זה משהו שאתה טוען ברצינות?

 13. חיים

  למי פנית? תנסה לפנות באופן אישי ישירות לאנשים שיש להם נגישות למידע. לדוגמא בקישור הראשון שנתתי לך דרך reddit. הם ציינו שם שחלק מהדרך שבה הגיעו למסקנותיהם היא ע”י בחינה של תצלומים בתקופות שונות של אותם אזורים.
  שמצב כזה אם לא מקבלים מבקשים שוב בדרך אחרת.

  אתה לא יכול לפרסם מאמר על בסיס תמונה אחת כי ברור לך שאתה לא יכול להסיק מסקנות כלשהן על בסיס תמונה אחת.

  אני רואה שם דיונות שמצויות כמוהן על פני כל המאדים כך שאני לא מרגיש צורך בתמונות נוספות.

 14. איתן
  התצלום הראשון הוא מדרון כנראה של איזה שהוא מכתש ומה שרואים על הדופן שלו הוא ערוצים שזרמו בהם בעבר מים ויש הרבה כאלה במכתשים רבים.
  התצלום השלישי הוא של דיונה ומסוג זה יש גם כן הרבה.
  באשר לתצלום השני למיטב זכרוני אמבה היא יצור חד תאי, כך שלא יכולה להיות אמבת ענק. מה רואים אינני יודע.
  באשר לטענתך כי אני מאשים את נ.א.ס.א בהסתרת האמת, לאט לך. להערכתי נ.א.ס.א משחררת לאט לאט את הממצאים שלה לציבור. תנסה להבין למה. אינני רומז לשום דבר קרימינלי.. תתאזר בקצת סבלנות. הרושם שלי שבמהלך השנה יפורסמו ממצאים נוספים לא פחות חשובים מעדויות למים זורמים. על עדויות אלה הם חוזרים כל שנה בערך.

 15. חיים
  על מנת לחזק את טיעונך אני מצרף תמונות ממאדים שלא נגישות לציבור הרחב (למעט בעלי מַחְשֵׁב אישי עם מוֹדֶם וחיבור לרשת האִינְטֶרְ-נֶט)
  עקלתוני ענק:
  https://timeecocentric.files.wordpress.com/2014/03/mars-russel-dunes-hirise-space-nasa.jpg?w=889

  מאקרו אמבות:
  http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01775/mars-dunes_1775307i.jpg

  מדוזת ענק
  http://41.media.tumblr.com/tumblr_ksr2cy7AXK1qzf2llo1_500.jpg

  ועכשיו ברצינות. אין כל בעיה להציג טיעונים ברשת. הם לא יחשבו בשום צורה ואופן כטיעונים מדעיים, אך אין כל פסול בהצגתם
  הבעיה היא, שנראה שאתה בוחר להתעלם מאפשרויות סבירות יותר מאשר תולעי ענק (דיונות חול שנוצרו עקב סופות אבק למשל). נראה שאתה מעדיף ללכת אחר משאלות לב.
  כמו כן, לא ברור לי במה אתה “מאשים” את מדעני נאס”א. האם אתה מאשים אותם בהסתרת “האמת”?
  אם כן, פרסום תמונות מפלילות לציבור הרחב היא טקטיקה לא נבונה במיוחד.
  או שאולי אתה מאשים אותם בטיפשות? (הם פרסמו תמונה ואתה הראשון שזיהה בה עקלתונים).
  אני אנחש שכל תמונת לווין שנקלטת עוברת תחת ידם של כמה וכמה אנשי מיקצוע הרבה לפני שהיא משוחררת לציבור ולא נראה לי סביר שכולם יחזרו על אותה טעות.
  ולסיום שאלה למבינים יותר ממני: כיצד בעצם מבדילים בין מים נוזליים שהתאדו והשאירו משקעי מלח לבין קרח שעבר המראה והשאיר מאחוריו את אותם משקעים?

 16. walking death
  ואולי כן נמצאים עקבות אלא שהם מתחת לתחום הרזולוציה? תשובה חד משמעית איני יכול לתת. תנסה בכל צורה שתמצא לנכון להגדיל את התמונה התחתונה ולראות אם ההנחה שלך או שלי נכונה. רק תעשה את ההגדלה כך שהתמונה לא תאבד מהחדות שלה ותראה כמו מריחה. קיימת אפשרות נוספת והיא ששנינו נטוס לשם ונבדוק. מה דעתך? אני מקווה שיש לך בבית חליפת חלל על מנת שנוכל עוד היום לטוס לשם. בדיקת הדרכונים של שנינו תעשה במהירות.
  דרך אגב אולי תחליף את הכינוי שנתת לעצמך למה שהוא פחות מקברי? האם המורבידיות שלך היא חלק מההומור שלך.

 17. ניסים
  במקרה אני שולט באנגלית קרוב לשפת אם. אם היית קורא היטב את המאמר שלי היית רואה שהניסוח שלי הוא זהיר ולא קטגורי. כך צריך לכתוב. לא לכתוב בפסקנות חד משמעית. מדובר בהשערה שרק הזמן, קרי שיגור חלליות עתידיות למאדים יראה אם הטיעון שלי נכון או לא נכון. אנא, לא צריך לקטול בצורה גורפת כמו שאתה רגיל לעשות .גם אם המאמר אינו בתוך ה – mainstream . עם הידע הרב שלך אתה יכול להרשות לעצמך וגילך ( אני מניח שאתה בן 58 – 57) להשאיר מקום לגמישות מחשבית. רק תרוויח מזה מבחינה אינטלקטואלית.

 18. walking death
  אני כן פניתי לנ.א.ס.א ואפילו מספר פעמים ואף אחד לא טרח לענות לי. ביקשתי תצלומים של אותו אזור שנעשו בזמנים שונים על מנת לבחון אם חלו שינויים במהלך הזמן ביחס לתצורות אלה, האם הן נעלמו או לא? האם התצורה שלהם השתנתה? האם הצבע שלהן דהה או שהשתנה? בכוונת מכוון לא ציינתי לשם מה. בשנות ה- 80 כל פנייה שלי היתה נענית בחיוב. לדוגמה ביקשתי מפות של הירחים הגדולים של צדק וקיבלתי ואפילו בחינם. הפעם כלום, אפילו לא הפנייה לאתרים תואמים. כל שנשאר לי הוא להציג את הטיעון שלי. מאמר על סמך תצלום אחד איני יכול לפרסם ב – Icarus. מה עוד שהמאמר צריך להשתרע על מספר עמודים. עם רשימת מקורות מכובדת. תגיד לי מה רע בכך שאני מציג את הטיעון שלי באינטרנט. תביא בחשבון שפרסום בכתבי עת לוקח חודשים, מרגע קבלת המאמר, בדיקה של לקטורים והפרסום עצמו. היתרון של האינטרנט הוא שהפרסום מיידי. כך אתה שומר על ראשוניות למקרה שבו טיעון שאתה מציג מתברר כנכון. ואם הטיעון מתברר כלא נכון אז מה? תנסה גם אתה לפרסם מאמרים בצורה זו ולא רק בתגובות למאמרים בין שהם שלי או של מישהו אחר.תנסה לבוא עם מה שהוא משלך. דרך אגב היום בספרות המקצועית בכל תחום שהוא ישנן הפניות לפרסומים באינטרנט הן להצגת נושא, הן לאישוש טיעונים והן להפרכת טיעונים.

 19. חיים

  מדוע אתה טורח לנסות לאחר ממצאים בתמונות ממאדים אך לא עושה זאת עם תמונות מכדור הארץ? למה שלא תעבור על כל תצלומי הלווין ואוויר של הארץ ותראה אם גם שם יש תולעים שמסתירים ממך? יכול להיות שבאחת מהמדבריות בעולם שוכנות תולעי ענק שלא נתגלו עדיין ע”י אנשים כי הם לא טרחו לבדוק אם הן קיימות שם. לא?

  עכשיו בקצת פחות עוקצנות. יש לך השערה/הרגשה/מחשבה. נהדר, מה עושים עם זה עכשיו? כותבים בלוג שמציג אותה וסוגרים סיפור? אולי ננסה להתנהג בצורה טיפה מדעית(מצטער על המילה הגסה)?
  הנה הצעה בשבילך. כתוב לNASA ובקש מהם תמונות נוספות של האזור בתמונה. כך תוכל לגבש דעתך על בסיס יותר מתמונה אחת בה החלטת שמצאת משהו. בכך תוכל לקבל אישוש או הפרכה להשערתך. לא עדיף על המצב הנוכחי?

 20. חיים
  שוב – הסתכל בצילום ש*אתה* קישרת אליו. רואים שם כמות גדולה של הצורות האלה. חלקם נראים כמו תולעים, אבל רובם נראים כמו דיונות.

  ראיתי עוד הרבה צילומים שמראים את אותה התופעה, וזה נראה כמו דיונות.

  הפניתי אותך למאמר שמתאר את התופעה ואף נותן לזה שם.

  לא אמרתי שעשו דוקטוראט על הנושא – אמרתי שהרבה אנשים שהם דוקטורים לנושא חקרו וחוקרים את העניין.

  אם האנגלית שלך לא מספיק טובה לקרוא על הנושא אז על תשלה את עצמך שאתה מבין משהו בתחום.

  אני לא חייב להוכיח שאלה אינם צורות חיים – אתה זה שצריך להוכיח שאלה אכן בעלי חיים. אתה צריך להסביר למה לא רואים עקבות, מה הם אוכלים, ולמה הם נראים בד”כ כמו דיונות..

  הטיעון שלך מזכיר לי את עקבות האדם ליד עקבות הדינוזאורים, עיגולי תבואה ושדות הנחיתה בנזקא. לא רציני….

 21. ניסים
  בכלל התצלומים שראיתי ישנן דיונות רבות ויש לי אותם בארכיון הפרטי שלי. תצורה זו לא דומה בצורתה לשום דיונה מאדימית שאני מכיר. האם אתה יכול להראות לי תצורת דיונה כזו על כדור הארץ?אם תוכל תן לי הסבר להיווצרותה של תצורה זו. תשדל שזה יהיה בעברית ולא בקלינגונית ( זוכר את מסע בין כוכבים).

 22. ניסים
  לא אמרתי שיש שם אלפי תולעים. אמרתי שראיתי אלפי תמונות מהמאדים. אם אתה יכול שלח לי הפניות לעבודות דוקטורט המטפלות בתצורות אלה או תקצירים שלהן רצוי מלוות בתצלומים תואמים רצוי עבודות המתייחסות לתצלום ששלחתי לך.

 23. חיים
  יש דוקטורים לגיולוגיה שחקרו את התמונות האלה, ויש הרבה תמונות שמראים את ה”תולעים” כדיונות. גם בתמונה שאתה קישרת אליו, כמו שאמרתי, רואים שזה תופעה של דיונות.

  לפי מה שאתה אומר, יש שם אלפי תולעים ענקיים, וזה רק במעט התמונות שראיתי. לא מצאתי אף מאמר על התופעה שאפילו רומזת שאלה יצורים חיים – ולדעתי בצדק.

 24. walking death
  ואולי כן נמצאים עקבות אלא שהם מתחת לתחום הרזולוציה? תשובה חד משמעית איני יכול לתת. תנסה בכל צורה שתמצא לנכון להגדיל את התמונה התחתונה ולראות אם ההנחה שלך או שלי נכונה. רק תעשה את ההגדלה כך שהתמונה לא תאבד מהחדות שלה ותראה כמו מריחה. קיימת אפשרות נוספת והיא ששנינו נטוס לשם ונבדוק. מה דעתך? אני מקווה שיש לך בבית חליפת חלל על מנת שנוכל עוד היום לטוס לשם. בדיקת הדרכונים של שנינו תעשה במהירות.
  דרך אגב אולי תחליף את הכינוי שנתת לעצמך למה שהוא פחות מקברי? האם המורבידיות שלך היא חלק מההומור שלך.

 25. חיים

  התולעים שלך מופיעות בעוד תמונות רבות שם ואין בהן דבר יחודי לתמונה שבחרת. למעשה נראה לי שאם תחפש כאלה על כדור הארץ תמצא גם כן תולעים כאלו.

  מה גם שאם ניקח את האומדן שלך של 25 ס”מ לפיקסל, נקבל תולעים באורך של מעל 10 מטר שלא משאירות סימנים על פני הקרקע כאשר הן נעות. סביר בעיניך?

 26. ניסים
  אני למדתי גיאולוגיה וההתמקדות שלי באסטרונומיה היא בגיאולוגיה של כוכבי לכת וניתוחים גיאולוגיים תאמין לי אני יודע לעשות ובדרך החשיבה שלי אני לא פעם חושב מחוץ לקופסה.

 27. ניסים
  אני לא מדבר ברמזים. אני מתכוון לצילומים שפורסמו על ידי נ.א.ס.א אני מצרף את אחד מהם. כמו בצילום זה כך גם בצילומים אחרים לא מצורף שום הסבר. ניסיתי לחפש הסבר לתופעה ולא מצאתי. אולי אתה כן תמצא. את ההסבר שלי אני מנסח בזהירות רבה.. אם יש לך הסבר אחר או שתמצא לכך הסבר בבקשה. רק אל תטרוף אותי בכל הסבר שתמצא לנכון. אכבד כל הסבר.

  http://www.yekum.org/2014/05/%D7%AA%D7%95%D7%9C%D7%A2%D7%99-%D7%A2%D7%A0%D7%A7-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%93%D7%99%D7%9D/

  מצורף האתר עצמו

 28. חיים

  אגב, להראות תצלומים היום זה משהו שאתה יכול לעשות בקלות דרך שימוש בסורק או מצלמה בנוסף לאתרי שיתוף קבצים (IMGUR או GOOGLEDOCS).

  אשמח לראות את התצלומים שאתה מעוניין לשתף.

 29. חיים
  אני לא מבין למה צריך לדבר ברמזים. גילוי מים זורמים זו אכן תגלית מדהימה וחשובה.

  אין לי שום ספק שאם היו מוצאים סימני חיים, כל העולם היו שומע על זה מהר מאד. זה לא דבר שאפשר לשמור בסוד.

  אני משוכנע שיש עוד חיים ביקום, ואני מקווה שנגלה אותם, או אולי הם אותנו. אבל אני לא חושב שייתכן שגילינו חיים אבל מסתירים אותם. קראתי הרבה, וכל מב שקראתי עד עכשיו זה סיפורי סבתא. מי שהתגלה כלא ישר זה סופריפ כמו פון-דניקן וחבורת AA, ולא חוקרים שיודעים מה זה מדע.

 30. ניסים
  אני מכיר את הנושא שנים וכפי שציינתי ראיתי ובחנתי אלפי תצלומים. זה מספר פעמים הם יוצאים לעיתונות עם אותה הודעה. מה הטעם למחזר את אותה הודעה? גם בספרות המקצועית ואני מכיר אותה היטב מדברים בפירוש על המצאות מים על המאדים עם עדויות מובהקות על כך שמים זרמו לפחות בעבר. תנסה להתייחס לנ.א.ס.א כאל קבוצת לחץ דרך הכלים של מדע המדינה ותבין למה אני מתכוון. איני רוצה לכתוב מגילות ולכן אני כותב בתמציתיות רבה על גבול המברק. ההערכה שלי שהמברקים של דואר ישראל זכורים לך. אם היית בארץ הייתי מזמין אותך אלי ומראה לך תצלומים ולמראם, הם היו מעוררים אצלך לפחות סימן שאלה אחד.

 31. חיים
  ההבנה שלי ממה שאמרת היא שאתה מדבר ללא ביסוס. נאסא לט מקבלת תקציבים מהודעות לעיתונות, והמידע שנאגר אינו הרכוש הפרטי של נאסא.

  אתה מאשים במשהו את נאסא, ובעצמך עושה את מה שאתה מאשים בו. לא יפה 🙂

 32. ידיעה מדהימה. כל כך קרוב לבית במרחק מסע בהנעה רקטית בן שנתיים יש מים וניתן להתפיל אותם. ניתן לגדל שם אצות ולייצר אטמוספירה. לא בטוח שלא תתנדף לחלל. לפחות אטמוספירה בתאים סגורים ניתן לייצר. במקום לתת לאובמה ופוטין להתכתש, עדיף להתעסק בזה. היום יש גם מנועי פלסמה, שהתגברו על הצורך לשאת דלק בכמויות הולכות ובלתי נתפשות להנעה.

 33. מההודעה שנמסרה אתמול על גילוי דרמטי שיימסר היום במסיבת עיתונאים התקבל הרושם על ממצא חריג כמו למשל מיקרואורגניזמים בתוך דגימות הקרקע שנבחנו במעבדה הזעירה שברכב השטח.. על מציאות מים על המאדים יודעים כבר זמן רב. מבין החוקרים היו כאלה שהצביעו על אפשרות של זרימת מים כיום. קצת מאכזב, לא שהידיעה כשלעצמה איננה חשובה. הרושם הוא שהודעה זו נועדה לקבל תקציבים נוספים מהממשל. כמי שעוקב מזה שנים אחר טיסות החלל למאדים הרושם שלי שבנ.א.ס.א יודעים יותר ממה שנמסר לעיתונות והגילויים הדרמטיים יותר יפורסמו לאט ובהדרגתיות. במהלך המעקב הממושך שלי ראיתי ובחנתי אלפי תצלומים. מי שרוצה יכול להבין מהדברים שלי מה שהוא רוצה.

 34. אני תמה על כך שבכתבה לא נשאלה השאלה הטריוויאלית: תמיד טוענים שאיפה שיש מים – יש חיים. אז מדוע לא המשיכו לחפש ולענות על כך כבר בשלב זה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן