סיקור מקיף

החללית MRO הוכיחה: מים זורמים במאדים היום

ראש נאס"א צ'ארלס בולדן: אנו קרובים לגילוי חיים במאדים הערוצים הכהים דמויי אצבע מופיעים ומתפשטים במורד מדרונות במאדים במהלך סוף האביב ותחילת הקיץ, נעלמים בחורף וחוזרים שוב בסתיו הבא

מדרונות מלאי ערוצים במאדים. צילום: MRO, נאס"א
מדרונות מלאי ערוצים במאדים. צילום: MRO, נאס"א

תצפיות שביצעה החללית MRO (סיירת המאדים) חשפו אפשרות למים הזורמים במאדים בחודשים החמים.
"אנו קרובים לקביעה כי מאדים עשוי להכיל צורה כלשהי של חיים" אומר מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן. "הממצאים מאשרים את היותו של מאדים יעד חשוב למחקר מאויש".

הערוצים הכהים דמויי אצבע מופיעים ומתפשטים במורד מדרונות במאדים במהלך סוף האביב ותחילת הקיץ, נעלמים בחורף וחוזרים שוב בסתיו הבא. התצפיות החוזרות עקבו אחר השינויים העונתיים של תצורות חוזרות אלה בכמה מדרונות תלולים בקווי רוחב בינוניים בחצי הכדור הדרומי של מאדים.

"ההסבר הטוב ביותר לתצפיות אלה הוא זרימת מים מלוחים" אומר אלפרד מקווין (McEwen) מאוניברסיטת אריזונה בטוסון. מקווין הוא החוקר הראשי של המצלמה ברזולוציה גבוהה (HiRISE) של החללית MRO, והוא החוקר הראשי של הדוח אודות הזרימה המתחדשת שפורסמה בגליון יום חמישי של כתב העת סיינס.

כמה היבטים של התצפיות עדיין מהווים חידה לחוקרים, אך זרימת נוזל מלוח מתאימה למאפייני התצורות טוב יותר מכל השערה חלופית. המליחות מורידה את טמפרטורת הקפיאה של המים. ההערכה היא כי מליחותם של איזורים בעלי זרמים פעילים מתחממים דיים, אפילו בחלקים הרדודים של מתחת לפני השטח מספיקה כדי להחזיק את המים במצב נוזלי. מדובר על רמת מליחות דומה לזו של אוקיאנוסי כדור הארץ, בעוד מים טהורים יקפאו בטמפרטורות שנמדדו באיזורים אלה."

סדרת תמונות המראה תצורות המופיעות בעונה החמה העשויות להוות עדות לפעילות מים נוזליים מלוחים במאדים כיום. צילום: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona
סדרת תמונות המראה תצורות המופיעות בעונה החמה העשויות להוות עדות לפעילות מים נוזליים מלוחים במאדים כיום. צילום: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

קווים כהים אלו שונים מסוגים אחרים של תצורות במדרונות מאדים" אומר ריצ'ארד זורק, חבר הצוות המדעי של MRO ב-JPL. "תצפיות חוזרות מראות כי הן מתפשטות בהמשך המורד, בעונה החמה."
רוחבם של הזרמים הללו בין חצי מטר לחמישה מטרים, ואורכם מגיע למאות מטרים. הם הרבה יותר צרים מהגאיות שהתגלו בעבר באדמות מאדים ואולם בכמה מהמקומות נצפו אלף זרימות אינדיבידואליות. כמו כן, בעוד הגאיות חשופים לצד הקר הפונה לקוטב, המדרונות המלאים בערוצים הקטנים הללו פונים לעבר קו המשווה.

בתמונה נראים זרמים המתמתחים ומתכהים על מדרון הפונה לקו המשווה כפי שצולמו מסוף האביב ועד תחילת הסתיו. העונתיות, התפוצה בקווי האורך והבהירות המשתנה מביאים את המדענים להשערה כי מדובר בחומר נדיף, אך אין עדויות ישירות המסבירות באיזה חומר מדובר. התנאים חמים מדי עבור כפור דו תחמוצת הפחמן וקרים מדי למים טהורים. הדבר מעיד על פעילות של מי מלח שנקודת הקפאון שלהם נמוכה יותר. מרבצי מלח באיזורים נרחבים במאדים מעידים על כך שמי מלח היו דבר נפוץ בעברו של מאדים. תצפיות אלה מציעות כי מי מלח עדיין נוצרים ליד פני השטח היום בזמנים ומקומות מוגבלים.

כאשר המדענים בחנו את המדרונות מכוסי הערוצים באמצעות הספקטרומטר הקומפקטי של החללית (CRISM) לא הופיע סימן למים. התצורות עשויות להתייבש במהירות או להפוך לזרימות תת קרקעיות בעומק רדוד.

"הזרמים הללו אינם כהים בגלל שהם רטובים" אומר מקווין. "הם כהים מסיבות אחרות שאיננו יודעים כרגע.". זרימות שנוצרו ממי מלח עשויים לארגן מחדש את גלעיני הקרקע בפני השטח פחות או יותר בצורה שתגרום לצבע הכהה. כיצד התצורות הללו מתבהרות שוב כאשר הטמפרטורה צונחת – את זה קשה יותר להסביר. "זו חידה כרגע, אך אני סבור שהיא ניתנת לפתרון באמצעות תצפיות נוספות וניסויים במעבדה" אמר מקווין.

תוצאות אלה הן הקרובות ביותר שהמדענים הגיעו אליהם בחיפוש אחר עדויות לזרימת מים על פני השטח של מאדים כיום. מים קפואים, בכל אופן התגלו בקרבת פני השטח באיזורים רבים בקווי רוחב בינוניים וגבוהים. ערוצים טריים מעידים על תנועת המדרונות בתקופות גיאולוגיות טריות, ככל הנראה בסיוע מים. טפטוף מתמיד של מי מלח נראה גם על צידה החיצוני של נחתת הפיניקס. אם מחקר נוסף של הזרמים הכהים יתמוך בקיומם של מים מלוחים, יהיה זה המקום הראשון במאדים בו התגלו מים במצב נוזלי.

לידיעה באתר נאס"א

הפעם הקודמת בא התבטא מנהל נאס"א באורח דומה היתה ב-1996, עם ההכרזה על מציאת מאובני חיידקים בסלע שהגיע ממאדים ונחת כמטאוריט באנטארקטיקה

27 תגובות

 1. נחכה. חיכינו 2000 שנה, נחכה עוד כמה חודשים. הלוואי. מי יודע אולי בנתיים גם יבוא המשיח או שהעולם ייחרב ב 2012. נחכה.

  "קשה מאד להתנבא, בעיקר ביחס לעתיד"

  "הטעות הגדולה ביותר שחוזה עתידות יכול לעשות זה לתת תחזית מדוייקת"

  פתגמים על דלתה של האסטרולוגית שלא חזתה את פיטוריה

 2. דוק בראון,

  אתה יוצא מנקודת הנחה שאתה יודע עלי הכל, מה בדקתי, מה אני חושב, איזו מגבעת אני חובש, מה היצירתיות שלי וזה שנולדתי מביצה של תוכי. אולי הדעה שלי מבוססת על זה שכן בדקתי? אולי כן הורדתי המון תמונות, שיניתי את הקונטרסט ואת הצבע האדום? אולי עברתי על המון אתרי קונספירציה וקראתי ספרים על ההוכחות המדהימות לעבמ"ים חוטפי אנשים? ואת ספריו של פון דניקן? אולי אפילו קראתי את הדוחו"ת הסודיים של ממשלת אנגליה שנחשפו זה עתה? אולי ניסיתי להבין את המחקרים המהוללים שמופיעים באתר האגודה לחקר העבמ"ים הישראלית? אולי?
  מצטער דוק, אבל לא השתכנעתי. נורא רציתי, באמת, ותאמין לי שכשתהיה ההוכחה הניצחת אני אהיה בין הראשונים שישמח. הרי אנשים כמו קרל סייגן ז"ל שהתנגדו לכל הסיפורים והקשקושים הם אלה שהקימו את פרוייקט סט"י מתוך האמונה שכן יש חיים. הם שלחו את הלוחית על מרינר 13 שמנסה לדווח לציוילזציה זרה מי אנחנו. אז יש קשקושים ויש מדע. יש סביר ויש בלתי סביר.
  ואני אגיד לך מה לא סביר. לא סביר שבעולמינו המתוקשר עם מליוני עיתונאים חוקרים, אסטרונומים, עובדי סוכנויות החלל, עובדים במגדלי פיקוח, מפקחים על לווינים ואמצעי תצפית אזרחיים וצבאיים בכל מדינה בעולם, טייסים ודיילות, לא סביר שאם הכל היה פשוט כל כך לא היה מתגבש קונצנזוס ברור על קיומם של עבמ"ים. אין סיכוי שגוף כלשהוא בעולם מסוגל לשמור על קונספירציה בסדר גודל שכזה. אז נכון, פה ושם יש איזה עדות שנשמעת רצינית, אפילו דוק בראון ראה משהו מעל חדרה שהוא לא יכול להסביר אבל האם אלה הוכחות?
  במשך אלפי שנים אנשים ראו טרולים, פיות, שדים ומכשפות ואפילו שרפו אותן. היום נהיינו מתוחכמים , הפיות הן פסה, פתאום אף אחד לא רואה אותן יותר. אבל מה, רואים מבקרים מהחלל.
  תודה על העיצה שאני מאמץ בחום "תיהיה יצירתי – ולא תוכי!" ועצתי לך "תתבגר, החיים הם לא חזרה לעתיד ולא תיקים באפילה"

 3. דוק בראון:
  אני מרגיש צורך לחזור על זה:
  כשתבין שאתה זקוק לטיפול – אמור לנו ואולי נוכל לעזור לך.

 4. אם אתה כל כך מאמין בך ובהגיון שלך – למה אתה כל כך מתגונן?
  אחי, תבדוק את הדברים, תעשה את זה מתוך כיף בלי כוונה לכאן או לכאן.

  אני אומר לך את זה בתור אחד שלא האמין ל"שטויות האלה"
  ואני אגיד לך מה עוד מוזר,
  בכמה מקרים במיוחד מקרה , צפיתי אני ועוד כמה חברים בעב"ם מרחף באיזור חדרה מאוד קרוב אלינו,
  3 אורות ענקיים צורת משולש מסתובב בסיבובים של רדיוס נראה של 500מטר בלי פניות, בלי שום רעש
  ואני מדבר איתך על 11 בלילה בלילה קר הכל שקט הכל מת מסביב(גבעת אולגה..). והוא היה נראה בגובה 300 מטר, למרות שאי אפשר לדעת בדיוק.. אבל האורות היו ענקיים מהבהבים בפייד.
  ההית יכול לחשוב שזה מסוק מגובה 100מטר, הבעיה שאין רעש!! רק את הצרצרים שומעים!!
  אחרי כמה דקות 2 מטוסי קרב כמעטי מתנגשים בו, אח"כ חגים מסביבו במשך עשרות דקות ושומרים מרחק.
  זה היה נראה מאוד צורם, והדבר הזה לאחר מספר דקות החלק להמשיך להסתובב כל הזמן אבל המשיך צפונה תוך כדי סיבובים. וראינו אותו הדבר בפ"ת! – או שזה תרגיל סודי, או כלי ריגול או לך תדע, הכוונה שלי שיש דברים שאתה לא מודע אליהם – ועד שלא תפתח את הראש שלך לאפשרויות – לא תגלה את הדברים הרציניים. (עכשיו בטוח תתחזק בדיעה שלך שתחשוב שאני חי בהקיץ. ואתה במציאות) – וזו
  בדיוק הנקודה שהבהרתי לך הפעם הקודמת!

  תחפש צילומים של CRTAER HALE במאדים תחפש את ה TIFF , מקווה שיש לך כרטיס מסך חז ק מ PAINT SHOP PRO / PHOTOSHOP , תגדיל את התמונות פי כמה עשרות , תוסיף 50% קונטרסט , תוריד בהירות .50% , תבטל את ה RED מה RGB , ותבדוק את מה שאתה רואה מול כמה תמונות של האיזור מזויות שונות. ואני לא מדבר איתך על ריבועים, ומשלושים.
  אני מדבר איתך על מבנים בעלי כניסות, גגות,חלונות,אפילו עיטורים, כיפות על מבנים.
  זה נשמע הזוי אבל זה מה שרואים בבירור.
  או ש.. נאס"א החביאה בתמונות שלך כל מיני דברים כדי למשוך את צומת הלב אליה יותר.. הכל אפשרי.
  אבל את מה שרואים אי אפשר להסתיר כבר – ולא משנה כמה ניסו להעלים את כל התמונות הגדולות מהאינטרנט.

  ותרים קצת את הראש לשמיים בלילה, ישנם דברים מוזרים בזמן האחרון (חוץ ממני..;)
  תיהיה יצירתי – ולא תוכי!
  אתה יודע למה לוקח זמן לגלות תגליות נדירות – כי אף אחד לא האמין שהם אפשריות עד שמישהו ועוד כמה אחריו לבסוף ניסו וגילו וזה הגיע למצב שכבר אי אפשר היה להכחיש זאת ע"י חובשי מגבעות כמוך.

  הכל בחברות…:)

 5. עד עכשיו חוץ מלהיות תמים ולהשתמש ב"הגיון הבריא" שלך..
  לא ביקשת אפילו לקבל הוכחות ולהיות ראש פתוח – כי אתה תקוע בבועה שלך יחד עם הרבה מאוד אנשים..(חובשי מגבעות

  אולי תבדוק את הצילומים , אולי תעביר אותם למומחה צילומי לוויין שיסיק לך את המסקנות.
  במקום כל הזמן להשתמש באותו תירוץ נדוש מלפני עשרכות שנים. "לא יתכן"…
  הבעיה שאתה מפחד שכל ההגיון המסודר שלך יתנפץ בין רגע ובעצם כל הקוביות המסודרות בעלת הבטחון העצמי שלך יפלו יחד איתו.

  אלו תצלומים של נאס"א – כן של אלו שאתה הולך אחריהם בעיינים עצומות.
  אפילו לא ביגקשת לראות הוכחות בעיינים שלך – אבל זה מובן כי אתה עיוור.

 6. דוק בראון,

  תזכיר לי מתי הייתה תגלית מדעית אחת שהוסתרה מהעולם 50 שנה? ניכר שאתה ממש מנותק מהעולם המדעי ולא מבין את המוטיבציות והרגשות שעומדות מאחורי המחקר. זה כמו שתגיד ששדה הנפט הכי גדול בעולם נמצא בנגב אולם הממשלה חברות הנפט והמשקיעים, כולם מוותרים על הרווח והתהילה ומסתירים את זה,נשמע לך הגיוני? לחילופין, נראה לך שמישהו יגלה חיסון לאיידס והממשלה וחברות התרופות יחברו וימנעו פרסום? אתה יודע מה הסיכוי שזה יקרה?
  ודרך אגב, למה להסתיר? כדי למנוע בהלה בציבור? ממתי רגשות הציבור כל כך חשובים לממשלות?

  נקודה אחרונה, אתה כותב "מעניין שכשאתה קורא שיש מים במאדים או מערות אתה לא מתפלא".
  הצחקת אותי. קודם כל אני כן מתפלא ושמח כי אולי אולי סוף סוף יתגלו חיידקים או צורות חיים אחרות במאדים מה שנשמע לי סביר אם כי בסיכוי נמוך מאד. ואני בטוח שמהרגע שייתגלו ייפורסמו במהירות שגבוהה ממהירות האור. אולם אתה לא רואה הבדל בין הסבירות למציאת חיידקים לבין ערים שלמות חלקן עתיקות? אפילו הוליווד וסופרי המד"ב כבר ירדו ממאדים בקטע הזה.

 7. אבי ב. מה דעתך שתעלה לכאן כמה תמונות של נאס"א ?
  אני מוכן לשלוח, אפשר לקיים דיון מסעיר!

 8. דוק בראון:
  כשתבין שאתה זקוק לטיפול – אמור לנו ואולי נוכל לעזור לך.

 9. אל תהיה בוק אפילו שנוח לך ככה,
  אל תהיה תוכי, אל תהיה אישי כי זה רק מגדיר את החולשות שלך.
  תבדוק ותחקור, אתה עלול לקבל הלם כשתגלה על ההיסטוריה.

  אל תתנהג כמו אלה שחשבו פעם שכדור הארץ הוא שטוח ולא כוכב כדורי (מזכיר אותך אבי ב.)
  וכל מי שחשב אחרת נחשב לכופר. – כי זה לא היה נראה הגיוני למדענים בזמן עבר.

  ישנם המון תגליות שלא מסופרות כלל בתקשורת, מדי פעם משהו קופץ וחוזר חזרה.
  ובאופן כללי ההתעניינות שלי, שזה לא רלוונטי אבל בכל זאת מגיעה מתוך סקרנות.

  יש אפשרות אחרת, שנאס"א בכוונה מוסיפה לתצלומי הלוויין שלה צילומי שטח מכדור הארץ, בשביל אינטרסים מסוימים, אין לדעת. מה שכן בטוח זה שיש מה שרואים בבירור, הייתי מעלה לכאן כמה תמונות אם היה אפשרי.ההנחה שמאדים שיש מושבה של בני אדם מכדור הארץ, אבל גם בעבר היו שם בני אדם בכמויות גדולות.

  מאחל לך הצלחה בחיסון האיידס שאני מניח שאתה עובד עליו יומם ולילה.

  מעניין שכשאתה קורא שיש מים במאדים או מערות אתה לא מתפלא ואתה לא צווח כי זה מה שנאס"א כתבה, אם נאס"א תגיד לך מחר שיש חיים במאדים (אחרי עשרות שנים של מחקר…) אתה לא תתפלא וכמובן תסכים מיד, אל תדאג זה מתקרב במהירות שיא. (אחרי הבקטריות, יבואו חיות, ואח"כ..)

  תחשוב על זה כך, נראה לך הגיוני שלא יסתירו דבר כזה עוצמתי ממך ובכלל הציבור?
  למה מה קרה שתדע?
  הם החכמים הגדולים ולהם מגיע לדעת כל האמת לפניך וכמובן יש כאן השלכות עולמיות וצבאיות.
  זה לא סוד שכך תמיד התנהל העולם, הדברים הכמוסים התגלו רק לאחר כ-50 שנה.

  אני מקווה שתמסגר את ההפרכה שלך טוב טוב על הקיר לעוד מספר שנים בודדות.
  (אני מקווה שיש לך משהו יותר מעניין מאשר מלחים מהאדמה שנראים כמו עצים,פיקסלים בגלל JPG, הפנים על מאדים שברזולוציה "גבוהה" לא נראים כפנים למרות שידוע באיזה פילטרים השתמשה ESA לתמונה הזו )תהיה מוכן לתגלית שבמאדים יגלו יותר חמצן ממה שחשבו תחילה.
  ישנם חוקרים בעלי שם עם הוכחות חד-משמעיות לדברים אלו – רק צריך לחפש כי הם לא יופיעו בעיתון היומי.

  ותקשיב קצת לאסטרונאוטים שחזרו מהחלל (ניל ארמסטרונג,באז אלדרין למרות שהוא קצת מטורלל..)

  "ראש נאס"א צ'ארלס בולדן: אנו קרובים לגילוי חיים במאדים" – הצחקתם אותי!!
  לפני מספר שנים אם מישהו היה מוציא משפט כזה – לא הייתם מעיזים להציג אותו כאן!

  קצת יושר ופחות צביעות!!

 10. כן דוק בראון, נאסא זיהתה ערים במאדים ומסתירה. התגלית הגדולה ביותר בכל הזמנים מוסתרת? ולמה?את הסיגר של קלינטון בחדרי חדרים לא הצליחו להסתיר אז ערים שלמות במאדים מצליחים? נראה לך שיש למישהו אינטרס כזה? או יכולת כזו? נאסא על סף סגירה מתעקשת להסתיר. תגיד באיזה סרט ירוד אתה חי? במקום להשקיע כל כך הרבה אנרגיות (הורדת תמונות, אתרים, חיפושים ועוד..) למה שלא תשקיע קצת בלימוד המדע אמיתי? אין מספיק תעלומות לגיטימיות שצריך ללכת לאבסורד? חיסון לאיידס כבר מצאת?

 11. במאדים ישנם ערים שלמות
  חלקם עתיקות וחלקם מיושבות מחדש.
  ניתן לראות אותם אפילו בתצלומי נאס"א באלו שהם לא הצליחו למחוק אותם.
  תקחו רק את התמונות עם פורמט TIFF,
  הם הורידו בשנתיים האחרונות הרבה TIF והחליפו אותם לJPG שזה פחות איכותי וכך יש להם תירוץ להגיד שמה שרואים שם זה פשוט עיוות של פיקסלים.
  תחפשו ותמצאו, פשוט צריך להוריד את הבהירות ולחזק את הקונטרסט, מומלץ להוריד את צבע היסוד האדום, כי כך הם בד"כ מסתירים את המימצאים בשטח.
  זה עובד, נאס"א או מי שהם לא יהיו , העלימו עשרות TIFF מרחבי האינטרנט, היו לי כמה BOOKMARKS שאתרים עם התמונות (רובם אונברסיטאות) שפשוט כל הלינקים כבר לא פעילים, ואפילו בגוגל לא ניתן למצוא יותר את התמונות בפורמט TIFF שהוא בעצם ענקי בעל כמה מגות יפים וניתן לראות שם בבירור, ערים שלמות , מגדלים על ראשי ההרים, אפילו דגל שזה מאוד מחשיד לגבי מיב בדיוק כבר נמצא שם.
  וניתן לראות כל זאת עם 3 תמונות בזוויות צילום שונות !!! ככה שנאס"א לא תבלף.
  תבדקו את העניין הזה!, אני לא האמנתי עד שראיתי במו עיני.
  מקום ידוע לערים שבו הוא "CRATER HALE" , אתם יכולים לבדוק עליו גם בYOUTUBE,
  למרות ששם רואים פחות בבירור.
  חפשו את האמת, אל תהיו ראש בקיר מרובעים שבגלל שיש להם תואר פלצני כלשהו והם כמו תוכים חוזרים באמונה שלמה לגבי כל מה שיוצא מהפה של נאס"א.

  תחשבו על זה כך , נאס"א עשרות שנים (הידועות לנו) חוקרת את מאדים , פתאום עכשיו הם נזכרים שיש מים , שיש מערות, שכמות החמצן עולה, שיש בקטריות… כולנו יודעים לאן זה הולך וזה מתוכנן כך.

  בהצלחה.

 12. זה אומר שבעתיד בני האדם או ציוד לאיסוף דוגמיות יגיעו לשם ויאספו דוגמיות שעלולים לכלול חידקים או בקטריות שיהיו מסוכנים לתושבי כדור הארץ ולכן רצוי לבנות מעבדת מחקר בחלל או על הירח
  ושם ורק שם יבדקו החומרים שיגיעו ממאדים בתנאי בידוד מתאים ובחשיפה מבוקרת

 13. בתגובה ל"איש", ואני מצטט:
  " איני גיאולוג ואיני איש מאדים , מקווה שאחד מהשניים יוכל להבהיר את הנקודה שהעלתי."

  רק רציתי לציין שאכן רצוי במיוחד שאיש מאדים אמיתי יבהיר לנו מה קורה בכוכב שלו.

 14. האם קיים 'מחזור המים' במאדים בצורה דומה למחזור בארץ (אידוי, גשם היקוות)?

  כי אם לא אז יש לי הסגה על כך שאלו באמת מים.
  נניח כי התופעה שאנו עדים לה קיימת רק כמה עשרות או כמה מאות שנים.
  וכל שנה בקייץ המאדימי זורמים המים.
  איך בדיוק מקורות המים באזורים הגבוהים לא יבשו כבר?
  איך הם חוזרים ומתמלאים?

  בלא מחזור מים המאפשר ההעברת מים ממקומות נמוכים לגבוהים אז נראה לי מוזר שאלו יהיו סימני נוזלים.

  איני גיאולוג ואיני איש מאדים , מקווה שאחד מהשניים יוכל להבהיר את הנקודה שהעלתי.

 15. קשה מאוד יהייה להוכיח כי מדובר ב H2O.
  צריך יהייה לשגר רובוט מחקר ייעודי שיוכל לטפס ולהגיע לגאיות הללו בקיץ, לדגם את הקרקע והחומר הזורם ולנתח אותו מבחינה כימית
  אני לא רואה את זה קורה בעשור הקרוב.
  הרובוט החדש של נאסא הוא רובוט גאולוגי וכלל לא בנוי לזהות חיים עכשויים.

 16. לפי התמונות שבאתר של נאסא זה נראה שהתמונות צולמו במהלך שקיעת השמש בזוויות שונות ולכן אני חושב שמדובר בצללים ולא במים.

 17. בהחלט מעניין אך בניגוד למה שעשוי להתפרש מהכתבה פה, אני הייתי ממליץ בינתיים להמשיך ולהיות סקפטיים. מים לא ראו ולא מצאו. רואים תצורות עונתיות שמזכירות לנו דברים שקורים בכדור הארץ. שם המצב מאוד שונה. זה עוד מסמר בארון של הדיעה הישנה שמאדים מת ביולוגית – אבל זה עדין לא הוכחה לשום דבר. כעת, שמכירים היטב את האזור, יש לחזור ולצלם שם כדי לנסות ולתפוס תעוד ממשי של מים, הן בתמונת אור נראה והן בספקטרומטר שיראה פיזור גלי שדומה למי ים.
  גם אז אני בספק אם הספקטרומטר אכן ייתן ערכים ברורים, במידה ויש שם חיים, שהרי החיים ישברו את האור באופן שונה ממים נקיים. באשר לטיב שבירת האור של בע"ח מאדימיים איננו יודעים עדיין דבר.
  אני מאוד מקווה שאזכה עוד בחיי לקבל תשובות (ודגימות!!!) באשר לקיומם של חיים במאדים.

  ממצאים אלו צריכים להדליק בארגון המחקר מנורות חזקות שצריכים לגרום להם לשנות את מוקד הנחיתה של הגשושית הבאה. הבעיה היא כנראה שבנאסא יש הרבה גאולוגים שמתעניינים בסלעים ופחות אסטרוביולוגים בעלי כח שיכולים לגרום לפרוייקט לנטות יותר לכוון הביולוגיה. יש לכוון את הגשושית הבאה לשם, לאפשר לה להתבונן ולצלם שם כל השנה ובמשך כמה שנים וכן, לבחון את הקרקע ברזולוציות גבוהות. זה מקום חשוד וטוב כיעד מוצלח לגילוי פוטנציאלי של חיים.

  בברכת חברים,
  עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן