סיקור מקיף

חלוקי נחל עשויים להעיד על מיקומו של נחל עתיק במאדים * והאם נאס"א משחקת עם חובבי העב"מים בחתול ועכבר על מאדים?

בעוד נאס"א מוכיחה את תיאורית המאדים הרטוב לפני מיליארדי שנים, החליט חובב עבמים יפני שסרק תמונות גולמיות של קיוריוסיטי שגילה עכבר, או אולי לטאה באחד התצלומים.

איזור במאדים בו זרמו מים. בתחתית התמונה הסלע הוטה הנראה כמו מדרכה שבורה - עדות לזרימת מים במקום
איזור במאדים בו זרמו מים. בתחתית התמונה הסלע הוטה הנראה כמו מדרכה שבורה – עדות לזרימת מים במקום

ניתוח מפורט של אבנים שנראו כמו חלוקי נחל אשר צולמו ונבדקו על ידי רכב המאדים קיוריוסיטי בשנה שעברה הם חלק מנחל עתיק
הסלעים הם הראשונים שנמצאו אי פעם במאדים המכילים גם חצץ – מגודל של גרגרי חול ועד לגודל של כדורי גולף. הם איפשרו לחוקרים לחשב את עומק ומהירות המים שפעם זרמו דרך איזור זה.

"השלמנו הערכה מעמיקה של החצץ וחלוקי הנחל כדי לאפיין את גודלם, תפוצתם ונטיית צורתם לעיגול" אומרת רבקה ויליאמס מהמכון למדעים פלנטריים בטוסון, אריזונה, החוקרת הראשית שפורסם אודות אבנים אלה בכתב העת סיינס השבוע. "הגענו למסקנה כי ההערכה הראשונית שלנו בסתיו היתה נכונה. לכל הפחות המים זרמו בקצב הדומה לקצב של הליכה – מטר לשניה, והגיעו לעומק במקומות שונים בערוץ החל מעומק של קרסול ועד לעומק של ירך של אדם מבוגר.

שלושה סלעים כאלה נחקרו באמצעות יכולות הצילום מרחוק של מצלמת התורן של קיוריוסיטי במהלך 40 הימים הראשונים שלו על מאדים והיו הבסיס לדוח החדש. אחד מהסלעים , Goulburn היה קרוב מאוד לאתר הנחיתה של התיבה שממנה יצא הרובוט. השניים האחרים לינק והוטה (Hottah) נמצאים במרחק של 50 ו-100 מטרים לכיוון דרום מזרח. החוקרים גם השתמשו במצלמת הלייזר של קיוריוסיטי כדי לחקור את הסלע לינק.
תשלובות אלו נראות באופן מפתיע כמו מרבצים שנשארו בנחל שחרב על כדור הארץ" אומרת ויליאמס. "מרבית בני האדם מכירים את הצורה העגולה של חלוקי הנחל. צורתם העגולה נובעת משחיקה המים שחקו אותם מכל הצדדים. לראות משהו כה מוכר על עולם אחר זה מרגש ומשביע רצון."
ההערכה היא שהסלעים הללו נסחפו על ידי הנחל למרחק של קילומטרים אחדים ממיקומם המקורי.

ואולם ההודעה הזו של נאס"א שהיא חשובה מאוד הפסידה את הבכורה בג'ונגל המכונה הפצה ויראלית, לתמונה שצולמה אף היא בספטמבר 2012 במאדים בידי אותו רכב מאדים – קיוריוסיטי, ובו טוענים חובבי עבמים, כי מצולם לא פחות מאשר עכבר שנמצא בתנוחת שינה וראשו שמוט על קרקע המאדים.
מדובר בתמונה שאיתר אדם נחוש ביפן שלאחרונה סרק עשרות תמונות גולמיות של נאס"א. פוסט באתר UFO Sightings Daily מראה את מה שנראה לכאורה כיצור בעל ידיים רגליים וזנב שוכב בין שני סלעים במאדים. חובבי העבמים התווכחו אם מדובר בעכבר או בלטאה. חובבי העבמים לא פוסלים את האפשרות שמדובר בתמונה מבויימת על ידי נאס"א, שאחראית להצבת האבנים זו על זו כך שייראו בצורת יצור חי. בכל אופן, אם באמת היה מתגלה יצור חי על מאדים, האם נאס"א לא היתה מכריזה על כך באופן חד וברור?
בכל אופן, הנה התמונה לפניכם.

עכבר על מאדים? צילום: נאס"א
עכבר על מאדים? צילום: נאס"א

להודעה של נאס"א על זרם המים העתיק במאדים

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן