סיקור מקיף

פתרונות ננוטכנולוגיים לחסרונות הכימותרפיה

חוקרים מאוניברסיטת רוטג'רס תכננו ננו-חומרים המאפשרים מתן של התרופה דוקסורוביצין (doxorubicin) לשם חיסול התאים הסרטניים יחד עם תרופה גנטית לשם מניעת פיתוח עמידות

מערכות ננומטריות להעברת תרופות
מערכות ננומטריות להעברת תרופות
שני מדענים מאוניברסיטת רטגרס (Rutgers), פרופסור מהמחלקה לכימיה ננומטרית ופרופסור מביה"ס לרוקחות, פיתחו גישה ננוטכנולוגית שתוכל להסיר את הבעיות של תופעות לוואי ועמידות לתרופות הקיימות בטיפול כנגד סרטן. בשיטת הכימותרפיה, תאים סרטניים, בדומה לחיידקים, מסוגלים לפתח עמידות בפני התרופות ולגרום להישנות המחלה.

כפי שפורסם בגיליון דצמבר של כתב-העת המדעי Small, החוקרים ועמיתיהם תכננו ננו-חומרים המאפשרים מתן של התרופה דוקסורוביצין (doxorubicin) לשם חיסול התאים הסרטניים יחד עם תרופה גנטית לשם מניעת פיתוח עמידות.

כאשר ניתן הטיפול המשולב עבור תאי סרטן השחלה העמידים לתרופה רגילה, הטיפול היה פי 130 פעמים יותר קטלני מאשר מתן דוקסורוביצין בנפרד. "התרופה משתחררת רק כאשר היא נמצאת בתוככי התאים הסרטניים," אמר החוקר הראשי. "מנגנון שחרור פנימי מבוקר זה יכול להפחית במידה משמעותית את תופעות הלוואי השליליות הקשורות לתגובה של תאים בריאים עם התרופות נוגדות-הסרטן."

במחקר דומה, צוות חוקרים נוסף פיתח ננו-צינורות פחמן חד-דופנות שטמונה בהם היכולת לשמש אמצעי יעיל יותר לאיתור וחיסול בררני של תאי סרטן השד אגרסיביים. במאמר שפורסם בכתב-העת המדעי BMC Cancer בשנה שעברה החוקרים הדגימו כי בקישור כימי של נוגדן ייחודי לננו-הצינורות, תוך רתימת היתרונות הסגוליים שלהם, ניתן לאתר תאים סרטניים פרטניים ולבערם באופן בררני מבלי לפגוע בתאים הבריאים. חשיבות שיטה זו טמונה בעובדה כי ניתן להרחיבה בקלות רבה מאוד עבור סוגים אחרים של סרטן.

יישום מחקר זה מתאים למגוון תחומים. לדוגמא, צוות המחקר בוחן את אפשרות היישום המעשי של ננו-חומרים אלו ככלי אבחוני של מחלת הפרקינסון. מחקר אחר מתמקד בפיתוח של מערכות לזיהוי נוכחות חומרי לחימה כימיים בתחום של ביטחון פנים. בנוסף, החוקרים בוחנים שיטות ננוטכנולוגיות למדידת ריכוזי יוני ברזל בימים, באוויר ובמי-שתייה, מדד חיוני בחקר גזי החממה ובחקר שינויים אקלימיים.

הידיעה על המחקר

2 תגובות

  1. אפשר להוסיף מישחקי חלל עים כן תודה ותחזירו לי תשובה אשמח מאוד תודה

    נוי סרבורצ'יץ

  2. אין סכנה של הצטברות החלקיקים בגוף החולה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן