מיסטריום – לחיות לנצח \ טל רשף

הרומן "מיסטריום" מאת טל רשף בוחן את חלום חיי הנצח במבט מפוקח מתוך עיניו של מי שחי אותם בחיי היומיום בלי חלומות ואשליות, אשר מחפש אחר ההסבר למצבו המיוחד, מגלה את הרקע המדעי לכך ומעלה שאלות פילוסופיות הנובעות מכך, כמו מה ניתן באמת לדעת, ומדוע אנחנו רוצים לדעת.

איור: pixabay.
איור: pixabay.

לחיות לנצח ולא להזדקן, זה כנראה אחד החלומות הוותיקים ביותר של המין האנושי, כמו החלומות האחרים: לעוף כמו ציפורים ולנוע בזמן. המחקר של השנים האחרונות מצביע על האפשרות שבעוד מספר לא גדול של שנים יתכן והוא יתגשם.

לאורך שנים סברנו כי ההזדקנות היא תוצאה של בלות של הגוף עקב מפגש עם גורמי נזק חיצוניים דוגמת עישון, אלכוהול, קרינת שמש ורדיקלים חופשיים. בהמשך הדרך גילה לנו המחקר המדעי כי זאת לא הסיבה היחידיה וכי למעשה קיים מנגנון פנימי בתוך הגוף שלא קשור לגורמים חיצוניים אלו, הטלומרים.

הגדירו אותם כ"קשר שבסוף השרוך", החלקים האחרונים בתוך השרשרת שיוצרת את הכרומוזום האנושי, אשר עלולים להישחק כל אימת שתא מתחלק או מתחדש ויוצר תא חדש במקומו. התא הזה אמור לכלול את אותו מטען גנטי כמו זה אשר יצר אותו, אך למעשה לעתים קרובות נשחקים טלומרים המצויים בקצות הכרומוזום, הם לא מופיעים ב-DNA החדש שנוצר והתוצאה היא שחיקה, שינוי והזדקנות.

היום אנו כבר בשלב השלישי של התפתחות המחקר. מחקרים עדכניים מצביעים על כך שלמעשה ההזדקנות אינה רק תולדה של דברים אשר "קורים" לגופנו ולכרומוזום המעצב אותו, אלא שלמעשה יש בו חלקים האחראים באופן אקטיבי על יצירת תהליך ההזדקנות, ובמרכז שלהם אותו חלק הקרוי Lamin A שהוא, אם תרצו, המאסטר קונטרולר של תהליך ההזדקנות בגופנו.

מה יקרה אם נוכל לבצע שינויים יזומים במטען הזה שכעת הוא כבר גלוי בפנינו וניתן למיפוי? תאורטית ניתן כבר לחשוב על מצב בו ננטרל את פעולתו של אותו חלק ונעצור חלקים נרחבים מתהליך ההזדקנות.

שער הספר "מיסטריום". באדיבות טל רשף.
שער הספר "מיסטריום". באדיבות טל רשף.

סביב האפשרות הזאת סובב הספר "מיסטריום", אשר התפרסם לאחרונה בהוצאת "גוונים". זה רומן רחב יריעה המתאר את חייו של איתמר קורן, אדם שאינו מזדקן. הוא בן יותר מ-200 שנה, נולד בימי המהפיכה הצרפתית, נלחם בשורות צבאו של נפוליאון וגילה אי שם לאורך הדרך כי הוא לא מזדקן והוא נותר למעשה בן 25, לפחות על פי מראהו.

האם זאת הגשמת חלום אנושי עתיק יומין? איתמר מגלה כי אנשים חושדים בו עקב הפער שבין גילו הרשום לבין מראהו, כי הוא עלול להסתבך עם חוקרי משטרה, כי חוקרים במעבדות ביוטק ירצו לדעת את הסוד שלו על מנת להפיק על בסיס זה תרופה נגד זיקנה לאנושות, כי משקיעים ימצאו בכך עניין, וכי הוא יביט על כל אלה מתוך בדידות של אדם שכבר הגשים חלומות, שאין אף אדם בעולם שאיתו הוא יוכל לחלוק את זכרונותיו ואת עולמו, והוא מפחד להתאהב ולקשור את חייו בחייה של אישה שתזדקן בבוא הזמן כאשר הוא ישאר באותו גוף.

הרומן "מיסטריום" בוחן את חלום חיי הנצח במבט מפוקח מתוך עיניו של מי שחי אותם בחיי היומיום בלי חלומות ואשליות, אשר מחפש אחר ההסבר למצבו המיוחד, מגלה את הרקע המדעי לכך ומעלה שאלות פילוסופיות הנובעות מכך, כמו מה ניתן באמת לדעת, ומדוע אנחנו רוצים לדעת.

את הספר ניתן לרכוש, נכון לאמצע ספטמבר, באתר ההוצאה לאור "גוונים", בסניפי צומת ספרים ובקרוב גם בסניפי סטימצקי, וכמובן מידי המחבר.


טל רשף – מחבר הספר "מיסטריום", יועץ עסקי בין-תרבותי לחברות טכנולוגיה הפועלות בשוקי העולם ומרצה בנושאי תרבויות והסטוריה

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן