סיקור מקיף

מדויק יותר, נוח יותר

תוכנה חדשה תסייע בניתוח ממוחשב של ממצאים ארכיאולוגיים

כשארכיאולוגיה וגרפיקה ממוחשבת נפגשות: במעבדה לארכיאולוגיה חישובית במכון לארכיאולוגיה פיתחו לאחרונה תוכנה חדשה ומעניינת בשם AGMT3D, שנועדה להקל על ניתוח צורני של ממצאים ארכיאולוגיים. עד כה הארכיאולוגים ששבו מן החפירות נאלצו להשוות בין ממצאיהם לממצאים אחרים באמצעות הגעה למוסדות שונים ולבצע השוואות באמצעות הראייה בלבד, כמעט ללא עזרים טכנולוגיים מתקדמים.

תוכנת המחשב החדשנית שנוצרה במעבדה לארכיאולוגיה חישובית במכון לארכיאולוגיה מאפשרת לראשונה לבצע השוואה צורנית מקיפה בין מכלולי כלים מבלי לכתת רגליים ממקום למקום ולנתח מכלולי כלים באופן מעמיק, אובייקטיבי ויעיל הרבה יותר מבעבר.

התוכנה החדשה, AGMT3D. צילום – באדיבות גדי הרצלינגר

בנוסף, התוכנה החדשה מאפשרת השוואה מדויקת יותר בין צורות שונות של כלים שהייתה נעשית עד היום באופן סובייקטיבי על ידי החוקר ולא על פי קריטריונים חד-משמעיים. בשל העובדה שהתוכנה עובדת על דגמים תלת-מימדיים ממוחשבים של הממצאים שנסרקו, החוקרים יכולים כעת בקלות ובפשטות לחקור מרחוק ממצאים שקולגות שלהם גילו מבלי להזדקק לגישה פיזית אליהם. זאת ועוד, התוכנה מנגישה שיטות מתמטיות וסטטיסטיות מורכבות גם לחוקרים להם אין רקע בתחומים אלה.

מפתחי התוכנה מדגישים כי היא הצליחה לאחרונה לנתח את צורותיהם של כלי אבן מסוימים כך שניתן לקשור בינן לבין רמות המיומנות של יוצריהם וכן לקשור בין צורותיהם של כלי נשק קדומים, ראשי חץ, לבין בתי היוצר בהם הופקו.

גדי הרצלינגר ופרופ' ליאור גרוסמן במעבדה. צילום באדיבות האוניברסיטה העברית בירושלים

פיתוח התוכנה וכתיבת המאמר הינם חלק מעבודת הדוקטורט של גדי הרצלינגר, תלמיד מחקר במעבדה לארכיאולוגיה חישובית באוניברסיטה, ובהנחייתה של פרופ' נעמה גורן-ענבר. פרופ' ליאור גרוסמן היא ראש המעבדה לארכיאולוגיה חישובית במכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית. בעקבות יצירת התוכנית מסר הרצלינגר כי "אנחנו מקווים שהתכנה תאפשר לכמה שיותר חוקרים בתחום להגיע לתובנות חדשות ומעניינות שאליהן לא היה ניתן להגיע בשימוש בשיטות מחקר מסורתיות."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן