בהלת החלב – תשובה לסרטון המסתובב ברשת

האם העובדה שאנו שותים חלב של מין אחר (פרה) היא בלתי טבעית יותר מהעובדה שאנחנו אוכלים למשל מלפפונים שהרי גם המלפפונים לא התכוונו שבני אדם יאכלו אותם

כוס חלב, מתוך ויקיפדיה
כוס חלב, מתוך ויקיפדיה

אני לא יכול יותר. אני לא אצליח לעבור את המבחן." בכה הסטודנט, והרים את הכוס לשפתיו. "אני עומד לעשות את זה."

"אל תעשה את זה." נדרכתי. לא העזתי להתקרב אליו. הוא היה יכול ללגום את הנוזל הלבן לפני שהספקתי להעיף את הכוס מידיו. "החיים כל-כך יפים!"

הוא נעץ בי מבט מלא ספק.

"טוב, החיים בסדר," מיתנתי את קביעתי. "אבל עדיין, אני מתחנן. אל תשתה מהכוס הזאת!"

הוא בהה בכוס ולא ענה. החלטתי לנסות גישה אחרת.

"מה שמת בכוס?" שאלתי בחביבות. כדאי לדעת, כדי לספר למד"א.

"חלב," הוא לחש.

"ומה עוד?" ניסיתי לגרום לו להמשיך לדבר.

"רק חלב. הרבה חלב. של תנובה!" הוא התיישב על הרצפה, מבלי לעזוב את הכוס. "זה יהרוג אותי, על בטוח."

"רגע." אמרתי. "מה?"

"הוא יחסל אותי. החלב." חזר הסטודנט על דבריו. "ולא סתם מוות. הוא יגרום לי לכמה סוגי סרטן שונים, ולפני זה רוב הסיכויים שגם איחנק על הליחה של עצמי ואשבור את כל העצמות בגלל שהוא גוזל סידן מהעצמות. וחלבון הקזאין שמשמש כדבק עבור תוויות בירה יגרום לכל האיברים הפנימיים שלי להיצמד זה לזה."

"יש גם צדדים חיוביים לחלב?" שאלתי ביובש.

"כן." לחש. "לפני שאמות, יצמחו לי שדיים בגלל הורמוני הגדילה שבחלב. אני אוהב שדיים."

"כן," כחכחתי בגרוני. "גם אני. אבל מאיפה קיבלת את כל המידע הזה בדיוק?"

"יש סרטון ברשת," אמר בקול עבה. "ביוטיוב. עם ד"ר אריה אבני, ועוד כמה רופאים אחרים שהזהירו שחלב פשוט רעיל. והם בטוחים בזה לגמרי!"

 

"ראיתי את הסרטון," הודיתי. "הוא הפך להיות ויראלי ממש – הגיע ליותר מ- 150,000 צפיות תוך זמן קצר, וזה הישג מדהים עבור סרטון בעברית. אבל ברור לך שהוא דומה לאינסוף סרטונים אחרים באנגלית, שהטענות בהם הופרכו כבר מזמן, נכון?"

"לא," אמר הסטודנט. "מה הם אומרים?"

"בדרך-כלל הטענות ממוחזרות עד זרא, ומבוססות על מדע גרוע במקרה הטוב, או על הטעיה וחצאי-אמיתות במקרה הרע." אמרתי. "קח לדוגמה את הטענה שהסינים והיפנים לא שותים חלב כי הם מבינים שהוא מזיק לבריאות. אפילו אם היינו לוקחים את סין כמודל מושלם לרפואה, שהיא ממש לא, עדיין כדאי לשים לב למשל לעובדה שבסין תוחלת החיים נמוכה בעשר שנים מזו שבישראל. וישראלים אוכלים שפע של מוצרי חלב, בעוד שסינים כמעט לא נוגעים בחומר. אז לא היית מצפה לראות את ההשפעה המזיקה של החלב על תוחלת החיים שלנו?"

"יכול להיות," הודה. "אבל למה הם לא נוגעים בחלב? אולי הם יודעים משהו שאנחנו לא?"

"הם לא אוכלים חלב בגלל שרוב האסיאתים שונים גנטית מאירופאים." הסברתי. "כל בני-האדם נולדים עם אנזימים שמפרקים את הסוכר שבחלב שנקרא לקטוז. אצל האסיאתים הפעילות של האנזימים יורדת כמה שנים אחרי הלידה, כשהם מפסיקים לינוק. לכן בערך שמונים אחוזים מהאסיאתים המבוגרים רגישים באמת לחלב. אצל האירופאים – וכתוצאה מכך גם אצל האמריקאים, שהגיעו במקור מאירופה – יש מוטציה שגורמת להם להמשיך לייצר את האנזימים מפרקי-החלב במשך כל החיים, ולכן רובם הגדול מסוגלים להמשיך לאכול מוצרי חלב גם בבגרות."

"נו," אמר הסטונט ועיקם אפו. הוא כבר נראה פחות מדוכדך. יותר סקרן. "ולא נראה לך שמשהו בעייתי כאן? הטבע לא בדיוק הכין אותנו לשתות חלב של מין אחר גם כשאנחנו בוגרים!"

"אני לא יודע מי זה הטבע הזה," אמרתי. "אבל החתול הטבעי שלי שותה בהנאה רבה חלב פרה. ובכלל, כל הטיעון של טבעיות מגוחך בעיני. האם לבישת בגדים היא מעשה טבעי? האם לאכול את בשרו של בעל-חיים ממין אחר היא מעשה טבעי? אפילו אכילת ירקות נראית לי מטורפת לגמרי! הרי הצמח דואג רק לעצמו, והוא שייך למין כל-כך שונה מהמין האנושי! ובכל-זאת, הוא מייצר חומרים שמתאימים לתזונה שלנו. בדיוק כמו הפרה שמייצרת עבורנו את החלב."

חתלתול לא-טבעי, שותה חלב

"ומה עם הסרטן?" תבע לדעת. "אמרו שחלב גורם לכל סוגי הסרטן! אמרו שבסין יש רק אלפית ממספר מקרי סרטן השחלה מבישראל, כי הסינים לא שותים חלב!"

"סיפרו גם שסין מובילה בעולם במקרי הסרטן בוושט?" התעניינתי. "וגם ביפן כמעט לא שותים חלב. סיפרו לך על העובדה שיפן אלופה עולמית במקרי הסרטן בקיבה? שביפן יש הרבה יותר מקרים – יותר מפי שניים מבישראל – של סרטן הכבד הקטלני? או שהיא מקום שני בעולם בסרטן הלבלב? מקום שלישי בעולם בסרטן המעי?"

"לא…" אמר בהיסוס, "את זה הם לא סיפרו."

"זה כשל ידוע אצל קונספירטורים," אמרתי, "הם מתייחסים רק לנתונים שתומכים בהנחת היסוד שלהם, ומתעלמים מכל היתר. הבעיה היא שאלו גם הנתונים שהם בוחרים להציג בפני כל העולם, במקום להראות את התמונה בכללותה. האמת היא שבסין מותר להביא רק ילד אחד לעולם, ולכן אני מניח שנשים לוקחות אמצעי מניעה באופן קבוע. נראה לי הרבה יותר סביר שהאמצעים הללו מדכאים את הביוץ בשחלות, ולכן גם מסכלים את הסיכוי לסרטן בשחלות, מאשר שהחלב הוא זה שגורם בדרך לא-ברורה לסרטן בשחלות."

"ומה עם העובדה שקזאין משמש בתעשיית הדבק?" דרש, כשהוא מניף את הכוס הקטלנית ביד רועדת.

"קזאין הוא באמת חלבון שנמצא בשפע בחלב הפרה," אמרתי. "והוא משמש גם כדבק. אבל אתה יודע איזה עוד חומר משמש כדבק?"

"איזה?" שאל.

"קמח. אם תערבב קמח עם מים, תקבל דבק מצוין." גיליתי לו. "ואם תשים קמח באסם לאורך זמן בתנאים הנכונים, הוא גם יהפוך להיות נפיץ. יש אסמים שלמים בטקסס שעולים לאוויר בפיצוצים ענקיים. האם זה אומר שהוא מסוכן לבריאות? כמובן שלא. כל עוד תאכל קמח במינון הנכון, אתה תהיה בסדר גמור. ואותו דבר בדיוק תקף לקזאין ולחלב."

"והוא לא ישבור לי את העצמות?" תקף.

"ממש לא," גיחכתי. "זאת עוד סטטיסטיקה הזויה שהמרפאים-בגרוש מנסים למכור לך. טוענים שמדינות שהן אלופות בצריכת חלב, כמו שוודיה ונורבגיה, גם אלופות באוסטאופורוזיס – דלדול מסת העצם שגורם לשברים. וזה נכון, אבל שוכחים לספר לך ששוודיה ונורבגיה גם זוכות למינימום אור-שמש בשנה. אם אין אור שמש, יש מעט מאד ויטמין D- והעצמות נפגעות בלי קשר בכלל לחלב. אם כבר, סביר שהאירופאים באותן מדינות התרגלו לשתות הרבה חלב כדי למנוע החמרה של מצבם הבריאותי. החלב מספק לעצמות את הסידן שנדרש להן כדי להתחזק. לפעמים מוצרי חלב שונים מעלים את החומציות בדם ולכן גורמים ליציאת סידן מהעצמות, אבל מיד לאחר מכן כשהחומציות יורדת, העצמות סופגות את הסידן מחדש לתוכן, ומקבלות כתוספת גם את שפע הסידן שבגבינה או בחלב."

נערה עם חלב, של יוהנס ורמיר

"אז החלב לא באמת יעזור לי…" החווה הסטודנט באומללות בידו.

"הוא לא יעזור לך להתחמק מהמבחן, לא." הסכמתי איתו. "והוא כנראה אפילו לא יעזור לך לגדל שדיים. פרות רבות באמריקה מקבלות הורמון שנקרא 'הורמון גדילה של בקר', והוא גורם להן לייצר יותר חלב. כתוצאה מכך, הפרות גם מייצרות שפע של הורמון אחר – IGF- שנמצא בחלב שלהן. יכול להיות שהמרפאים עליהם אתה מסתמך חושבים שיש קשר בין IGFלבין צמיחת שדיים, בגלל שהם מתבלבלים בין שני ההורמונים."

"אבל ה- IGFלא יסכן בעצמו את הגוף?" שאל הסטודנט.

"לא, מכיוון שהוא מתפרק בקיבה. לכן יש צורך להזריק אותו ישירות לזרם הדם כדי שיפעל." הסברתי. "הורמוני גדילה רבים מתפרקים בקיבה, ולכן לא יכולים להשפיע על הגוף כשהם נלקחים ככדורים. זו הסיבה שמזריקים אותם לזרם הדם של ילדים עם חוסר בהורמון גדילה, במקום לתת להם כדורים עם ההורמון. אבל כל זה לא רלוונטי בכלל, מכיוון שבארץ ובאירופה אסור להזריק הורמונים לפרות."

"אבל לא יכול להיות שכולם משקרים!" התפרץ הסטודנט.

"לא, לא כולם משקרים." הסכמתי איתו. "יש שפע של מחקרים על חלב, שרובם הגדול מראה שיש לו דווקא השפעות חיוביות. משרד הבריאות הישראלי ומנהל התרופות והמזון האמריקאי מעסיקים אנשים מהימנים ורציניים שבוחנים כל הזמן את הראיות הקיימות ומחליטים לפיהן. זאת העבודה שלהם, והם יודעים שאם לא יעשו אותה טוב, הם יפוטרו ויכולים גם להגיע לדין פלילי. ומכיוון שהתקשורת יושבת להם על הצוואר כל הזמן, הם לא מעיזים לעשות טעויות. ולמרות כל זאת, אתה שם לב בוודאי שהם דווקא תומכים מאד באכילת חלב ומוצרי חלב כמקור זמין, בריא וזול לשומנים, חלבונים וויטמינים."

"אבל דוקטור אבני אומר ש- "

"אה, כן." קטעתי אותו. "דוקטור אבני. מי זה דוקטור אבני? דוקטור אבני, לפי מה שכתוב באתר שלו, פוטר מהקופה הכללית, שגם מנעה ממנו לעבוד בכל קופה אחרת. דוקטור אבני גם מטפל באופן עצמאי עכשיו, בכל סוגי המחלות: מחלות ילדות, מחלות ראומטיות, מחלות פנימיות, מחלות כבד, מחלות עור, מחלות סרטן ואפילו בעיות נפש חריפות. זה מאד מעניין, כי אני לא מכיר רופא רציני שמתיימר בכנות לטפל במחלות מכל הסוגים האלו. ולמרות זאת, זה מה שכתוב באתר שלו."

"עכשיו תראה, אני לא רוצה להאשים אותו כי אני לא באמת מכיר את האיש," אמרתי מעדנות, "אבל האם הוא לא רוצה לזכות במטופלים גם כן?האם הוא לא צריך כסף כמו כולנו?בוודאי שכן! האם ייתכן שהוא משקר ומגלה רק חצאי-אמיתויות כדי לגרום לאנשים לבוא אליו? כפי שאמרתי, אני לא יודע. אבל כמו שחז"ל כבר אמרו: כבדהו וחשדהו. ואחרי שראיתי את הסרטון של החלב שהוא מתראיין בו, אני לא מכבד את הדוקטור בכלל. ואם אנחנו כבר מדברים על רופאים, אז למה אתה סומך על דוקטור אבני יותר משאתה סומך על מאות-אלפי דוקטורים אחרים, כולל אלו שזאת בדיוק העבודה שלהם? כי יש לו שפם מרשים, ושיער אפור-לבן וקול רציני ועיניים כנות? כי הוא מתראיין טוב לטלוויזיה או לאינטרנט?"

"בסדר!" הרים הסטודנט ידיו. "הבנתי. עזוב את החלב. אבל אני עדיין עומד להיכשל במבחן!"

"ובכן," אמרתי, "אולי תוכל לעשות עבודה נוספת כדי לשפר את הציון. אם תוכל, למשל, להעלות את תוכן השיחה הזאת לרשת כדי להראות לי שהבנת את הנקודות העיקריות, אני בטוח שנוכל לדבר על תוספת לציון…"

והנה אנו כאן היום, ותודה שקראתם.

עשו את הדבר הנכון.

יותר מ- 5,000 אנשים נכנסו לבלוג כדי לקרוא את המאמר האחרון על סרטון החלב הוויראלי שהתפשט ברשת הישראלית כאש בשדה קוצים. חלקם התלוננו, בצדק, שלא התייחסתי לכל הנקודות שהופיעו בסרטון באופן רציני. וזה נכון. זו הייתה רשומה חצי-סאטירית, שלקחה כמובן מאליו את הרעיון שהקוראים יודעים פחות-או-יותר מהו מדע, למה לא ניתן להתייחס לעדות אישית ("הפסקתי לשתות חלב, וביום המחרת כבר הפסיקה לי הליחה והסרטן שלי חלה בסרטן!") כמייצגת ציבור שלם, למה חוסר-עדויות אינו מהווה הוכחה בפני עצמו ("אבל בסין יש המון גורמים אחרים שגורמים לגיל הסופי לרדת!") ועוד כהנה וכהנה כשלים לוגיים. לכן לא טרחתי גם להתעמק בנושאים האלו. 

למזלנו, יש בארץ את קבוצת הספקנים, שעומדים מאחורי הפודקאסט 'ספק סביר'. הם הוציאו סרטון קצת ארוך אבל מאד, מאד מעניין שמסביר הכל על סרטון החלב. אני מאד ממליץ למתעניינים לצפות בו, מתוך תקווה שהוא יענה על חלק מהשאלות והטענות שהועלו כאן.

סרטון החלב הישראלי

 

עוד בנושא באתר הידען

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

100 תגובות

 1. השנה היא 2019.
  ארגון הבריאות העולמי ממליץ להמנע ממאכל בשר.
  וגם מוצרי חלב.

 2. חיפאי, ולכל המגיבים האחרים שיודעים הכל:
  על פי חוק בישראל אסור להוסיף דברים לחלב, אחרת אסור לקרוא לזה "חלב".

 3. מה שיותר חשוב לחקור זה החומרים המשמרים בתוך החלב שלנו. שמתי לב שבשנים האחרונות תוקף החלב (לא העמיד) בעליה מתדמת (בימינו בסביבות 3 שבועות) לפני הרבה שנים בהנחה שאני היום מתקרב לארבעים, תוקף החלב לא עלה על כמה ימים או שבוע!!
  לפני חודש בערך שכחתי חלב "טרה" לרתוח על אש קטנה למשך 10 דקות, כשניגשתי לחלב ראיתי לתדהמתי שצבע החלב הפך לצהוב כהה (החלב לא נשרף ולא היה לו ריח של חלב שרוף כלל!), ומעל לחלב צפה לה שכבה עבה וצהובה (לא זו שהיינו חוטפים אותה מהסיר שכאמא הייתה מרתיחה חלב!). הוצאתי אותה כדי שתתקרר. ולאחר רבע שעה בערך החזקתי בה ומשכתי אותה לצדדים כדי לבדוק את מרקמה ולתדהמתי.. השכבה הזו היתה מוצקה ואילסטית כמו גומיה! חומר למחשבה!!!!
  האם נושא החומרים הזרים שמוסיפים לחלב מדי פעם הועלה לאחרונה ברשת או בתקשורת?
  אשמח לשמוע חוות דעת מומחים מהימנים ואמינים.

 4. מקריאת התגובות ברור לחלוטין שמספר הצמחונים/טבעונים (להלן, לא בריאים בנפשם) עולה כמו כל אפנה אחרת. יש להניח שבעוד 10 שנים נמצא אותם מתנגדים לגדול גורי חתולים או לשמוש בטמפונים שנעשו מצמחי אגבה. כמו כל אדם דתי גם הם טרחנים בלתי נלאים. תמשיכו חברים ואני בטוח שזה גורם לכם להרגיש צודקים, חכמים וחזקים. לבריאות.

 5. כתבה ארוכה ומשמימה! בכל הכתבה אין אפילו הפנייה למאמר אחד שמוכיח שהחלב אכן תורם לבריאות, ו/או מאמר אחד שמשווה בין בריאות שותי חלב לכאלה שאינם שותים חלב. בקיצור, גיבוב של שטויות במסווה מדעי!

 6. לגבי תגובות לא בריאות של מערכת העיכול לשתיית חלב (חלב נוזלי לפחות).
  זו תופעה ידועה שהולכת וגוברת עם ההזדקנות.

  מקור משוער לתגובות הלא בריאות היא שמערכת העיכול מזדקנת עם השנים ומאבדת את היכולת לעכל מרכיבים שיש בחלב נוזלי (לא זוכר אם מדובר במרכיב של החלבון או של סוכר החלב, אם בכלל יש הבדח בין השניים). אין פרסום נירחב לעניין זה ולהסבר המנגנון שגורם נזק בגלל העדר יכולת העיכול, כנראה הלובי של תעשיית החלב חזק דיו כדי לצמצם את הפרסום.

  לא יודע אם הנזק הזה נגרם רק משתיית חחב נוזלי, או גם ממוצרי חלב מעובדים (כגון יוגורט). יתכן שמוצרי חלב מעובדים (לפחות בחלקם) המרכיב התזונתי המזיק נעלם בזמן העיבוד.

  אני לא מתיייס כאן לנזקים אפשריים אחרים בחלב, כגון הורמונים ואנטיביוטיקה .

 7. אורית

  למה את מבקרת עניין טכני חסר חשיבות ? לאוניברסיטה אין נייר עמדה (חוץ אולי למספר עניינים נדירים שגם הם מיותרים בדרך כלל). לחוקרים שונים יש דעות שונות וכאן הובעה דעה של שניים מהם.

 8. תמר (זו שנתנה קישור להרווארד).
  מדוע את מסלפת את האמת? זהו לא נייר עמדה של הרווארד.
  זה מאמר שכתבו שני אקדמאים שפורסם באתר הרווארד אך ממש לא כנייר עמדה. זו בסה"כ דעה.
  מספיק לסלף את המציאות והאמת תוך נסיון להתאים אותה לדעותייך.

 9. חלב כן גורם לליחה וכן גורם לבעיות אולם יש לו גם יתרונות והגדול שבהם שהוא ריווחי ומפרנס המון אירגונים גדולים שמנים ובעלי כח אדיר לעשות לנו שטיפת מוח רציפה ואגרסיבית

 10. חלב מזיק מאוד. זה בעצם סוג של בשר נוזלי … הסרט שוטי החלב מדגים זאת ומסביר את הכוחות הכלכליים העצומים ששוטפים לנו את המוח מילדות שחלב זה טוב כי הם מרוויחים מזה כסף. שומר נפשו ירחק. ואם חייבים צריך להרתיח וכמובן בלי חומרי ריסוס והדברה שמסרסים את הפרות ובלי אנטיביוטיקה והורמוני גדילה שחודרים לחלב כלומר חלב עיזים אורגני או חלב אורגני מעט … למכורות בלבד … חלב זה בשביל תינוקות וגורים

 11. ""אה, כן." קטעתי אותו. "דוקטור אבני. מי זה דוקטור אבני? דוקטור אבני, לפי מה שכתוב באתר שלו, פוטר מהקופה הכללית, שגם מנעה ממנו לעבוד בכל קופה אחרת."

  ד"ר אבני פוטר מכיוון שהתחיל להשמיע הירהורי כפירה שלא נעמו לאוזני הרופאים ופקידי משרד הבריאות.
  הוא טוען למשל שחיסונים לפעוטות גורמים לנזק בריאותי שהוא לפעמים קשה. הוא טוען שאונקולוגיה מחסלת סרטן על ידי הריגת המארח. הוא טוען שאסור להאמין למחקרים רפואיים כיוון שחברות התרופות מממנות אותם.
  הוא טוען בעיקר נגד תרופות בשם "סטטינים" להורדת קולסטרול. כאן אני יכול להעיד כי אני הייתי קורבן של מספר שנים לתרופות אלו שפגעו בצורה ניכרת בבריאותי ואיכות חיי!

 12. החתולה הטבעית שלי אוכלת אך ורק מזון חתולים יבש, אפילו בשימורי טונה היא לא נוגעת (רק מרחרחת בעניין – ואז נוטשת את הקופסה לאנחות). אז מה זה אומר?
  וחוץ מזה, אהבתי את סיפור המסגרת שבו בכל זאת הצליח "המומחה" להניא את הסטודנט מלשתות את כוס החלב, אפילו אם הוא לא כל-כך רעיל. ככה צריך.

 13. גם החומוס והעדשים לא נועדו למאכל אדם. אלה הם זרעים שתפקידם לגדל צמח חדש.
  ובאשר להרכב החלב – בגלל מה שכתבת אף אחד לא שותה חלב מעטיני הפרה. החלב עובר תהליך עיבוד תוך כדי בקרה ורק חלב ראוי לשתיה מגיע לצרכן (אלא אם כן ישנה הונאה כמו שיכולה שמפרסות יכולות ליפול בבתים, בלי קשר לזהותו של המזון. – דוגמת הסיליקון.

 14. בחלב יש : אנטיביוטיקה, חומצות, ומוגלות …מהעטינים…..
  חולי סרטן מקבלים הוראה לא לגעת בחלב ומוצרי חלב !!!
  בני אדם אמורים להזין את עצמם מחלבונים כמו : חומוס, עדשים וכו'שהם אגב עשירים בסידן ובטח ובטח שלא חלב פרה !!!
  תחשבו פעמיים לפני שאתם שותים חלב .
  "שוטי -החלב"

 15. עומר
  זה שאין הוכחה שאין משהו לא מוכיח שאותו משהו אכן קיים. אתה עושה את הטעות הזו שוב ושוב.

  כבר כתבתי – אני מכיר הרבה סוגי יונקים שישמחו לשתות חלב, אם זה אפשרי.
  להשוות שתיית חלב ע"י חתולים לאכילת רעל ע"י עכברים זה פשוט דבילי….

 16. זה לא נכון. הפרות בישראל כן מקבלות זריקות של הורמונים שמופקים משיליה. זו הסיבה שהפרה הישראלית מפיקה את כמות החלב הגדולה בעולם. הטענה שאותו הורמון לא מגיע לכאורה לחלב לא נכונה. אין הוכחה שהורמון הגדילה לא מגיע מגיע לחלב. אחוז ממנו בוודאות מגיע לחלב, גם אם חלקו הופך להורמון אחר. גם הטענה שהורמון IGF מתפרק בכיבה של האדם היא טענה לא מדוייקת. ההורמון יספג למחזור הדם בכל מקרה, אבל ברור שבהזרקה הספיגה שלו הרבה יותר גבוהה ומהירה. ומה עם הדרך של ההורמון עד לכיבה? תאי הושת לא חדירים? הגוף מפרק גם חומרים הדברה. אתם רוצים להתחיל לצרוך אותם ולבדוק את התופעה ארוכת הטווח?

  לגבי אחוז סרטן הרחם הגבוה במדינות סקנדינביה, יש מחקר שמוכיח שזה קשור למחסור בויטמין D?
  אי פירוק לקטוז של חלק הוא תופעה מאוד שכיחה גם במערב.
  חתול שותה חלב?
  עכברים גם אוכלים רעל עכברים ובני אדם מעשנים. מה זה מוכיח?

  יחד עם זאת, מעבר לסידן, היתרון הבולט שיש לחלב, הוא חיזוק זגוגית השן.

 17. מתוך נייר עמדה של Harvard school of public health
  http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/pyramid-full-story
  • Too much dairy. The guidelines’ recommendation to increase the intake of low-fat milk and dairy products seems to reflect the interests of the powerful dairy industry more so than the latest science. There is little, if any, evidence that eating dairy prevents osteoporosis or fractures, and there is considerable evidence that high dairy product consumption is associated with increased risk of fatal prostate and maybe ovarian cancers.

 18. שלום לכם , ותודה על הצחוק שהעליתם בשפתי.
  אני אישית שותה חלב בכמויות , ומתייחס בהסתייגות לדברי ד"ר אבני , אך עדיין אינני חושב שהכתבה הזו היא הוגנת או צודקת.
  בעניני תזונה יש לי הנחת יסוד פשוטה (שידועה עוד מימים קדמונים) – מה שמתאים לאדם אחד , איננו בהכרח מתאים לאדם אחר. בפרט לגבי חלב ספציפית – חלק מאיתנו יגיעו לחדר מיון לאחר מספר טיפות של חלב , ואף ימותו ללא טיפול מתאים , ולעומת זאת חלק מאיתנו שותים גלונים של חלב ועצמותיהם בריאות וטובות.
  אלרגיה לחלב פרה היא דבר שכיח למדי (ואולי אף השכיחה ביותר מבין האלרגיות למזון), ולא מן הנמנע שגם אנשים שאינם ידועים כאלרגיים לחלב , פעמים רבות סובלים מתגובה אלרגית כלשהיא שאינם מודעים לה. כך שיתכן מאוד שהימנעות מחלב פרה אכן משפרת את מצבם הבריאותי של אנשים רבים.
  כנ"ל האמינות של מחקרים בנושאי תזונה היא מוגבלת , כידוע. קשה מאוד לבודד מרכיב תזונתי אחד ולגזור מסקנות , משום שבני אדם אינם חיות מעבדה צייתניות , ופעמים רבות קיימים משתנים נוספים.
  ראיתי פעם רעיון (של עוד "מרפא בגרוש" , כמוני) , שמאכלים ששכיחות האלרגיה אליהם היא גבוהה , אלו בעצם מאכלים שהם "בריאים פחות" ממאכלים אחרים , וכך ניתן לדרג "סולם" של מאכלים – "מאכלים בריאים" אלו מאכלים שאין אליהם אלרגיות , ו"מאכלים פחות בריאים" אלו המאכלים ששכיחות האלרגיה אליהם באוכלוסיה היא גבוהה.
  אם נסתכל על הדברים בדרך זו , אכן נגיע למסקנה שחלב איננו כל כך בריא. למרות שאני אוהב חלב , לדעתי יש הגיון רב בטענה זו (למרות שכפי שאמרתי – אני חושב שתזונה זה דבר אינדבידואלי).
  בהסתכלות זו גם נגיע למסקנות דומות לגבי קמח חיטה ומאכלים אחרים (וראוי להזכיר כאן את עבודתו המונומנטלית של ווסטון פרייס בנושא זה).
  יום טוב.

 19. סוף סוף אני וד"ר צנזה רואים עין בעין ובהסכמה נושא מסוים….. הטירוף סביב החלב עבר כל גבול שפוי…

  נ.ב. לא הייתי ממליץ לאיש לתת לחתול חלב. הם אוהבים חלב, אבל החלב עשוי לגרום להם לבעיות מעיים. אם כבר עדיף שיאכלו מוצרי חלב (גבינות או שמנת וכ"ד ולא חלב נוזלי).

 20. אבל דבר אחד אי אפשר להכחיש
  תעשית החלב היעילה והמודרנית כרוכה בהתאכזרות לבעלי החיים. אבל זה לא מעניין כל כך…
  עגל שנגזל מאימו…
  הייתי מצפה מעיתון מדעי ומצויין זה לתת תמונה מלאה של כל ההיבטים הללו.
  מדע ללא מוסר הוא צולע.

 21. עובדות כנראה לא משנות. כל המחקרים מראים שהחלב טוב לבריאות. הלוואי שהייתי מקבל פרסום מתעשיית החלב. אם אתה מכיר שם מנהל פרסום אשמח לדבר איתו.
  אבי

 22. אמיר
  בוא אגיד את האמת, כדי שקוראים אחרים יבינו שאתה לא דובר אמת.
  אנחנו היצורים היחידים הלובשים בגדים.
  רוב היונקים ישמחו ללגום חלב פרה, אם זה היה זמין להם. גידלתי פעם לטאה, וגם קיפודים, שנהנו מצלחת חלב כל יום.
  חלב אינו מזיק ואינו גורם לסרטן.
  כל תעשיה גדולה מגלגלת סכומים.

  בבקשה אמיר, תניח את השקרים שלך בצד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן