סיקור מקיף

בקרוב עונת האביב של “מפגשים בחזית המדע”

מכון דוידסון לחינוך מדעי יערוך בימי ב’ סדרות של 8 הרצאות פופולריות במגוון נושאים מדעיים בין-תחומיים אביב, 2012

מערכת השמש - כוכבי הלכת מוצגים לפי גודלם היחסי. איור נאס"א
מערכת השמש - כוכבי הלכת מוצגים לפי גודלם היחסי. איור נאס"א

פיצוח סודות היקום – אילן מנוליס, פרופ’ עודד אהרונסון, יאיר הרכבי, ד”ר עופר ירון, פרופ’ טל אלכסנדר, ד”ר ערן אופק, ד”ר אבישי גל-ים, ד”ר דניאל ללוש

הידיעות בנושאי אסטרונומיה ואסטרופיזיקה המגיעות לכותרות חדשות לבקרים מעידות על חיותו ותקפותו של ענף מדעי זה. בסדרת המפגשים ננסה ללבן סוגיות העומדות בחזית המחקר המדעי בתחום, סוגיות כגון האם קיימים גלי גרביטציה ומדוע לא נמצאה העדות לקיומם עד עתה?

מהי משמעות הגילוי של כוכבי לכת סביב שמשות רחוקות לגבי האפשרות של קיום חיים תבוניים בגלקסיה? כיצד מגלים סופרנובה ומה אפשר ללמוד מאירוע קוסמי ייחודי זה? האם הביוספרה של כדור הארץ בסכנה כתוצאה מהתנגשות אסטרואיד בנו בזמן הקרוב? מהי השמש? מהם התהליכים המתרחשים בקרבה? מהי האנרגיה האפלה החמקמקה ובמה היא שונה מהחומר האפל שאותו מחפשים האסטרופיזיקאים?

גבר, אישה, מדע – ד”ר אילן סמיש, ד”ר טלי קמחי, ד”ר אילן וולוביץ, פרופ’ מל רוזנברג, פרופ’ מיכאל אייזנבך

בסדרה נציג סוגיות הנוגעות למנגנונים הביולוגיים בבסיסו של הקשר בין גברים ונשים משלב המשיכה הראשונית, דרך ריחות ומראה, דרך ‘המרוץ של המיליון’ אל הביצית ועד לטיפולים מתקדמים במחלות. יוצגו מחקרים מתחומי המחקר הביולוגי, הביוכימי, הביואינפורמטיקה וההנדסה הביורפואית.


מסע אל תוך המערכת החיסונית
– יקי אידלשטיין, פרופ’ רונן אלון, ד”ר הילה גל, פרופ’ מיכל שוורץ, ד”ר גיא שחר

המערכת החיסונית של גוף האדם התפתחה במשך מיליוני שנות אבולוציה לכדי מערכת עוצמתית ומתוחכמת, המגנה על גופינו מפני פולשים חיצוניים (חיידקים, וירוסים ופטריות) ופנימיים, כגון סרטן. התאים הרבים שמרכבים אותה פיתחו יכולת מדהימה לתקשר בינם ובין עצמם ויחסי גומלין מורכבים עם שאר מערכות הגוף. במהלך האבולוציה רכשה מערכת החיסון יכולת לזכור את הקרבות עם הפולשים כך שהיא משפרת את יכולות ההגנה שלה במהלך חיינו. לעיתים , כאשר הבקרה על פעילותה מתערערת אנו נחשפים למלא עוצמתה כאשר היא פונה ותוקפת את מערכות הגוף. בסדרה זו נלמד על מחקרים ופריצות מדעיות ששיפרו משמעותית את יכולת הרפואה לטפל במחלות הרבות שקשורות לתפקודה התקין של המערכת החיסונית.

אתגרים בחקר המוח – ד”ר אייל כהן, ד”ר נחום אולונובסקי, ד”ר אלון חן

המוח הוא המערכת המסובכת ביותר המוכרת לבני האדם. למרות שמערכת זו נחקרת באינטנסיביות למעלה ממאה שנים, וספרים רבים נכתבו עליה, עדיין רב הנסתר בה על הגלוי. בסדרת הרצאות זו נעמוד על האתגר האדיר העומד בפני חוקרי המוח בבואם לגשר על הפערים הגדולים בין הרמה המולקולרית והתאית של חקר המוח לרמה של המכלול. גישור על פערים אלו יהווה מפתח לפתרון בעיות ומחלות נוירולוגיות רבות וכן יאפשר לשפר את תחום החינוך והלמידה באופן אופטימלי ליכולות המוח האנושי. בהרצאות נדון בקשרים המורכבים בין מערכות שונות בתוך המוח וכן בקשרים בין מערכת העצבים למערכות גוף אחרות כמו המערכת האנדוקרינית כפי שהם נחקרים במכון ויצמן ומחוצה לו.

הסדרות יתקיימו במקביל בימי ב’, בין השעות 21:00 – 19:15 במכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן למדע, רחובות מועד התחלה: 26 במרץ 2012, ג’ בניסן, תשע”ב

לפרטים והרשמה

תגובה אחת

 1. האם אין זה ברור כי כל המדע – להבדיל מטכנולוגיה – של המאות ה-21 , 20 הוא למעשה “שלחן ערוך” של איגוד מקצועי פוליטי אמריקאי כוחני עם תפיסות ממוצעות דתיות אמריקאיות ושזו הקטסטרופה התרבותית והתקציבית של העולם המדעי הנוכחי?
  להמשיך להתבטל מדעית לעומת איגוד מקצועי דתי כוחני אמריקאי ?

  20-21st Century Science, Challenge And Prospects

  No hope for American-International Science Dominated By
  An American Religious Political Trade-Union…

  http://universe-life.com/2011/12/17/enlightenment/

  http://universe-life.com/2011/12/13/21st-century-science-whence-and-whither/

  Dov Henis (comments from 22nd century)
  http://universe-life.com/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן