סיקור מקיף

מיקרוסופט תגיע לפליטת פחמן שלילית עד 2030 * תקים קרן של מיליארד דולר למציאת פתרונות הסרה

“זו מטרה שאפתנית – אפילו נועזת – אבל המדע אומר לנו שזו מטרה בעלת חשיבות מהותית לכל אדם שחי כיום ולכל דור שיבוא אחריו.” מסביר נשיא מיקרסופט בראד סמית’ בבלוג של החברה

משמאל נשיא מיקרוסופט בראד סמית', סמנכ"לית הכספים איימי הוד והמנכ"ל סאטיה נדלה. צילום: Brian Smale, מיקרוסופט
משמאל נשיא מיקרוסופט בראד סמית’, סמנכ”לית הכספים איימי הוד והמנכ”ל סאטיה נדלה. צילום: Brian Smale, מיקרוסופט

אבי בליזובסקי
מיקרוסופט היא הראשונה מבין ענקיות הטכנולוגיה שנרתמת למאבק במשבר האקלים, שהודיעה על תוכנית אופרטיבית להפחתת טביעת הרגל הפחמנית שלה. כך הודיעו ביום חמישי (15.1.2020) נשיא מיקרוסופט בראד סמית’, סמנכ”לית הכספים איימי הוד והמנכ”ל סאטיה נדלה.

מיקרוסופט הודיעה כי תגיע לפליטת פחמן שלילית של פעילותה ופעילות שרשרת האספקה שלה עד 2030. כמו כן מיקרוסופט תקים קרן של מיליארד דולר שתצטרף למאמץ לפתח פתרונות להסרת פחמן מהאטמוספירה.

בדברי ההסבר בבלוג של מיקרוסופט כותב סמית’: “הקונצנזוס המדעי ברור. העולם מתמודד עם בעיית פחמן דחופה. הפחמן באטמוספרה שלנו יצר מלכודת חום ומשנה את האקלים בעולם. כבר עכשיו, הטמפרטורה של כדור הארץ עלתה במעלת צלזיוס. אם לא נבלום את הפליטות והטמפרטורות ימשיכו לעלות, המדע אומר לנו שהתוצאות יהיו קטסטרופליות.”

כפי שמתריעה הקהילה המדעית, הפעילות האנושית שיחררה יותר משני טריליון טונות גזי חממה לאטמוספירה של כדור הארץ מאז תחילת המהפכה התעשייתית הראשונה באמצע שנות ה – 1700. יותר משלושת רבעים מהגזים הוא הפחמן הדו חמצני, כאשר מרבית הפחמן הזה נפלט מאז אמצע שנות החמישים של המאה העשרים. זה יותר פחמן ממה שהטבע יכול לקלוט מחדש, וכל שנה האנושות מזרימה לאוויר יותר מ – 50 מיליארד טונות של גזי חממה נוספים. זו לא בעיה שנמשכת כמה שנים או אפילו עשור. ברגע שעודף פחמן נכנס לאטמוספרה יכול לקחת לו אלפי שנים להתפוגג.”

“מומחי האקלים בעולם מסכימים כי על העולם לנקוט פעולה דחופה להפחתת פליטות. בסופו של דבר עלינו להגיע לפליטות “אפס נטו”, כלומר האנושות חייבת להסיר כמות פחמן שהיא נפלטת בכל שנה. זה ידרוש גישות אגרסיביות, טכנולוגיה חדשה שאינה קיימת כיום ומדיניות ציבורית חדשנית. זו מטרה שאפתנית – אפילו נועזת – אבל המדע אומר לנו שזו מטרה בעלת חשיבות מהותית לכל אדם שחי כיום ולכל דור שיבוא אחריו.” מוסיף סמית’.

“בעוד העולם יצטרך להגיע לאפס נטו, אלה מאיתנו שיכולים להרשות לעצמם להתקדם מהר יותר צריכים לעשות זאת. לכן אנו מכריזים על יעד שאפתני ותוכנית חדשה לצמצום ובסופו של דבר הסרת טביעת הרגל של מיקרוסופט. עד 2030 מיקרוסופט תהיה שלילית מבחינת פליטות הפחמן, ועד שנת 2050 מיקרוסופט תסיר מהסביבה את כל הפחמן שהחברה פלטה באופן ישיר או על ידי צריכת חשמל מאז הקמתה בשנת 1975.”

“אנו מכירים בכך שהתקדמות דורשת לא רק מטרה נועזת אלא תוכנית מפורטת. כמתואר להלן, אנו משיקים היום תוכנית אגרסיבית להפחתת פליטת הפחמן שלנו ביותר ממחצית עד שנת 2030, הן הפליטות הישירות שלנו והן אלו של שרשרת האספקה והערך שלנו. אנו נממן זאת בחלקה על ידי הרחבת עמלת הפחמן הפנימית שלנו, שהוטלה ב-2012 והגדילה בשנה שעברה, כדי להתחיל לגבות לא רק את הפליטות הישירות שלנו, אלא גם את אלה הקונצנזוס המדעי ברור. העולם מתמודד עם בעיית פחמן דחופה. הפחמן באטמוספרה שלנו יצר שמיכת גז המלכודת חום ומשנה את האקלים בעולם. כבר עכשיו, הטמפרטורה של כדור הארץ עלתה על צלזיוס מעלות. אם לא נבלום את הפליטות והטמפרטורות ימשיכו לעלות, המדע אומר לנו שהתוצאות יהיו קטסטרופליות.”

“כפי שסיכמה הקהילה המדעית, הפעילות האנושית שיחררה יותר משני טריליון טונות גזי חממה לאטמוספירה של כדור הארץ מאז תחילת המהפכה התעשייתית הראשונה באמצע המאה ה-18 יותר משלושת רבעים שמהם הוא פחמן דו חמצני, כאשר מרבית הפחמן הזה נפלט מאז אמצע שנות החמישים. זהו יותר פחמן ממה שהטבע יכול לקלוט מחדש, וכל שנה האנושות מזרימה לאוויר יותר מ – 50 מיליארד טונות של גזי חממה נוספים. זו לא בעיה שנמשכת כמה שנים או אפילו עשור. ברגע שעודף כפחמן נכנס לאטמוספרה יכול לקחת אלפי שנים להתפוגג.”

“מומחי האקלים בעולם מסכימים כי על העולם לנקוט פעולה דחופה להפחתת פליטות. בסופו של דבר עלינו להגיע לפליטות “אפס נטו”, כלומר האנושות חייבת להסיר כמות פחמן שהיא פולטת בכל שנה. זה ידרוש גישות אגרסיביות, טכנולוגיה חדשה שאינה קיימת כיום ומדיניות ציבורית חדשנית. זו מטרה שאפתנית – אפילו נועזת – אבל המדע אומר לנו שזו מטרה בעלת חשיבות מהותית לכל אדם שחי כיום ולכל דור שיבוא אחריו.” מסביר סמית’.

מיקרוסופט: טביעת רגל פחמנית שלילית עד 2030

“בעוד העולם יצטרך להגיע לאפס נטו, אלה מאיתנו שיכולים להרשות לעצמם להתקדם מהר יותר וצריכים לעשות זאת. לכן אנו מכריזים על יעד שאפתני ותוכנית חדשה לצמצום ובסופו של דבר הסרת טביעת הרגל של מיקרוסופט.”

“עד 2030 מיקרוסופט תהיה שלילית בפחמן, ועד שנת 2050 מיקרוסופט תסיר מהסביבה את כל הפחמן שהחברה פלטה באופן ישיר או על ידי צריכת חשמל מאז הקמתה בשנת 1975.”

“אנו מכירים בכך שהתקדמות דורשת לא רק מטרה נועזת אלא תוכנית מפורטת. כמתואר להלן, אנו משיקים היום תוכנית אגרסיבית להפחתת פליטת הפחמן שלנו ביותר ממחצית עד שנת 2030, הן עבור הפליטות הישירות שלנו והן עבור כל שרשרת האספקה והערך שלנו. אנו נממן זאת בחלקה על ידי הרחבת עמלת הפחמן הפנימית שלנו, שהייתה במקום מאז 2012 והגדילה בשנה שעברה, כדי להתחיל לאזן לא רק את הפליטות הישירות שלנו, אלא גם את אלה משרשרות האספקה והערך שלנו.”

“אנו גם פותחים ביוזמה להשתמש בטכנולוגיית מיקרוסופט כדי לעזור לספקינו ולקוחותינו ברחבי העולם לצמצם את טביעות הרגל הפחמניות שלהם, כמו כן נקים קרן של מיליארד דולר כדי להאיץ את ההתפתחות של טכנולוגיה להסרת פחמן. מהשנה הבאה, אנו הופכים גם הפחתת פחמן להיבט מפורש של תהליכי הרכש עבור שרשרת האספקה שלנו. ההתקדמות שלנו בכל החזיתות הללו תפורסם בדו”ח שנתי חדש לקיימות סביבתית אשר יפרט את מסע ההשפעה והפחתת הפחמן שלנו. ולבסוף, כל העבודה הזו תתמוך בקולנו ובסנגורינו התומכים במדיניות ציבורית שתאיץ הזדמנויות להפחתת פחמן משרשרות האספקה והערך שלנו.

לכתבה בבלוג של מיקרוסופט

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. סוף סוף קצת חדשות טובות בנושא כל כך כאוב.
  “כזה” עוד לא ראיתי:
  במקום שבו הממשלות נכשלו בלהגיע לפיתרון מוסכם, חברות פרטיות לוקחות יוזמה, וזה בנוסף לידיעות שהתפרסמו על קרנות ענק שמפסיקות להשקיע בתעשיות מזהמות.
  כל הכבוד למיקרוסופט.

 2. הגהה דחוף.
  לכתבה זו ולרוב הכתבות המתפרסמות באתר.
  התרגום ו/או הכתיבה הקלוקלים, מוציאים את החשק לקרוא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן