סיקור מקיף

מבקר המדינה קטל את פרויקט הזיהוי הביומטרי

המילה המפורשת לא נאמרה אבל כל משפט בדו"ח זועק – חובבנות * פרופ' עומר טנא, המכללה למינהל: "אסור היה להקים את המאגר מלכתחילה"

זיהוי ביומטרי. איור: shutterstock
זיהוי ביומטרי. איור: shutterstock

כעת לא מדובר באזרחים מודאגים או אפילו לא במשפטנים מודאגים. מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, פרסם היום דוח ביקורת בנושא תיעוד לאומי ביומטרי – תקופת המבחן ממנו עולה כי הפרויקט נכשל כשלון חרוץ גם אם לא השתמש במילה המפורשת, המונח "חובבנות" זועק מכל פסקה בדו"ח.

"במשך שנים מתמודדת מדינת ישראל עם זיוף תעודות זהות, דרכונים ותעודות מעבר וכן תופעות של "גניבת זהות". בחודש דצמבר 2009 קיבלה הכנסת חוק שלפיו יונפקו לתושבי ישראל מסמכי זיהוי בעלי שבב אלקטרוני שיאפשרו לאמת את זהות מחזיקיהם באמצעות מידע ביומטרי שייכלל בשבב – תמונה של תווי הפנים ותמונות של שתי טביעות אצבעות. כמו כן נקבע כי המידע הביומטרי יישמר לא רק בתעודות עצמן אלא גם במאגר מידע מרכזי."

"בשל המחלוקת שהתעוררה בנוגע להקמת המאגר הביומטרי, נקבע כי תתקיים תקופת מבחן של שנתיים כדי לבחון בין השאר את נחיצות קיומו של מאגר ביומטרי, את המידע שיש לשמור בו ואת אופן השימוש במאגר.

בחודשים ינואר-יולי 2014 בדק משרד מבקר המדינה את הפעולות שעשו רשות האוכלוסין וההגירה והרשות לניהול המאגר הביומטרי בשנה הראשונה של תקופת המבחן. בדיקות השלמה נערכו בחודשים ספטמבר 2014 – ינואר 2015.

להלן כמה מהליקויים העיקריים:

 •  היעדר מידע ונתונים אודות תופעות גניבת הזהות וההתחזות
 • שימוש במערכת השוואה ביומטרית זמנית בתקופת המבחן
 • במהלך תקופת המבחן הוחלפו סורקי טביעות האצבע, שמלכתחילה היו ספקות לגבי איכות ביצועיהם. עם זאת נלקחו טביעות אצבע מ-430,000 תושבים בסורק, שכאמור רשות האוכלוסין והרשות לניהול המאגר הביומטרי סברו שאינו מתאים ויש צורך להחליפו בדחיפות
 • אי בחינת החלופות למאגר הביומטרי ולהיקף המידע שיש לשמור בו: (א)חלופת התשאול – מטרת התשאול לאמת את זהות מבקשי התעודות החכמות כדי למנוע הנפקת תעודה חכמה למתחזים. התשאול בדרך הנוכחית אינו מספק (רשימת השאלות מצומצמת).עד חודש ינואר 2015 היא כלל לא נבחנה; (ב)חלופות ביומטריות – כאמור לאחר שהוחלף הסורק הובהר שלא ניתן לעשות שימוש במידע שנאסף באמצעות הסורק הקודם לצורך בחינת חלופה זאת; (ג)חלופת שיטת ההקבצים – יותר משנה לאחר שהחליט הממונה על היישומים הביומטריים כי תיבחן שיטת ההקבצים, שנועדה לשמור על הפרטיות במהלך המבחן, לא נעשתה בחינה כזאת.

מבקר המדינה התריע ב-14 באפריל 2015, במכתב ששלח לראש הממשלה ולשר הפנים דאז על כך שהביקורת מצאה ליקויים מהותיים בבחינת נחיצות המאגר הביומטרי.
החוק קבע כי עד ל-28.6.2015 תחליט הכנסת האם תקופת המבחן הסתיימה בהצלחה לגבי המאגר הביומטרי או שנדרש להאריך את תקופת המבחן או לבטל את המאגר הביומטרי. דוח מבקר המדינה תיעוד לאומי ביומטרי-תקופת המבחן, יסייע לכל הנוגעים בדבר לקבל החלטה מושכלת בנושא זה.

בהתייחסו לטענות משרד הפנים על הקלות שבה ניתן לזייף תעודות זהות קיימות, כתב המבקר כי זו מהווה סיבה לתעודות זהות חכמות, אך לאו דווקא למאגר ביומטרי הצמוד אליהן. כאמור המשרד לא הצליח להמציא נתונים על זיוף תעודות זהות בשנים האחרונות.

פרופ' עומר טנא, מרצה למשפטים במכללה למינהל אומר בשיחה עם אתר הידען כי אסור היה מלכתחילה לבנות מאגר כזה, וכי ניתן היה להסתפק בהשוואת הנתונים מול השבב. "אני הייתי חבר בקבוצת מרצים למשפטים מכל רחבי הארץ שהתריעו עוד לפני קבלת ההחלטה על הקמת המאגר כי הוא מיותר. אין מאגר כזה באף מדינה דמוקרטית" הוסיף.
בעקבות דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום אמר פרופ' טנא: "אין טעם להכנס לפרטי הביצוע, לא היה צריך אותו מלכתחילה".

היועמ"ש לתנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר אמר היום כי: "הארכת הניסוי הביומטרי היא הונאה של הציבור. מדובר בניסיון גס שנועד לטשטש את רישומן הקשה של תוצאות הניסוי הביומטרי הכושל ולהחביא אותן, במיוחד על רקע דו"ח מבקר המדינה שיתפרסם היום ודו"ח המומחים שפירסמנו. על הממשלה להציג את הניסוי ולהתמודד איתן, גרועות ככל שיהיו. אם יש צורך לעיין בתוצאות ולקבל על בסיסן החלטה, אין בעיה לעשות זאת כעת, על בסיס הפעולות שנערכו בשנתיים של פעילות כושלת, מבלי להמשיך את הכנסת האזרחים למאגר הביומטרי. אנו קוראים לחברי הכנסת שלא לקחת חלק במהלך הזה ולעצור מייד את הניסוי הביומטרי בועדת הכנסת הרלוונטית או במליאת הכנסת אשר אמורות לדון בנושא".

הוועדה המייעצת למיזם המאגר הביומטרי המליצה הלילה (שלישי) להוציא את טביעות האצבע מהמאגר, ולא להאריך את תקופת המבחן שלו. ממסמכים שנחשפו עולה כי הוועדה המקצועית קבעה שאין מקום להארכה, ועל המאגר לכלול תמונות פנים בלבד. ואולם למרות ההתראות הללו, החליט שר הפנים סילבן שלום להאריך את הניסוי בתשעה חודשים.

לדו"ח המלא

עוד בנושא באתר הידען:

האם המאגר הביומטרי מאובטח, כפי שמרגיעים ברשות המאגר הביומטרי או מיותר כפי שטוענים בתנועה לזכויות דיגיטליות
מהו פרויקט המאגר הביומטרי?

10 תגובות

 1. בארצות מסודרות אין אויב שיושב בפרלמנט מקבל משכורת ומכריז ופועל בפועל נגד המדינה. ואיו לו גם עוזרים מבית שמזהירים מחרם וקוראים בכל העולם לחרם ומזהירים ממדינת כל אזרחיה ומתנגדים לחוק הלאום וקוראים לזכות השיבה ולהשארת המסתננים ול"איחוד משפחות". וקוראים לדמוקרטיה ופונים לבג"ץ לביטול כל חוק דמוקרטי ,ומתנגדים למשאל עם ויוצאים להרצות בכל העולם נגד ישראל ובעד חרם. ואין מערכת משפט ששולטת בפועל. ואין תקשורת שמעריצה, מצדיקה ומשבחת מחבלים רוצחים ויוצאת להרצות בכל העולם נגד ישראל ובעד חרם. ואין עמותות זרות שמקבלות מימון ממדינות עוינות כדי להחריב את ישראל מבפנים צעד אחרי צעד.

 2. למי שלא מסוגל להפריד בין שחיתות שלטונית ובין דעותיהם הפוליטיות, שיבקשו מאלוהים עוד כפית שכל. פרוייקט לאומי כמו המאגר שמטופל ע"י חסרי יכולת זו שחיתות שלטונית.
  כל מי שבשלטון נהפך מושחת אחרי זמן מה, ולכן בארצות מסודרות השליט מוחלף אחרי שתי קדנציות.

 3. פצאר

  נכון, ידוע כי לקרוא לתגובה שמתייחסת לאוכלוסיות שלמות כבוגדים, משתפי פעולה עם נאצים, וטרוריסטים מגעילה, זו ההגדרה של גועל.

  מיהם הבוגדים הללו שאתה מדבר עליהם בדיוק? כיצד אתה יודע שאני תומך בהם?

  מה בדיוק הופך אותי לבוגד?

  הזרם הנורמטיבי בקרב הציבור היהודי ישראלי הוא אנשים שקוראים לאנשים בוגדים טרוריסטים וסייעני נאצים, ומחפשים לתלות אנשים(כפי שאתה רומז בעקיפין)? אתה באמת חושב כך? זה נראה לך נורמטיבי? אם אתה צודק המצב ממש חמור, אז אני מקווה שאני צודק כאשר אני מעריך שאתה חלק ממיעוט פסיכוטי, כי אם אני טועה אז אין לאף בן אדם שפוי מה לחפש במדינת ישראל.

  אני שמאל קיצוני עכשיו? על בסיס מה אתה מבסס קביעה זו?

  אתה בכלל לא יודע מה זה אומר שבן אדם הוא שמאלני, וזה ממש משעשע אותי(אם כי גם מעציב), אז יודע מה אני אוסיף לך עוד מונח בשביל שתוכל לשנוא אותי על זה שאתה לא מבין מה המושג בכלל אומר. הנה, אני גם מרקסיסט.

  תגיד לי אגב, מי לא שמאלן אצלך? אתה מאלה שגם בנימין נתניהו הוא שמאלן עבורם?

  מי אמר שאני לא סובל את המדינה? אני מת על המדינה, ועל רבים מאזרחיה. לכן אני רוצה לבלות בה את שארית חיי עם משפחתי ובנותי, ואולי אף נכדי באחד מהימים, ולראות אותה משגשגת.
  מה שאינני רוצה, הוא לראות אותה הופכת לארץ שבה אנשים לא מסוגלים לחיות כי הם לא מסוגלים להחזיק את עצמם כלכלית, ארץ שלא ניתן ללכת בה ברחובות או בשדות בשקט ובבטחה, ארץ שבה אין חינוך, ארץ מוצפת שנאה, ארץ שבה ציבורים שונים נלחמים אחד בשני, ארץ שמפלה ציבורים שלמים, ארץ שבה יש כאלה שמקופחים כי איתרע מזלם ונולדו אל תוך ציבור מסוים ולא אחר, ארץ שבה יש גזע נעלה שזכויותיו קודמות לשל כל האחרים, ואני אכן לא רוצה לראות אותנו הופכים לגרמניה הנאצית 2.0. משום מה עבורך אלו ערכים שהופכים אותי לבוגד. מה זה אומר עליך?

  לאיזו באר אתה מדמיין שאני יורק או שותה ממנה. אתה עוד פעם חולם חלומות עלי, ומדמיין שאתה יודע עלי משהו?

 4. ווקינג בולשיט
  התגובה שלך מגעילה בדיוק כמוך. מה שלא מפתיע.
  דרך אגב, אותם בוגדים שבהם אתה תומך ועליהם אתה נסמך היו תולים בוגד כמוך בכיכר העיר.. אבל את זה אתה בטח כבר יודע.

  מה שעוד לא מוזר בהתחשב ביצור כמוך הוא שבעיניך הריקבון הוא הזרם הנורמטיבי ,הרוב ומה שנחשב לדעה המקובלת בקרב הציבור היהודי ישראלי.

  זה לא מוזר מכיוון שאתה לא יהודי ושמאלני קיצוני..
  לכן אבקש ממך לעוף לאלף עזאזל מן המדינה שאותה אתה כל כך לא סובל. בבקשה 🙂

  (צריך להיות מזוכיסט כדי להנות מן המים שבאים מתוך באר שלתוכה אתה יורק. ואתה wd כנראה מזוכיסט לא קטן. ומלוכלך.)

 5. המצונזר

  כל הכבוד. תגובה ממש מגעילה. ממש כל הכבוד לך על שהצלחת להציג דוגמה כל כך טובה של הרקבון בחברה הישראלית. אני ממש מתרשם.

 6. להרצל העוול האמיתי ופשע בלתי יאומן זה הגיס החמישי הטרוריסטי חתרני שיושב בכנסת וחבורת הקאפו הבוגדים היהודים שעוזרים להם להחרים ולהשמיד את ישראל.

  ליעל. בכל העולם יש תעודה ביומטרית ובקרוב לא תוכלי לנסוע לברלין בלי אחת כזאת. רק בשביל שחברייך הטרוריסטים יוכלו ביתר קלות לזייף תעודות.

 7. הבעייה שכל המערכת הממשלתית מושחתת לכל גובהה ועומקה. אכן, יש עובדי מדינה ישרים, ואני מקווה שהם הרוב, אבל יש הרבה שהגיעו לתפקידם בעזרת פרוטקציה וללא כישורים, ויש סתם מושחתים. יש ביטוי באנגלית שבתרגום חופשי נשמע "תפוח אחד רקוב בסל מרקיב את כל התפוחים".
  הבעייה שגם כאשר יש כשל זועק לשמיים, כמו נסיעת ראש הממשלה ומשפחתו ליפן על חשבון המדינה עם המטרה החשובה לאפשר לחברו לפתוח קזינו שם, אין כל בדיקה, שום חקירה, ולא תהיה העמדה לדין על שזו היתה לכאורה הפרת אמונים. אולי מבקר המדינה יכתוב כמה שורות.
  אז אם זו האווירה במערכת השלטון, למה מצפים מפרויקט קטן ונשכח?

 8. אם אתם סומכים על שוטרים, פוליטיקאים, פקידי ממשלה, טרוריסטים ועבריינים , וכן מוכנים שיעקבו אחרי כל צעד שלכם בחיים, תסכימו לביוטמטרי. אם לא , אל תעשו את זה!! אנשי שב"כ ואחרים לא יכנסו לביומטרי, תחשבו למה!

  לא להסכים לתעודה ביומטרית, ובטח לא למאגר, המאגר הזה יכול להרוס לכם את החיים ואין דרך חזרה ממנו!! הם מרמים קשישים ואנשים עם אינטלגנציה נמוכה ומשכנעים אותם תוך כדי זה שמכריחים את העובדים לשקר ולמכור את זה לאנשים בפיתויים מגוחכים. מדובר בעסקה מושחתת בין פוליטיקאים לחברות שמייצרות,
  תלכו לבית משפט אם צריך ואל תסכימו לתת שום טביעות אצבע ו/או פנים לאף אחד ובטח לא למאגר, ראו הוזהרתם!!

 9. השמאלנים נגד המאגר,כי הוא ימנע הסתננות ערבים ממדינות ערב ואריתראים וסודנים,יבוא נשים של הבדואים, זיוף וטיפול רפואי חינם למסתננים וערבים והפיכת ישראל למדינה ערבית נכשלת ובריחת השמאלנים לברלין אחרי שעזרו להחריב את ישראל.

 10. ישראל נתברכה במדעני-מחשב מן הטובים בעולם; אחדים מהם טרחו להציג דעה (מנומקת) על המאגר וחלופותיו.
  מקבלי-החלטות – שמתקשים, כנראה, להבין – יכולים להסתמך על עובדה "מדעית" אחרת:
  מאיר שטרית = 1,170 = חשוד בקבלת שוחד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן